שיפוץ בניין משותף או תמא 38? כל הפרטים

תוכן עניינים
עורך דין יוני לוי
עו"ד מקרקעין יוני לוי - זמין לייעוץ

בשנים האחרונות כבר אי אפשר להתעלם מכך שבלא מעט מבנים בישראל מתבצעים פרויקטים שונים של תמ"א 38. מצד שני, יש גם לא מעט בניינים שבהם ההחלטה היא פשוט לעשות שיפוץ, ונשאלת השאלה: איך בוחרים בין שתי האפשרויות הללו? יתרה מכך, מה ההבדל בין השניים? אם גם אתם מתלבטים לגבי העניין הזה כדאי שתדעו שאין תשובה אחת נכונה לגבי השאלה מה עדיף, שכן כל מקרה צריך להיבדק לגופו. מה שבטוח זה שכאשר מדברים על תמ"א 38 מדברים על תכנית באישור המדינה אשר מטרתה לחזק את המבנים השונים מפני רעידות אדמה. כדי לעודד קבלנים, כמו חברת מרום הנדסה, לבצע תמ"א 38 בבניינים שונים, למעשה הקבלנים מקבלים אישור להוסיף יחידות דיור. יש יתרונות רבים לתמ"א 38, שכן בסופו של דבר ערך הדירות לרוב עולה, אך זו לא האפשרות היחידה והגיע הזמן להיזכר שגם אופציה כמו שיפוצים בבניין קיימת ופעמים רבות היא רלוונטית ביותר.

חדר ישן

מהם היתרונות של עבודות שיפוצים?

כאשר חושבים על עבודות שיפוץ בבניין משותף לרוב מדובר על עבודות בבניין שלא רוצים, לא כדאי או אי אפשר לעשות בו תמ"א 38. יתרה מכך, יש גם מקומות שבהם הקבלנים פשוט לא מעוניינים לקחת על עצמם את הפרויקטים הללו בגלל חוסר כדאית, ובמקרים כאלה כמובן שהאופציה היחידה היא שיפוץ. קחו בחשבון שמעבר לכך שעליכם לפנות אל חברה מובילה לשיפוצי בניין, כמו חברת סיירת ביצועים, יש להחליט מראש גם באיזה שיפוצים אתם מעוניינים. האם אתם רוצים שהשיפוץ יכלול רק את האינסטלציה בבניין? או שאולי אתם רוצים שגם ישפצו את החזית? יצבעו ויסיידו את הבניין? במסגרת עבודות השיפוצים בבניין המשותף אתם יכולים גם לשלב עבודות כמו איטום, התקנה של דודי שמש ועוד, כך שהשמיים הם הגבול מבחינת עבודות השיפוץ שבהן ניתן לבחור.

מה יעלה לכם פחות?

בדרך כלל כאשר בעלי דירות מתלבטים בין שיפוץ בניין משותף ובין תמ"א 38, אחד מהפרמטרים שיעזרו להם לקבל את ההחלטה זו השאלה כמה זה יכול לעלות והאם יש אופציה זולה יותר מאחרת. חשוב שתדעו שלא תמיד יש תשובה אחת נכונה, כי גם במסגרת תמ"א 38, למרות שהקבלנים הם אלה שמשקיעים, לרוב הדיירים משלמים, ולא מעט. זה תלוי איזה עבודות רוצים לעשות במסגרת פרויקט כמו תמ"א 38 או במסגרת פרויקט כמו שיפוץ של בניין משותף. מה שבטוח זה שכדאי יהיה לדבר גם עם כמה חברות שיכולות לקחת על עצמן את ביצוע העבודה, וזה נכון בין אם מדובר על תמ"א 38 ובין אם מדובר על עבודות שיפוצים. כך תוכלו להשוות, לקבל כמה הצעות מחיר ולהבין לאיזו הוצאה כלכלית אתם, ושאר בעלי הדירות בבניין, עומדים להיכנס.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו