למה חשוב שעורך דין מקרקעין ייצג וילווה אתכם ברכישת דירה

מזל טוב! אחרי שנים שאתם חוסכים מספיק כסף, מחפשים ומשקיעים את מלוא המאמצים, מצאתם את דירת החלונות שלכם. מדובר באחד מהצעדים הכי משמעותיים שתעשו אי פעם. יחד עם זאת, הדרך לדירת החלומות שלכם לא תמיד דרך פשוטה.

לעיתים רבות מדובר בבירוקרטיה, סיכונים כספיים וגם טעויות אפשרויות, או הונאות פוטנציאליות. בעקבות זאת, ישנה חשיבות מאוד גבוהה לייעוץ וליווי מקצועי על ידי עורך דין מקרקעין שמגיע מתחום הנדל״ן שילווה אתכם בכל מה שקשור לרכישת הדירה שלכם.

 

רכישת דירה

רכישה של דירה, דירה על הנייר, קרקע לא בנויה או כל עסקת מקרקעין היא תהליך מורכב. המורכבות נובעת משלל גורמים כמו למשל דרישות חוקיות, שכל דור עוד מתחילת קום המדינה ועד היום, הוסיף דרישות ותנאים חדשים, שינויים במיסוי ועוד.

בנוסף לכל זאת, ישנם גם סיבוכים בירוקרטיים ורשימה ארוכה של אישורים החל מרשויות מקומיות, לגורמי ממשלה, חשש מהונאה וגם מאותיות קטנות שלא כולנו מצליחים לשים לב אליהם. לכן, חשוב כל כך להיוועץ עם עורך דין מקרקעין בתהליך זה.

 

הדברים החשובים שעורך בין ילווה וייצג אתכם

בדיקה בעלות על הנכס

מדינת ישראל מנהלת רישום של הנכסים בשטחה באמצעות סוגי מרשמים. השלושה העיקריים הם: לשכה של רישום מקרקעין (הידועה לציבור בשם טאבו), רשות המקרקעין (שמה החדש של ״מנהל מקרקעי ישראל״) וחברה משכנת. בדיקה של הנכס תהיה אחת מהפעולות החשובות הראשונות שעורך הדין שלכם יבצע. בדיקה של נסח הטאבו שתבדוק האם הנכס רשום במלואו על אותו אדם שהציג את עצמו בעל הנכס, וכך אתם תמנעו ממתחזים.

 

בדיקה בעלות הכנס בחברה משכנת

עד להשלה של הרישום בטאבו, הרישום מתנהל על ידי גוף בשם ״חברה משכנת״. חברה משכנת היא החברה של הקבלן הבנה את הפרויקט, שהוסמך על כך על ידי מקרקעי ישראל או כל גורם אחר שהוסמך על ידי רשות מקרקעי ישראל. החברה המשכנת אחראית על רישום של זכויות הקיימות בדירות בפרויקט חדש, עד שהלמה של תהליך רישום של בניין אטבו. כל עוד החברה משכנת היא זו שמנהלת את הרישום, עורך הדין שלכם יתנהל מולה.

 

בדיקות נוספות וחשובות

בדיקות נוספות שעורך הדין שלכם יבצע הן בדיקות מול רשות המקומית או העיריה. כמו למשל, האם יש חובות לעירייה, הטלים ואגרות קיימים או עתידיים, בחינת תיק הבניין, בדיקת תב״ע לאזור נמצא הנכס ועוד.

מלבד זאת, יש עוד בדיקות חשובות מאוד, שעורך דין למקרקעין מיומן ידע לבצע, כמו למשל בדק בית – המלצה למהנדס שיבדוק את טיב הנכס, בדיקה ברשם החברות, זיכרון דברים לרכישת הדירה, חוזה של רכישת דירה, מסמכים הנלווים לחוזה רכישת הדירה, ייפוי כוח, שטר מכר, רישום הערות אזהרה ועוד.

 

לסיכום

רכישת דירה חדשה משלכם היא בהחלט עניין מרגש, אך הוא חובה בתוכו המון בירוקרטיה, כזו שצריכה להתנהל עם עורך דין מקרקעין ומוסמך לכך, על מנת שתוכלו להיות רגועים שההשקעה שלכם בידיים בטוחות.

חוֹק

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף