מה חשוב לשים לב בחוזה תיווך דירות?

קניית דירה היא צעד כלכלי משמעותי וייתכן שגם אחד הצעדים המשמעותיים ביותר לאורך החיים בכלל. הגעתם לישורת האחרונה בעסקה? הנה כל מה שחשוב לשים אליו לב בחוזה תיווך דירות.

 

הסכם מכר: השלב הרציני והקריטי של העסקה

הסכם מכר לדירה הוא החוזה הקובע את שלושת התנאים המסחריים החשובים ביותר ברכישה וקנייה של דירות: מחיר, מועד ואופי הפינוי ואופן התשלום.

הסכם זה כולל מגוון רחב מאוד של תנאים וסעיפים כמו: תיאור הנכס, התמורה עבורו, הצהרותיהם של המוכר והקונה, מיסים והוצאות נלוות, מועדים ושלבים להעברת התשלום והזכויות, מועד מסירת ההחזקה בנכס, הנחיות פעולה במקרה של הפרת הסכם ועוד.

הסכם המכר הוא חוזה סופי ומחייב, שבו מפרטים כל פרט קטן וגדול שנכלל בעסקה. בוודאי לא תרצו לדעת שסעיף הגדרת מערכות הקבע של הנכס לא כלל את המטבח, מה שאפשר בדיעבד למוכר לפרק ולקחת איתו את כל ארונות המטבח, או שהדירה כלל לא נרשמה בטאבו, מה שמעורר בעיה אמיתית לגבי בעלות הנכס וזכויותיו של הקונה המשלם עליה.

 

אל תחתמו לפני שתערבו גורם מקצועי

אם עברתם את כל שלבי העסקה, המשכנתא, התנאים והסיכומים, כעת רצוי שגורם מקצועי מטעמכם כמו מתווך או עורך דין יעברו על ההסכם ויאשרו את תקינותו.

הרבה פעמים צדדים שלא נעזרים בגורם מקצועי עורכים זיכרון דברים לפני החתימה הסופית, מה שבפועל עלול לחייב אותם לאי אילו דברים שבעתיד יתגלו כטעויות מפלצתיות.

ואם חשבתם שארונות מטבח מפורקים הם צרה צרורה, נסו לדמיין כמה גרוע זה עלול להיות כאשר תגלו מאוחר יותר שלנכס יש חריגות בנייה, או שהוא כלל לא קיבל היתר בנייה.

מומלץ ששני הצדדים יימנעו מחתימה לפני שקיבלו ייעוץ משפטי מעורך דין המתמחה במקרקעין ולפני שבדקו לעומק מול מתווך מקצועי את מחיר הנכס, היבטי המיסוי והכוונה לקביעת מועדי המסירה.

רק כך הצדדים יכולים להיות בטוחים שהעסקה שלהם רלוונטית, ואין בה טעויות או סכנות מיותרות. עורך הדין יבדוק את התוקף המשפטי של כל ההסכמות בין הצדדים ויוודא שגם הבנק והקבלן יעמדו בהתחייבויותיהם.

 

האם אפשר להשתמש בעורך דין של המוכר?

אז אתם עומדים לרכוש דירה מקבלן או מיד שניה וכעת מוצע לכם להשתמש בעורך הדין של הצד השני כדי לבחון את ההסכם ולחתום עליו. זהו מהלך מסוכן, משום מדובר בגורם שמייצג את הצד השני בעסקה והאינטרס שלכם לא חשוב לו. לכן מומלץ תמיד שתגייסו עורך דין שאתם בחרתם ושיפעל אך ורק “בצד שלכם”.

חוזה תיווך דירות – אל תחתמו עליו לבד

עורך הדין הוא קו ההגנה האחרון שלכם לפני ביצוע רכישה או מכירת הדירה ועליו לדאוג לבדיקה המשפטית של כל פרמטר בעסקה ושנובע מהעסקה, כך שתוכלו לשמור על זכויותיכם ולהימנע ממפח נפש אדיר, בצעד הגדול והקריטי של חייכם. למידע מקצועי נוסף וליווי לתהליכי מכירה וקניית דירות בנתניה, היכנסו לאתר סוכנות הנדל”ן – נסיה, בכתובת – https://nesya.co.il.

 

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

חוק שכירות הוגנת: כל הפרטים

חוק השכירות ההוגנת נוצר כדי לתת מענה לחוסר סדר ורגולציה בשוק השכרת הדירות. בשנים האחרונות, כמות שוכרי הדירות בישראל גדלה משמעותית, והמגורים בשכירות הפכו להיות

איך לעשות עסקת נדל”ן בטוחה וחוקית?

תחום הנדל”ן הינו תחום מורכב ומסועף מאוד שגם דורש הון התחלתי יחסית גבוה ביחס להשקעות אחרות. המורכבות וההון ההתחלתי הגבוה מרתיעים אנשים רבים מביצוען של

זכויות השוכר והמשכיר

כיום, מספר לא מבוטל של אנשים מתגוררים בשכירות, או משכירים בעצמם דירה. על אף שמדובר בצעד משמעותי בחייהם של אלפי אזרחים מידי שנה, רבים מהם

השקעה בנדל”ן מסחרי כדאית

בעוד ששנת 2020 התחילה באופן לא הכי מחמיא לה, אין ספק שנגיף הקורונה לא עוצר רבבות ישראלים מלנצל הזדמנויות נדל”ן שונות. מחפשים אחר השקעה בנדל”ן

המדריך המלא להתחדשות ערונית

עתידים לעבור התחדשות עירונית בבניין שלכם? ובכן, להלן המדריך המלא להתחדשות עירונית,כך שתוכלו לדעת מראש לקראת מה אתם עומדים. כל הפרטים – במאמר הבא. התחדשות

השאירו פרטים ונחזור אליכם בקרוב!