חוק שכירות הוגנת: כל הפרטים

תוכן עניינים
עורך דין יוני לוי
עו"ד מקרקעין יוני לוי - זמין לייעוץ

חוק השכירות ההוגנת נוצר כדי לתת מענה לחוסר סדר ורגולציה בשוק השכרת הדירות.

בשנים האחרונות, כמות שוכרי הדירות בישראל גדלה משמעותית, והמגורים בשכירות הפכו להיות נחלתן של משפחות רבות, ולא רק של סטודנטים וצעירים כבעבר.

חוק השכירות ההוגנת נועד להסדיר בחקיקה את היחסים והחובות בין הדייר למשכיר הבית, בכדי למנוע מצב של ניצול וחוסר היגיון בחוזה עצמו.

 

על מי מוטלת האחריות לבטח את הדירה?

אחד מהתחומים בהם נגע חוק השכירות ההוגנת, הוא ביטוח דירה. מדובר בעניין שלרבים נראה שולי, מאחר ועלות ביטוח הדירה מהווה חלק זעום יחסית ביחס לעלות שכירת הנכס. עם זאת, כאשר מדובר על משפחה אשר מתגוררת בבית שכור במשך עשרות שנים לעיתים, מדובר בסכום כסף משמעותי אשר מצטבר ותופח לאורך זמן רב. על פי חוק השכירות ההוגנת, העלות והאחריות על ביטוח דירה, הם על הבעלים באופן בלעדי. ביטוח הדירה הוא אינטרס מובהק של בעל הנכס, מאחר והוא שומר על הבית מפני נזקים שונים, ומונע מצב של פגיעה בו ממגוון נסיבות. ביטוח הדירה יכול להוביל להחזר כספי על שיפוץ הבית, או על ירידת ערכו במידה ולא ניתן לתקן את הנזק באופן מלא ומקיף.

 

האם דירה ששני הצדדים מעוניינים לשכור ולהשכיר אותה יכולה להיחשב לא ראויה למגורים?

אחד מהחלקים אשר היו במחלוקת הרבה ביותר בחוק השכירות ההוגנת, הוא הסעיף אשר נגע להגדרתה של דירה כראויה למגורים. המתנגדים לסעיף זה, טענו בתוקף שהממשלה לא יכולה להיות זו שמגדירה עבור אזרחי המדינה מהי דירה ראויה למגורים. במידה ואחד מהצדדים מעוניין לשכור את הנכס, והשני להשכירו, אין שום סיבה להתערבות חיצונית, מאחר ולכל אחד מהצדדים הסיבות שלו. עם זאת, סעיף זה נכנס אל החקיקה בנושא, וקבע מספר פרמטרים אשר כל דירה אשר מיועדת להשכרה חייבת לעמוד בהם. הסעיף הראשון, הוא מערכת ביוב וניקוז שפכים תקינה ופועלת. הסעיף האחר הוא חיבור לתשתית מים וחשמל. במידה ואחד מהסעיפים הללו אינו מקוים, שוכר הדירה יכול בהחלט להפר את החוזה אשר חתם עליו, ופשוט לקום ולצאת מהבית כבר ברגע הראשון, אלא אם העניין נגרם בשל תקלה טכנית זמנית אשר בעל הבית יטפל בה.

 

דמי התיווך ותשלום על תיקונים שוטפים לא יהיו באחריות השוכר

מעבר לתשלום ביטוח הדירה, באחריות הבעלים גם לשלם על תיקונים שוטפים של התשתיות והמכשור הקיים בבית אשר שייך לו. תיקונים אלו יכסו את הנזקים שנגרמו עקב שחיקה ממושכת, ולא עקב התנהגות לא אחראית של השוכרים. אם מדובר בשחיקה טבעית והמשכיר לא תיקן את הבעיה, השוכר יכול לתקן אותה על חשבונו באמצעות בעל מקצוע, ולהחסיר את דמי התיקון מעלות השכירות החודשית שלו. בנוסף, החוק קובע כי דמי התיווך על הנכס ישולמו על ידי משכיר הנכס באופן בלעדי, ולעולם לא על ידי השוכר.

 

בית גדול

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו