פירוק שיתוף במקרקעין – מה זה אומר?

תוכן עניינים
עורך דין יוני לוי
עו"ד מקרקעין יוני לוי - זמין לייעוץ

האם אפשר להיות בעל של רק 20 אחוזים מנכס? מה זה שיתוף מקרקעין והאם אפשר לתבוע לפירוקו?

בעלות על נכס יכולה להיות בעלות פרטית או בעלות משותפת. כאשר הבעלות משותפת חייב להיות חוזה אשר מעגן את חלוקת הבעלות בין כל השותפים וגם כן, את פירוק השותפות ואופן קבלת החלטות אשר עוסקות בעתיד הנכס. עורך דין מקרקעין יסייע לכם בכל שלב חתימת החוזה וגם בשלב פירוק שיתוף הבעלות על הנכס.

 

שיתוף במקרקעין

בעלות משותפת על נכס מעוגנת בחוק ובמשפט הישראלי, כך שכל אדם ראשי להחזיק נכס בשיתוף אנשים אחרים. השיתוף מתבטא באחוזי בעלות, כך שכל שותף מחזיק באחוז מסוים של הנכס וביחד הם מחזיקים במאת אחוזי הנכס. אחד המקרים הנפוצים של שיתוף מקרקעין, הוא בקבלת נכס במסגרת ירושה. הורה אשר נפטר ומוריש לכל ילדיו את הבית, מוריש להם את הבית תוך הגדרת שיתוף מקרקעין כך שלכל אחד מהם אחוז בעלות מסוים על הנכס.

 

פירוק שיתוף מקרקעין

בעקבות כך שמעוגן בחוק שיתוף מקרקעין מעוגן גם כן פירוק שיתוף מקרקעין. הכוונה לא לפרק לגמרי את השותפות, אלא שהתובע לפירוק, מעוניין למכור את חלקו בנכס ולהפסיק להיות בעל אחוזי בעלות על הנכס. מכירת החלק בנכס יכולה להיות לשאר השותפים, כך שאחוזי הבעלות שלהם תגדל, אך גם לקונה חיצוני אשר יכנס להיות שותף בבעלות על הנכס.

 

התנגדות לפירוק שיתוף מקרקעין

הצדדים שלא מפרקים את השותפות רשאים להתנגד לקריאה לפירוק כך שההליך יגיע לבית משפט ושופט יחליט בעבור הצדדים בדבר הפירוק. אחד משותפי הנכס אשר לא מפרק את השותפות יכול להתנגד כתוצאה מרצון לא להכניס מישהו חדש במקום העוזב לשותפות, וגם בעקבות סכסוכים בין אישיים כדוגמת בעלות משותפת של זוג נשוי שמתגרש או בני משפחה הנמצאים בסכסוך.

 

התמודדות עם התנגדות לפירוק

בעוד לכל שותף זכות לתבוע פירוק גם לכל שותף זכות להתנגד לפירוק. ההתנגדות חייבת להיות על ידי הגשת תביעה לבית המשפט אשר יכריע בדבר פירוק השותפות והמשך הבעלות על הנכס. יותר קל להיות הצד התובע לפירוק השותפות שכן זו זכות המעוגנת בחוק הישראלי ומותירה לכל שותף לתבוע את הפירוק בכל עת.

שיתוף במקרקעין הוא הסכם נפוץ בעיקר בין בני משפחה וזוגות נשואים. מדינת ישראל מותירה לכל מי שחפץ לתבוע או לבקש פירוק שיתוף במקרקעין. תביעה זאת מותירה לתובע את הזכות למכור את חלקו בנכס לשאר השותפים או אפילו לצד שלישי שלא היה שותף קודם לכן. לשותפים שלא רוצים לפרק את השותפות, זכות לתבוע את המפרק על מנת לא לאפשר לו את הדבר.

 

לחיצת יד

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו