עורך דין פשיטת רגל

פשיטת רגל היא בין המצבים הפחות נעימים שאדם פרטי או בעל עסק במדינת ישראל יכול להגיע אליהם. מדובר על מצב שבו אדם או יישות עסקית מתפרקים מכל נכסיהם, ונתונים במידה רבה לחסדיהם של הנושים, הרשם בהוצאה לפועל, כונס הנכסים והשופט בבית המשפט המחוזי.

למרבה המזל, עורך דין פשיטת רגל הוא גורם מקצועי שבכוחו לסייע לפושט הרגל לכלכל את צעדיו בצורה נכונה, ולסיים את עניין פשיטת הרגל בצורה הנכונה ביותר עבורו, ובמהירות הגבוהה ביותר האפשרית בהתאם לנסיבות. מהי בעצם פשיטת רגל? מה המשמעויות שלה? וכיצד עורך דין פשיטת רגל יכול לסייע למי שמתנהלים כנגדו הליכי פשיטת רגל באמצעות בית המשפט? כדאי לקרוא  – כל התשובות בהמשך המאמר שלפניכם.

מידע על פירוק חברות

מהי פשיטת רגל והאם זה יכול לקרות לכל אחד?

פשיטת רגל היא מצב שבו אדם או תאגיד מגיעים למצב של חדלות פירעון. במצב זה אותו אדם או חברה, אינם יכולים עוד לפרוע את החובות שלהם כלפי נותני שירותים, עסקים או ספקים, כלפי העובדים שלהם אם יש או היו כאלה, מול חברים ובני משפחה, מול גופי מימון שונים, ומול רשויות המיסים של המדינה. בשורות להלן נעסוק באספקטים שונים של נושא פשיטת הרגל בישראל.

עם זאת, במבוא זה בחרנו לעסוק דווקא בסימנים המקדימים לפשיטת רגל, שקיומו של אחד או יותר מהם, עלול להצביע על מצב שבו אדם מסוים, בין אם הוא שכיר ובין אם הוא בעל עסק, נמצא בדרך לחדלות פירעון. חלק מן הסימנים המטרימים הללו עשויים להיות ברורים בעוד שאחרים עשויים להיות גלויים רק לעינם של האנשים הקרובים ביותר לפושט הרגל, או למי שטורח לשים לב למה שקורה.

מהם הסימנים המקדימים למצב של פשיטת רגל או חדלות פירעון?

בדרך כלל, הסימנים המקדימים לכניסה של אדם פרטי, בעל עסק או חברה למצב של פשיטת רגל וחדלות פירעון, עם כל המשמעויות הכרוכות בתהליך הזה, קשורים להתנהלות הפיננסית שלו. יחד עם זאת, ישנם גם סימנים אופייניים אחרים אשר מתקשרים באופן טבעי להתנהגות ולהתנהלות של החייב, כפי שיפורט להלן:

צ'קים חוזרים בחשבון הבנק

אדם שנמצא רגע לפני הליך פשיטת רגל, סביר מאוד שחלק מההמחאות או אפילו כל ההמחאות (צ'קים) שנתן לספקים של שירותים או מוצרים שונים, לא יכובדו. ואולם הסיבה שתירשם על גבי הצ'ק שיוחזר, תהיה "א. כ. מ" – שזה בעצם ראשי התיבות של המשפט שאומר "אין כיסוי מספיק". במצב הזה, צריכות להידלק נורות אדומות. לרוב, מנהלי חשבון הבנק של פושט הרגל מנסים לסייע לו. אבל בהעדר ברירה אחרת, הם אכן יחזירו את ההמחאה בגין העדר כיסוי מספיק.

ניסיונות לדחות תשלומים

מי שנמצא במדרון החלקלק לקראת פשיטת רגל ומצב של חדלות פירעון, יעשה ניסיונות בלתי נלאים לדחות תשלומי חובות או לפרוס אותם מחדש. אם בכל פעם מחדש מתברר שהצ'קים עדיין חוזרים, כדאי להתחיל להתרגל לרעיון שמדובר בסיכון רציני לפשיטת רגל של הלקוח.

ניסיונות להקדים תקבולים

אמנם יש מקרים שבהם ספקים פונים ללקוחות בבקשה להקדים תשלומים, תמורת הנחה מסחרית הולמת. אבל אם הניסיונות הללו הופכים אינטנסיביים וגלויים, כנראה שהמצב ממש לא טוב, ויש לפקוח עין. לרוב, ספקים שונים של אותו לקוח מכירים איש את רעהו, והשמועות עוברות במהירות.

ספקים מספקים סחורה תמורת תשלום במזומן בלבד

ספקים יהיו מוכנים לספק ללקוח בעייתי מוצרים, אבל אך ורק תמורת תשלום במזומן. 

מחסור חמור במוצרים בסיסיים

הדבר נכון אצל עסק שיווקי, ונכון שבעתיים אצל עסק יצרני. בתור לקוח, אם ספק לא מצליח לעמוד בביקושים, גם כאשר מדובר בביקושים ברמה סטנדרטית, כדאי ללקוח להתחיל לחשוש, ולחפש ספק אחר. 

עיכובים בתשלום משכורות

לרוב, מדובר בצעד קיצוני. בעל עסק אשר נוהג כך, אכן נמצא במצב בעייתי שיש לבחון אותו היטב. עובדים שלא מקבלים שכר במשך מספר חודשים, חייבים להתחיל לחשוש.

הלקוח לא עונה לטלפון

במקרים רבים, אנשים שנמצאים בבעיה, נוטים לנסות להתעלם ממנה, או לכל הפחות לדחות את השיחות הבעייתיות ככל שניתן. אם לא עונים לטלפונים, מסננים שיחות או יוצרים קשר בעצמם במועד שנוח להם בלבד. מפתיע עד כמה יכולה הטכנולוגיה המודרנית דווקא להיות לעזר למי שממש רוצה להתחמק.

תירוצים, תירוצים, תירוצים

במצב שבו בעל עסק או אדם פרטי מלא תירוצים כרימון, אבל בסיכומו של עניין לא רק תירוצים ולא מעביר תשלומים, הוא נמצא במצב בעייתי באמת. במצב כזה צריך עין חדה ואוזן קשבת, להבין בדיוק לאן נושבת הרוח. למען ההגינות, חשוב לציין שבמרבית המקרים, הלקוחות דווקא דוברי אמת והעיכובים בתשלום הם אכן זמניים.

נוסף על הסימנים כאמור, יש עוד סימנים לבעייתיות במצבו של אדם הנמצא רגע לפני פשיטת רגל. מי שרואה ולא רק מביט, מקשיב ולא רק שומע, יכול לזהות אל נכון את הסימנים הללו במהירות ולהסיק את המסקנה הנכונה.

ההיסטוריה מוכיחה, כי מי שבחר בשלב הזה להסתייע בעצה ובהכוונה של עורך דין פשיטת רגל, הצליח במרבית המקרים לרכך את המכות שבהכרח נוחתות עליו כאשר מתנהלים כנגדו הליכי פשיטת רגל. עורך הדין יסייע לפושט הרגל בעצה ובמעשה, לכלכל את הצעדים שלו בתבונה ולהימנע מכניסה לתסבוכות משפטיות מיותרות ולא רצויות.

פשיטת רגל – מה זה בעצם?

פשיטת רגל היא מצב שבו אדם פרטי, או עוסק מורשה או עוסק זעיר, מגיע למצב של חדלות פירעון והעדר יכולת לעמוד בתשלומים עבור סחורות ושירותים שצרך. המחאות שלו חוזרות וחברות האשראי אינן מכבדות כרטיסי אשראי שלו. ברגע שהפעילות העסקית או השגרתית של החייב נפסקת שלא מרצונו וביוזמת הגופים שלהם הוא חייב כספים, ברור מאליו שהאדם הזה הוא פושט רגל וסך כל הנכסים שלו, אינו משתווה לסך כל החובות של פושט הרגל.

בשלב כלשהו, עשויה להתקבל בקשה אצל הרשם בהוצאה לפועל, להכריז על אדם כפושט רגל, על מנת שניתן יהיה להמשיך את התהליך המאפשר לבעלי החוב שלו להיפרע ממנו ולקבל בחזרה לכל הפחות חלק מהחובות אשר פושט הרגל אחראי להם.

לא כל משבר כלכלי הוא בהכרח פשיטת רגל

לא אחת קורה שאדם מגיע למצב של חדלות פירעון, לא בגלל שהוא איננו מתנהל נכון, אלא דווקא בגלל התנהלות בעייתית של הלקוחות שלו עצמו. מדובר במצב שבו לפושט הרגל פשוט אין הון חוזר, שיאפשר לו להמשיך את הפעילות העסקית שלו בצורה תקינה.

עורך דין פשיטת רגל עשוי לזהות את התהליך הזה, ולהשיג את הסיוע הנדרש על מנת להחזיר את פושט הרגל לתלם. מצב כזה נוצר כשהספקים של אותו אדם לוחצים לקבל תשלום עבור הסחורות שלהם בהקדם, בעוד הלקוחות שלו מעכבים את התשלומים עבור הסחורות או השירותים שהם עצמם קבלו.

למרבה הצער, מוסר התשלומים בישראל עדיין ירוד, למרות ניסיונות חקיקה שונים בנושא. אבל במצב הזה, אפשר בקלות יחסית להשיג מימון ביניים שיפתור את הבעיה. עם זאת, אם אחד הספקים איננו מבין עניין ומזדרז להגיש בקשה לפשיטת רגל או בשמה העדכני: בקשה למתן צו לפתיחת הליכי חדלות פירעון כנגד הלקוח שלו, הוא עלול לסבך אדם תמים בהליכים שממש לא רצויים.

מי מוגדר בתור פושט רגל בישראל?

פושט רגל הוא אדם פרטי, עוסק מורשה או עוסק פטור, אשר נמצא בהליכים לקראת הכרה בו כחדל פירעון. זאת, לאחר שהגיע לכדי חדלות פירעון והוא איננו מסוגל לפרוע את חובותיו לנושים השונים – בנקים, ספקי סחורות ושירותים או משכורות, אם לאדם הזה יש גם אנשים אשר עובדים עבורו. למעשה, ההכרזה על אדם כפושט רגל, היא שלב מכריע בתהליך ארוך של הידרדרות פיננסית.

עם הכרזתו של אדם כפושט רגל, מתחיל תהליך של כינוס נכסים. לאחר הליך כינוס הנכסים שבו עוד נדבר, וחלוקת הכספים לבעלי החוב, עובר פושט הרגל לשלב האחרון בתהליך, שבו הוא מקבל הפטר – פטור מכל החובות שנותרו ולא שולמו. מרגע קבלת ההפטר, לא יכול איש מבעלי החוב הקודמים לתבוע את פושט הרגל בגין חובות עבר.

כאשר מדובר בשותפות או בחברה בע"מ, התהליך הוא דומה. עם זאת, לא מדובר בפשיטת רגל אלא בפירוק חברה. כאן, לרוב, עובר התיק לידי כונס הנכסים העמל על פירוק החברה, מכירת הנכסים שלה וכיסוי החובות. לעיתים, כדאי למכור את החברה כעסק חי. אבל זה כבר נושא למאמר אחר.

התפקיד של כונס הנכסים כשמו כן הוא – לבצע איסוף (כינוס) של כלל הנכסים השייכים לעסק או לחברה. בשלב הזה מתקבלות גם כל הבקשות האחרות של נושים, אשר השמועה או הידיעה על פשיטת הרגל או פירוק העסק הגיעה אליהם. במצב הזה, עורך דין פשיטת רגל מלווה את פושט הרגל ודואג בדרכים שונות לאינטרסים של הלקוח שלו.

כיצד מתבצע איחוד תיקים ותשלומים המוטלים על פושט הרגל?

לעיתים, כאשר ישנם מספר נושים שלכל אחד מהם תביעות כלפי פושט הרגל, עשוי הרשם הממונה על התיק של פושט הרגל לבצע הליך של איחוד תיקים. הפירוש המעשי של ההליך הזה הוא שפושט הרגל יפעל אל מול איחוד התיקים בלבד, ולא מול כל אחד מהלקוחות בנפרד, מה שמונע בזבוז זמן, ויכוחים לא הכרחיים והתנצחויות או לחצים שעלולים להפעיל נושים שונים, כל אחד במועד אחר ובזמן אחר, על החייב. גם הנושים פועלים מאותו הרגע אך ורק אל מול כונס הנכסים, ובתנאי שהם רשומים באיחוד התיקים.

עם התחלת תהליך פשיטת הרגל, פוסק הרשם הממונה על הנושא על החייב תשלום חודשי קבוע, על פי קביעת החוק העוסק בנושא. התשלום עובר לטובת איחוד התיקים, ומשם מחלק כונס הנכסים מעת לעת סכומים לנושים, על פי מפתח קבוע מראש. עם זאת, ההעדפה היא לסיים את הליך כינוס הנכסים, ורק לאחר מכן לחלק את הכספים שנצברו לנושים.

המפתח לחלוקת הרכוש והמזומנים השייכים לפושט הרגל על ידי כונס הנכסים

כאשר מתחיל כונס הנכסים לחלק את הרכוש והכסף שנאסף בהליך כינוס הנכסים, המפתח לחלוקת הנכסים הוא כדלקמן:

נושים מובטחים

נושים כאלה הם הראשונים לקבל את  הכספים המגיעים להם ממה שנאסף בהליך כינוס הנכסים. בדרך כלל מדובר בבנקים, או בגופים חוץ בנקאיים שהלוו כספים לפושט הרגל, ויש להם הערת אזהרה רשומה על שמם בנכס השייך לפושט הרגל. 

ביטוח לאומי ורשות המיסים

אם לחייב יש חובות הן לרשות המיסים והן לביטוח הלאומי, רשאים גם הם לתבוע את החזר החובות מקופת הנשייה. עם זאת, הגבר איננו פוטר את הביטוח הלאומי מהאחריות שלו לעובדים אשר הזכויות שלהם לא נשמרו.

שאר הנושים

אם נשארו כספים בקופה לאחר התשלום לנושים המובטחים, הכספים הללו יחולקו באופן יחסי בין הנושים – כלומר ביחס לגובה החוב. למרבה הצער, ברוב המכריע של המקרים, נושים רגילים אינם מקבלים אפילו חלק מזערי מהסכומים שהחייב נמנע מלשלם להם.  

עוד נחזור לכינוס הנכסים בהמשך המאמר, ונדבר בעיקר על הרכוש הנכלל בכינוס הנכסים ואילו נכסים, אם בכלל קיימים כאלה, אי אפשר לחלט לטובת כינוס הנכסים. 

מי יכול ליזום הליכי פשיטת רגל?

הליך פשיטת רגל יכול להתחיל הן ביוזמת פושט הרגל עצמו, והן ביוזמתו של אחד הנושים שלו, היה והוא הגיע למסקנה שהליך כזה הוא ההליך היחיד אשר יכול להבטיח לו החזר, ולו של חלק מזערי מהסכומים אשר פושט הרגל חייב לו:

בקשה עצמית לפתיחת הליכי פשיטת רגל

כל מי שצבר חובות, הן במסגרת פעילות רגילה כאדם פרטי והן במסגרת פעילות עסקית, והוא איננו יכול לעמוד בהחזרי החובות הללו, יכול לפנות בעצמו לבית המשפט ולהגיש בקשה לפשיטת רגל. רצוי מאוד להגיש את הבקשה בצורה מסודרת, באמצעות עורך דין פשיטת רגל. הבקשה תתקבל, רק אם פושט הרגל חייב לנושים סכומים גבוהים.

סכומים של כמה אלפי שקלים, ואפילו חוב של כמה עשרות אלפי שקלים, לא יוכל לשמש עילה לפשיטת רגל. ההנחה היא שאפשר לפרוס את תשלום החוב על פני תקופה, כך שההחזרים יהיו נמוכים והחייב יוכל לעמוד בהם. כך או אחרת, פושט הרגל יחויב בתשלום חודשי לקופת כונס הנכסים, שממנו הוא לא יכול להתחמק. 

בקשה של נושה לפתוח בהליכי פשיטת רגל כנגד חייב

לפעמים, מי שמתחיל את התהליך הוא דווקא אחד הנושים של החייב. זאת, אם הוא מגיע למסקנה שאין דרך אחרת לכפות על החייב לשלם ולו חלק מהחובות שלו. ההיגיון אומר, עם זאת, כי האינטרס של הנושה הוא להימנע מהכרזת החייב כפושט רגל. האופציה האחרת העומדת בפניו, היא לפנות להוצאה לפועל ולפתוח בהליכי הוצאה לפועל כנגד החייב, בכל מה שנוגע לחוב הספציפי של החייב כלפיו.

אם יתחילו הליכי פשיטת רגל כנגד החייב, יצטרפו לתהליך הזה כל הנושים שלו. במקרה הזה, הנושים המובטחים ייהנו תחילה, ורק אחר כך כל השאר. ובכל זאת, אם נוצר מצב של אין ברירה, יכולים הנושים לבקש להכריז על אדם פושט רגל. זאת, אף שבמידה רבה הדבר משרת את האינטרסים של החייב דווקא.

על הליך כינוס הנכסים בדרך לפשיטת רגל

ברגע שמתחיל הליך פשיטת רגל כנגד אדם פרטי, הדבר הבא שמתבצע הוא פתיחת הליך כינוס נכסים. כבר עסקנו לעיל בקווים כלליים באופן חלוקת הכספים שהצטברו בקופת כונס הנכסים. כעת נעסוק בנכסים אשר כונס הנכסים יכול לעקל ולהעביר אותם או את התמורה עבור המכירה שלהם לקופת כינוס הנכסים, לטובת חלוקה בין הנושים:

חסכונות, קופות גמל, פיקדונות וכספים אחרים

ככל שפושט הרגל הוא הבעלים של נכסים כספיים שונים, הנכסים הללו יופנו כולם לקופת כינוס הנכסים. עם זאת, כספים המופקדים בקרנות פנסיה, בעיקר החלק המיועד לקצבה, אינם יכולים להיות חלק מכינוס הנכסים. אבל הכספים שנועדו לפיצויים ניתנים, במקרים מסוימים, לחילוט.

נכסי נדל"ן השייכים לפושט הרגל

קשה אמנם למצוא הרבה מקרים, שבהם אדם שהוא בעל ניסי נדל"ן רבים ומגוונים, יגיע למצב של פשיטת רגל. במקרים כאלה, הסבירות הגבוהה שהנושים יעדיפו לפנות להליכי הוצאה לפועל, שהם אישיים ולא גורמים בהכרח לנושים אחרים להצטרף אליהם. מגבלה נוספת נוגעת לנדל"ן השייך לבן או לבת הזוג של פושט הרגל, שאם הוא שייך להם במובהק, הוא לא ייכלל בפשיטת הרגל. למשל – נכס שהיה שייך לבן או לבת הזוג עוד לפני הנישואין. 

דירת המגורים של החייב

עד לפני כמה שנים, הייתה נטייה להימנע לחלוטין מצירוף דירת המגורים לקופת הנשייה. עם זאת, המצב כיום הוא שהדבר אכן אפשרי, אבל כרוך בקבלת אישור מבית המשפט. בדרך כלל השיקול של בית המשפט הוא ענייני, ולוקח בחשבון את כלל האינטרסים המעורבים בנושא.

אם פושט הרגל נהג בתום לב ולא הסתיר מידע או רכוש מכונס הנכסים ומבית המשפט, הרי שבתום התהליך ולאחר שבית המשפט השתכנע שהמשך התהליך הוא מיותר ולא ישרת את טובת הנושים או את טובת פושט הרגל, יעניק בית המשפט לפושט הרגל הפטר. משמעות המושג הזה הוא שמיטת כל החובות הקיימים של פושט הרגל, שלא סולקו בהליך כינוס הנכסים. פושט רגל הנעזר בשירותיו של עורך דין פשיטת רגל, עשוי להגיע לשלב הזה במהירות הרבה ביותר האפשרית מבחינתו.

מה עושה עורך דין פשיטת רגל ומתי כדאי לפנות אליו?

עורך דין פשיטת רגל הוא איש מקצוע בתחום המשפטי, המלווה את פושט הרגל לאורך כל התהליך. הדבר הטוב ביותר והנכון ביותר לעשות, הוא לפנות לסיוע של עורך דין פשיטת רגל כבר בשלבים המוקדמים של התהליך, עוד לפני שהתהליך מתחיל להתנהל בפועל.

עורך הדין ייעץ לפושט הרגל באשר לפתרונות אפשריים, לפני שהליך פשיטת הרגל נכנס לתוקף. פושט הרגל חייב לחשוף בפני עורך הדין שלו את כל הקלפים, במטרה לסייע לאיש המקצוע לעבד תוכנית ולהניח בפני פושט הרגל את ההמלצות הנכונות ביותר. 

מה חשוב לדעת על הסדרי חובות והסכמים עם הנושים?

אחד הפתרונות אשר עורך דין פשיטת רגל עשוי להמליץ עליהם, ואפילו לסייע ביישום שלהם, הוא ניסיון להגיע להסדר חובות עם הנושים. הסדר חובות הוא הליך מקובל מאוד, הן כשאדם נמצא בהליכי הוצאה לפועל והן במקרה של פשיטת רגל, שהמאמר עוסק בו.

הסדר חובות הוא הסדר עם כלל הנושים, אשר יש לו שני צדדים: מצד אחד, החייב משלם לנושים אחוז שנקבע בהסדר החוב, מכלל החובות שהוא חייב לכל אחד מהם. מצד שני, לאחר העברת התשלום, יבוטלו כל החובות שנותרו לאחר התשלום החלקי. 

מה בין הסדר חובות לפשיטת רגל?

לרוב, כאשר אדם מוכרז כפושט רגל או חדל פירעון, הסיכויים שהוא ישלם ולו חלק מהחובות שלו הם קטנים. הדבר נכון לגבי כלל הנושים, ועל אחת כמה וכמה לגבי הנושים שאינם מובטחים. בתום הליך פשיטת הרגל, ממילא יבטל בית המשפט את כלל החובות שלא שולמו באמצעות מתן הפטר לפושט הרגל.

אפשר לומר, עם כל הבעייתיות, כי פתיחת הליך פשיטת רגל כנגד חייב היא סוג של נקמה ולא יותר. זאת, דווקא משום שלמי שמתחיל את התהליך אין הרבה סיכויים לראות את הכסף המגיע לו, חלקו או כולו.

מנגד, הסדר חובות מאפשר לפושט הרגל להתנהל בצורה תקינה, תוך שהוא משלם אחוז גבוה יחסית מהסכומים שאותם הוא חייב. פושט הרגל יכול להמשיך ולהתנהל בעסק שלו, להפעיל אותו ולייצר רווחים, שבאמצעותם הוא ישלם את חובו. כאשר ישולמו הסכומים שעליהם הסכימו הצדדים מראש, יוכל להמשיך החייב להתנהל כרגיל, בלי החטוטרת של פשיטת רגל על הגב שלו.

חשוב לומר שאדם שעבר הליך פשיטת רגל, עלול לסבול מההשלכות של ההליך והסטטוס שיוחס לו לאורך זמן, כולל העדר אפשרות לקבל הלוואות או משכנתא, והעובדה שגופים עסקיים ומסחריים עלולים להפנות אליו כתף קרה. זאת, ועדיין לא הזכרנו כאן את העובדה שלכל אורך התהליך, הסנקציות הננקטות כנגד פושט הרגל הן משמעותיות מאוד.

מהו תום לב בהליך פשיטת רגל?

על פי החוק, פושט הרגל חייב להגיש את מירב הסיוע שיש ביכולתו להציע במטרה לממש את כלל הנכסים העומדים לרשותו ואשר יכולים לסייע לו לסיים את התהליך. אם הסיוע של פושט הרגל אכן יוגש בתום לב, הרי שהתהליך יכול להסתיים במהירות יחסית. זאת, במיוחד לאור השינויים בתחום ההוצאה לפועל, חדלות פירעון ופשיטות רגל, שנכנסו לתוקף במהלך שנת 2019.

הרפורמות באופן כללי, נתנו סמכויות רחבות יותר לערכאות משפטיות נמוכות, במטרה לפזר את העומס ולמנוע צווארי בקבוק, בדרך לסיום הליכי חדלות פירעון ופשיטת רגל. כך למשל, הרשם בהוצאה לפועל יכול לפטור אדם מחובותיו, משימה עד אז היה יכול לבצע רק בית המשפט המחוזי.

עם זאת, אם הוכח שפושט הרגל לא פעל בתום לב, או שפעל במטרה להעלים רכוש או מזומנים מידיעתו של כונס הנכסים, כי אז יבוטל התהליך, ופושט הרגל עלול למצוא את עצמו נאשם בבית המשפט עם סיכוי לעונש מאסר, בנוסף לחילוט של כל פיסת רכוש הנמצאת ברשותו, או שהוא העביר לבני משפחה במטרה להעלים אותו מכונס הנכסים. עורך דין פשיטת רגל יכול לסייע לחייב לנקוט בכל הצעדים החוקיים שיאפשרו לו להיפטר מהחובות שלו מצד אחד, אבל שלא יחשפו אותו לתביעות משפטיות מצד שני. 

איך לבחור עורך דין פשיטת רגל?

הדרך הטובה והבדוקה ביותר לבחור עורך דין פשיטת רגל, היא קבלת המלצה מאדם או חברה שעורך דין המתמחה בהליכי פש"ר העניק לו שירות. ההמלצה היא לבחור עורך דין מנוסה, המכיר את החוק מלפני ולפנים, ויכול לסייע ללקוחותיו למצות את זכויותיהם מול המדינה ומול יתר הגורמים המעורבים בהליך, כפי שמצופה מכל עורך דין.

בנוסף, ניתן ללמוד הרבה על ניסיונו המקצועי והמוניטין של עורך דין פשיטת רגל גם דרך האינטרנט. אולם הדבר החשוב ביותר שצריך להיות בין עורך הדין לבין הלקוח שלו, הוא אמון מוחלט.

מצד אחד, מדובר במצב שבו החייב שעומד להתחיל בהליכי פשיטת רגל הוא פגיע ביותר, ולעיתים קרובות גם לחוץ מאוד. מצד שני, עורך הדין עשוי לעיתים להציע הצעות שעלולות להיראות ללקוח במבט ראשון בלתי ראויות. ככל שהאמון בין הצדדים רב יותר, כך הסיכויים לסיים את התהליך במהירות הרבה ביותר גדלים. עורך דין פשיטת רגל פועל, כמובן, לטובת הלקוח שלו, אבל לרוב הדבר משרת גם את הנושים.

לדגמה – אם עורך הדין הצליח להגיע עם כלל הנושים להסדר חובות, הרי שזה משרת אותם כיוון שהם יקבלו בחזרה חלק משמעותי מהכסף שחייבים להם. מנגד, ההסדר הזה יכול לשרת גם את החייב, אשר ימנע מהליך בעייתי, מביך ומביש של פשיטת רגל, ויוכל להמשיך ולהפעיל את העסק שלו ולכלכל את בני ביתו, מבלי שירבצו על צווארו חובות כבדים.

בשורה התחתונה

במידה ויש לכם צורך בייעוץ משפטי מקצועי בנושא פשיטת רגל, מומלץ לפנות בהקדם להתייעצות עם עורך דין פשיטת רגל מנוסה ומיומן, שיוכל ללוות אתכם לאורך כל המגעים והליכי המשא ומתן הנוגעים להליכי חדלות הפירעון – בין אם אתם הצד החייב ובין אם אתם בצד של בעלי החוב. עורך דין פשיטת רגל מיומן ומנוסה מציע ללקוחותיו גם ייצוג משפטי הולם מול הרשויות, במטרה להפחית את הלחץ שגורמי המיסוי והמשפט עלולים להפעיל על פושט הרגל.

עורכי דין מומלצים בתחום פשיטות רגל: עו"ד חדלות פירעון ינובסקי מיסקביץ'

עורך דין פשיטת רגל
מחיקת חובות מול הבנקים

כיום יותר ויותר אנשים מוצאים עצמם במצב של חובות מול הבנקים. ניתן לנסות ולהסביר מצב עגום זה, בו מוצאים עצמם מאות אלפי ישראלים (ואף יותר

קרא עוד »