האם חובה לנסח חוזה לפני רכישת משרד

רכישת משרדים להשקעה הפכה לאחרונה לאפיק חדש המניב תשואות גבוהות במיוחד באזורי ביקוש, וזאת לאור קיפאון מחירי הדירות.

מה צריך לדעת כשרוכשים משרד להשקעה והאם חובה לנסח חוזה לפני רכישתו? הכול במאמר הבא.

 

השקעה לטווח ארוך

בשל הקיפאון בשוק הדירות לאחרונה רבים החלו להשקיע בנדל”ן מסחרי ורוכשים משרדים למכירה בתל אביב שנמצאים באזור הביקוש החם ביותר. זהו אפיק השקעה כדאי שהתשואות שלו בטווח הארוך יכסו על ההוצאות. השיטה בדרך כלל היא לרכוש משרדים למכירה באחד מהמגדלים ולהשכיר את היחידות השונות לעסקים כאשר כל יחידה מביאה לתשואה של כ-9% לשנה. הרוכשים הם יזמים פרטיים, אנשי עסקים ואף אנשים מן השורה שפשוט רוצים להשקיע את כספם ולהרוויח בין אם הם פועלים מאחת היחידות ובין אם הם משכירים את כולן. חשוב לדעת שעל רכישת נדל”ן מסחרי תשלמו 6% מס שהוא נמוך יותר ממס הרכישה על דירה העומד כיום על 8%. בנוסף, תהיו פטורים ממס שבח, תקבלו 4% פחת עבור שני שליש מהנכס, הטבות מס וכד’.

 

 

חותמים על חוזה והסכם שיתוף

בדומה לרכישת דירה, כל נכס אותו רוכשים מחייב בניסוח חוזה אצל עורך דין במיוחד כשמקבלים מימון מגוף חיצוני או משכנתא מהבנק. בנוסף, כאשר רוכשים משרד שהוא חלק מקומה שלמה עם משרדים נוספים, יש לערוך הסכם שיתופי עם בעלי המשרדים האחרים ולא ניתן להפריד את היחידה מהטאבו. זוהי למעשה בעלות משותפת שעלולה לגרום לבעיות רבות במידה ולא עורכים הסכם שיתופי. למשל, אי תשלומי ארנונה, שימוש חורג בנכס, אי תשלום חשבונות שוטפים וכד’. המטרה של ההסכם היא להבטיח את זכויות רוכשי המשרדים בקומה.

 

רישום זכויות הנכס

כשמדובר על קומת משרדים, כל בעלות של משרד היא חלק יחסי מהשטח הכולל של הקומה ולכן גם נרשמת כחלק יחסי ולא כבעלות בלעדית. במקרה כזה יהיה יותר קשה לקבל משכנתא למימון ולכן יש להסתייע בעורך דין שינסח חוזה שיבטיח לכם את זכויותיכם. בחוזה צריך להופיע גם מרכיב הניהול של המשרדים על ידי חברת ניהול מקצועית שתשמור על הזכויות שלכם כשתרצו להשכיר את המשרד.

 

רכישת משרד חדש

בשונה מקניית דירה, כאשר קונים משרד חדש הקבלן לא מחויב לתת ערבויות ולכן יש לבדוק את ניסיונו של הקבלן, את התוכניות ולוודא שהיכולות הכלכליות שלו טובות. כאשר מנסחים חוזה רכישה מקבלן חייבת להופיע הערת אזהרה. לסיכום, בין אם אתם קונים משרד חדש ובין אם משרד ביד שנייה, ישנה חשיבות רבה להסכם המכר. ההסכם מתייחס לכל התנאים וההיבטים המסחריים והמשפטיים, מגן על זכויותיכם ותקף מבחינה משפטית. הימנעו מחתימה על זיכרון דברים שעלולות להיות לו השלכות לא רצויות. חשוב לפנות לעורך דין המתמחה בניסוח חוזי מכר או הסכם שיתופי לקניית משרד כיחידה מקומה.

 

חתימה על מסמך

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים