5 דברים חשובים שצריכים להופיע בחוזה שכירות סטנדרטי

תוכן עניינים
עורך דין יוני לוי
עו"ד מקרקעין יוני לוי - זמין לייעוץ

מצאתם דיירים לדירה שלכם, וכעת מה שנותר הוא לנסח ולחתום על חוזה שכירות חדש.

על כל חוזה שכירות סטנדרטי להיות מפורט ומדויק על מנת למנוע כאבי ראש ובלאגן בהמשך תקופת השכירות.

במאמר נפרט חמישה נושאים שחשוב במיוחד להתייחס אליהם בעת ניסוח החוזה עבור הדיירים החדשים.

 

דיוק 

כאמור, החוזה צריך להיות מפורט כמה שיותר. יש לכתוב כראוי את כל פרטי הנכס, כמו לדוגמה כתובת מדויקת או גודל הדירה. כמו כן יש לוודא כי אתם מציינים בחוזה את כל הריהוט אשר מגיע עם הדירה, כמו תנור, ארונות, מזגנים, כך שאם הדיירים יפגמו בו – החוזה יגן עליכם ויאלץ אותם לשלם בעבורם. יש גם לציין תאריכים מדויקים של תקופת השכירות ושל התשלומים העתידיים בעבור הדירה. האם התשלום יתבצע בצ'קים מראש או בהעברה בנקאית? מתי מתבצע התשלום? מה עושים במידה ויש איחור?

 

תנאי החוזה 

ייתכן והדיירים יבקשו מכם לכלול תנאים מקלים בעבורם, ועליכם לבחור האם אתם מעוניינים להתחשב בבקשתם. שני דרישות נפוצות של דיירים הם סעיף יציאה מוקדמת וסעיף סאבלט. הראשון מאפשר להם לסיים את חוזה השכירות טרם התקופה שנחתמה בחוזה, והשני – שכירות משנה המחליפה את הדיירים הראשיים לתקופת זמן קצרה במהלך השכירות. ניתן להתחשב ולאפשר תנאים אלו אך חשוב להגדיר את אותם במדויק, באופן שלא יפגע בכם כמשכירים בסופו של דבר, כמו אישור הדיירים המחליפים על ידיכם במקרה של סאבלט או החתמה של הדייר החדש על החוזה הנוכחי במקרה של יציאה מוקדמת.

 

פגמים ותקלות בדירה

יש לציין בבהירות מי אחראי לטפל בתקלות שעלולות לצוץ בדירה. נהוג כי בעל הדירה הוא זה שמטפל בליקויים שנגרמו בדירה, אלא אם הדיירים הם האחראים על הופעת הליקויים, במקרה זה עליהם לדאוג לתיקונם. נוסף על כך, חשוב לציין כי על הדיירים להחזיר את הדירה מסוידת כראוי ונקייה, כפי שקיבלו אותה.

 

תשלומים נוספים

בהשכרת דירה סטנדרטית, שאינה יחידת דיור, נהוג כי הדיירים מעבירים את כל החשבונות של הדירה (חשמל, מים, ארנונה וגז). התשלום של חשבונות אלו הוא באחריות הדיירים בלבד. על מנת לוודא את התשלום, כדאי לקבל מהדיירים צ'קים פתוחים לפקודת הגורמים האחראיים על השירותים הללו, ולציין בחוזה כי במידה והדיירים לא דואגים לתשלום, אתם רשאים לבצע אותו באמצעות הצ'קים.

 

בטחונות

אתם לא מכירים לעומק את הדיירים שיכנסו לדירה, ולכן חשוב שיהיה לך ביטחון כי אכן תקבלו את כספכם מהם. נהוג לדרוש צ'ק ביטחון בסך 3 חודשי שכירות, שתוכלו לפדות במידה והדיירים לא יעמדו בתנאי החוזה. ניתן גם להחתים ערבים, קרובים של הדיירים, על ההסכם ועל צ'ק הביטחון. בכל אופן רצוי לבחור דיירים שהינם אמינים בעיניכם, על מנת למנוע את ההגעה להליכים משפטיים עקב חוסר העמידה בתנאי החוזה.

חתימה על חוזה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו