זכויות השוכר והמשכיר

כיום, מספר לא מבוטל של אנשים מתגוררים בשכירות, או משכירים בעצמם דירה. על אף שמדובר בצעד משמעותי בחייהם של אלפי אזרחים מידי שנה, רבים מהם לא מודעים לזכויות ולחובות שלהם, המעוגנים בדברי חקיקה ותקנות שונים, משני צידי המתרס. 

 

הסכם השכירות

הסכם השכירות, הנחתם בין משכיר לשוכר, מעגן את זכויות וחובות הצדדים, ועל כן יש לשים עליו דגש, טרם חתימתו. החוזה אינו יכול לכלול הוראות שעוקפות את החוק, ובמידה מסוימת מגן על הצדדים. החוזה צריך לכלול את התנאים הבאים: הכתובת המדוברת, שמות ומספרי ת.ז של הצדדים לחוזה, תיאור הדירה וכל הרכוש הצמוד לה שמושכר, תקופת השכירות, אפשרויות להארכת החוזה וביטולו, גובה דמי השכירות, ומועד תשלומם, וכל תשלום נוסף אחר החל על השוכר, בגין פעולות שונות, וסכומם.

 

המשכיר

לרוב המשכיר הוא הצד שינסח את החוזה, ועל כן ידו על העליונה. מלבד הוראות הסותרות את החוק, יכול לנסח כל הוראה סבירה שירצה, בכפוף להסכמת השוכר. דוגמאות לכך יהיו הדרישה לתלושי שכר בכדי לוודא את הסולבנטיות של השוכר, הדרישה שהשכירות תהיה לטובת מגורים בלבד, שאין להשכיר לשוכרי משנה בתקופת השכירות, דרישת בטחונות כנגד תשלומי השכירות ונזקים שעלולים להתרחש, וכולי.

 

השוכר

טרם חתימת החוזה, עומדת זכות השוכר לבצע סריקה בדירה, בין היתר לטובת התרשמות ממצבה, ועדכון באשר לליקויים. זכותו של השוכר לדרוש את תיקונם. לשוכר הזכות, במקביל לחובתו של המשכיר, להעביר את הדירה, כפי שהוסכם בחוזה השכירות, ובמועדה. לשוכר הזכות לנהל מו”מ בגין כל סעיף שעולה בחוזה, עד להסכמת הצדדים, ואין חובה מצד השוכר לקבל עליו את החוזה כתורה מסיני. תשלום דמי השכירות, כמפורטים בהסכם, מחייבים את השוכר.

 

תיקונים בהסכם שכירות

ככלל, חובה על המשכיר לתקן, תוך זמן סביר, תקלות שהשוכר העלה בפניו, לפי חוק השכירות והשאילה. זאת, כל זמן שהבלאי נגרם שלא במזיד, ומבלאי סביר. שעה שהתנאים לעיל נענו, והשוכר לא טיפל בתקלה תוך זמן סביר, רשאי השוכר להזמין את התיקון מכספו, ולנכות זאת מתשלום השכירות. לרוב בעלי דירות רשאים להכניס סעיפים בהסכם השכירות, המגדירים את האחריות על התיקונים, אך עליהם לעלות בקנה אחד עם החוק, כמו תיקון באחריות השוכר במקרה של בלאי באשמתו.  

 

ביקור המשכיר בנכס

מאחר והמשכיר הינו עדיין הבעלים של הדירה, עומדת זכותו להיכנס לדירה. מחובתו של השוכר לאפשר למשכיר להיכנס לדירה לטובת תיקונים, או לטובת הצגת הדירה לטובת מכירה, אלא שזכות זאת כפופה לאישורו של המשכיר, להודעה מראש, ולהימנעות מהפרעות ככל הניתן לשוכר.

 

יציאה מוקדמת והארכת חוזה שכירות

העזיבה המוקדמת היא סעיף הנתון לשיקול דעת הצדדים, בעת ניהול הסכם השכירות. לעיתים, יסכים המשכיר לעזיבה מוקדמת הכפופה בהודעה מראש. במקרים אחרים, רשאי המשכיר להתנות את עזיבת השוכר הקיים במציאת שוכר אחר המקובל על המשכיר, או אפילו לחייב את השוכר בתשלום מלא של דמי השכירות עד לתום תקופת ההסכם. במקרים בהם נמצא שוכר חלופי, אך המשכיר מסרב לאור סיבות לא סבירות, הדבר מנוגד לחוק שכירות ושאילה, ורשאי השוכר לעשות זאת ללא הסכמת המשכיר. לעומת זאת, רשאי בעל הדירה, בכל תקופת השכירות, למכור את בעלותו בדירה. במקרה זה, חוזה השכירות עם השוכר ממשיך תחת המשכיר החדש, ללא שינוי. 

 

תום השכירות ופינוי המושכר

 בתום השכירות, על השוכר להשיב את המושכר למשכיר, נקי מכל חפץ או אדם. בנוסף לכך, רשאי המשכיר להתנות את העזיבה בניקיון הדירה ובסיוד, וללא בלאי שאינו משימוש סביר. המשכיר אף רשאי להתנות עזיבה מאוחרת בתשלום פיצוי מוסכם וסביר. שעה שהוענקו בטוחות, אלו יושבו לשוכר בעת עזיבת הדירה. 

לסיכום, חשוב לציין כי שכירות היא מצב דינאמי, המשתנה לאורך התקופה, ומשכך עלולות להתעורר סוגיות רבות נוספות, לרבות כאלו שאין עליהן מענה בהסכם. סוגיות כאלו ייבחנו לאור הנוהג המקובל במצבים דומים, ויכול שיחייב את הצדדים, גם במקרה הקונקרטי. לכן, במרבית הפעמים עדיף למצוא את דרך הפשרה, כאשר מתעוררת מחלוקת בין הצדדים. מחלוקות שכאלה יכולות להיגרר לפינויים מצידו של המשכיר, ופנייה לערכאות ולהליכים משפטיים. לכן, ההעדפה היא למנוע את בזבוז הכסף, הזמן, וכאבי הראש, ולדעת לתכנן מראש מול המשכיר/ השוכר, ולהתנהל נכון. עוד מידע בנושא תמצאו באתר של עו”ד יוני לוי: https://yonilevy.co.il.

זכויות השוכר והמשכיר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

מה חשוב לשים לב בחוזה תיווך דירות?

קניית דירה היא צעד כלכלי משמעותי וייתכן שגם אחד הצעדים המשמעותיים ביותר לאורך החיים בכלל. הגעתם לישורת האחרונה בעסקה? הנה כל מה שחשוב לשים אליו

חוק שכירות הוגנת: כל הפרטים

חוק השכירות ההוגנת נוצר כדי לתת מענה לחוסר סדר ורגולציה בשוק השכרת הדירות. בשנים האחרונות, כמות שוכרי הדירות בישראל גדלה משמעותית, והמגורים בשכירות הפכו להיות

איך לעשות עסקת נדל”ן בטוחה וחוקית?

תחום הנדל”ן הינו תחום מורכב ומסועף מאוד שגם דורש הון התחלתי יחסית גבוה ביחס להשקעות אחרות. המורכבות וההון ההתחלתי הגבוה מרתיעים אנשים רבים מביצוען של

השקעה בנדל”ן מסחרי כדאית

בעוד ששנת 2020 התחילה באופן לא הכי מחמיא לה, אין ספק שנגיף הקורונה לא עוצר רבבות ישראלים מלנצל הזדמנויות נדל”ן שונות. מחפשים אחר השקעה בנדל”ן

המדריך המלא להתחדשות ערונית

עתידים לעבור התחדשות עירונית בבניין שלכם? ובכן, להלן המדריך המלא להתחדשות עירונית,כך שתוכלו לדעת מראש לקראת מה אתם עומדים. כל הפרטים – במאמר הבא. התחדשות

השאירו פרטים ונחזור אליכם בקרוב!