תפריט

מה ההבדל בין הוצאת דיבה לבין לשון הרע?

ע"פ בית המשפט, אין הבדל בין הוצאת דיבה לבין לשון הרע, וההבדל הוא בעיקרו במשפט העברי ומונח משפטי. עו"ד שלומי וינברג, מומחה לתביעות דיבה מסביר.

הוצאת דיבה ולשון הרע – מה ההבדל?

אזרחים רבים אשר מעוניינים להגיש תביעה לשון הרע מתבלבלים בין המונח הוצאת דיבה לבין לשון הרע. למעשה, אין כל הבדל בין שני המונחים הללו אולם נהוג לכנות בעגה המשפטית תביעות לשון הרע במונח הוצאת דיבה. ההבדל בין השניים נעוץ עוד מימי ההלכה היהודית אשר קובעת כי ההבדל בין הוצאת דיבה לבין לשון הרע הוא ביסוד האמת, כלומר – לשון הרע היא דבר אמת ואילו דיבה היא דבר שקר אשר עלול להזיק לאדם אשר נגדו נאמרה האמירה. אולם, ע"פ בית המשפט הישראלי אין כל הבדל בין דיבה לבין לשון הרע אך כן נלקח בחשבון הדין ההלכתי אשר משפיע גם הוא על החלטת השופט ועל כן חשוב לזכור כי למעשה ע"פ החוק אין כל הבדל ותביעת דיבה היא למעשה הוצאת לשון הרע.

בן אדם מקלל

מה קובע החוק?

ע"פ חוק לשון הרע אשר נחקק בשנת 1965 תובע יכול לתבוע נתבע בשל אמירותיו אשר פגעו בו ובשמו הטוב, זאת על רקע מוצא עדתי, לאום, מגדר, גיל, מקום מגורים או מקום עבודה או כל רקע אחר וזאת לאחר שאכן נאספו ראיות אשר מוכיחות את דבר העברה. ניתן לראות התייחסות למשפט העברי בסעיף 14 לחוק אשר עוסק בהגנה על אמת הפרסום, ואשר קובע כי לא ניתן לשלול הגנת אמת בפרסום גם אם לא הוכחה אמיתות בפרט. בנוסף קובע סעיף 14 כי ניתן יהיה לתבוע תשלום פיצויים בגין הנזקים אשר נגמרו לתובע, זאת במסגרת הליך אזרחי כמו גם ניתן לנקוט בהליכים פלילים אשר משמעותם כי במידה ואכן נקבע כי נגרם לתובע נזק ממשי כתוצאה מהוצאת לשון הרע הנתבע עלול לקבל עונש מאסר של עד שנת מאסר אחת.

ליווי משפטי בעזרת עו"ד שלומי ויינברג

במידה ואדם מעוניין להגיש תביעת דיבה עליו להיוועץ עם עורך דין אשר מתמחה בתחום, כמו עו"ד שלומי ויינברג אשר נחשב כיום לאחד המומחים הבולטים בישראל לתחום, ואשר ייצג בהצלחה מאות לקוחות מהמגזר העסקי, הציבורי והפרטי. למעשה מסביר עו"ד וינברג כי תביעות לשון הרע ודיבה ניתן להגיש רק לאחר שאכן נאספו כלל הראיות הרלוונטיות, וכי בית המשפט השתכנע כי אכן יש בסיס לתביעה. מדובר לרוב בתביעה מורכבת ביותר אשר נדרש בעבורה לביצוע מספר הליכים וזאת על מנת אכן לוודא כי נעשה נזק וכי עצם הופעת הפרסום היא פוגענית, ולכן אם אתם עומדים בפני הגשת תביעת דיבה בגין לשון הרע, צרו עמנו קשר במספר 03-6002829 לקבלת פרטים וייעוץ משפטי ראשוני.

מה ההבדל בין הוצאת דיבה לבין לשון הרע?

קצת עלינו

מרטין דייל הינו פורטל משפטי מוביל. בפורטל תוכלו למצוא תוכן משפטי במגוון נושאים, אז למה אתם מחכים? תתחילו לקרוא וללמוד דברים חדשים.

רוצה להתייעץ עם עורך דין?

פוסטים נוספים:

פטור ממילואים

עם תום שירות החובה יקבל אחוז גדול מהחיילים חוגר מילואים, המחייב אותו להופיע לשירות מילואים

שליחויות משפטיות

שזה מגיע לנושא של שליחויות משפטיות יש רק חברת שליחויות אחת שיכולה לתת לכם את

המדריך המלא למתגרש

.עתיד להתגרש? ובכן, ישנו הליך מקוצר אשר באמצעותו ניתן לקצר את ההליך עד לחודשיים ספורים.

עורך דין לאיתור כספים

איתור כספים הינה פעולה חשובה שלא מקבלת מספיק קרדיט בעיני הציבור הישראלי. מדובר בתהליך חשוב

רוצה להתייעץ עם עורך דין?