האם מגיע פיצוי על נזק נפשי בעקבות תאונת דרכים

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, בכל שנה נפגעים בתאונות דרכים בין 20-30 מיליון בני אדם ברחבי העולם, ולצערנו רוב הסיכויים שכל אחד מאיתנו היה בעבר בתאונה דרכים או יהיה בעתיד. כן בהחלט הסטטיקה אינה לטובתנו, וככל שהשנים מתקדמות נדמה כי יותר ויותר גירויים יכולים לגרום לאונות דרכים. לא מעט מהפעמים תאונות הדרכים מסתכמות ללא פגיעות גוף אבל בהחלט גורמות לחרדות, התקפים רעידות ומטען נפשי שממשיך הרבה אחרי המאורע לעתים באופן כרוני, אז האם מגיע לנו פיצוי במצב כזה?

 

פגיעה נפשית בעקבות תאונות דרכים

חשוב לדעת כי נזק גוף בעקבות תאונת דרכים אינו מתייחס לפגיעת גוף בלבד וכי החוק בהחלט מכיר בפגיעה נפשית כחלק מנזקי גוף הנגרמים עקב תאונת דרכים. בנוסף ישנם מצבים בהם גם קרובי משפחה של נפגעי תאונות דרכים אף כי אינם היו בתאונה עצמה יהיו זכאים לפיצוי. כמובן כי ישנו תלוי בחומרת הפגיעה הנפשית ולכך קריטריונים ברורים ועדיף להיוועץ באיש מקצוע כמו עורך דין תאונות דרכים לפני שמגישים תביעה. כל מעורב בתאונת דרכים אשר נוצר לו נזק נפשי גם אם קל יהיה זכאי לפיצוי.

 

מהו תהליך התביעה

אדם הנפגע בתאונת דרכים רשאי לתבוע את החברה אשר מבטחת את הרכב בו נסע האדם שנפגע, וכאשר מדובר בהולך רגל הוא יכול לתבוע את חברת הביטוח של הרכב אשר פגע בו. החוק במדינת ישראל קובע כי אותם נפגעי תאונות דרכים יהיו זכאים לפיצוי בגין נזקי גוף הכוללים בתוכם גם פגיע הנפשית שנגרמו בעקבות תאונת הדרכים. כל נהג מבוטח בביטוח חובה כחוק וזה נועד לכסות על אותם נזקים שיכולים לקרות בעת תאונה לו ולנוסעים ברכבו או אף בעוברי אורח הנפגעים מהרכב עצמו.

 

למי עלינו לפנות?

את התביעה ניתן להגיש עד 7 שנים מרגע התאונה ואת התביעה יש להגיש נגד חברת הביטוח לפני התנאים שפירטנו מעלה. במידה והרכב אינו מבוטח ניתן להגיש את התביעה לקרנית שהיא הקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים. עליכם לאסוף כל מסמך או קבלה שהתקבלו בעקבות על טיפול או הוצאה כספית אשר נגרמה בעקבות התאונה. חשוב לדעת כי הזכאות לפיצויים אינו כרוכה בשאלה מי אשם בתאונה כך שגם נהג אשם בתאונה יהיה זכאי לפיצויים בעקבות נזקי גוף.

 

כמה זמן הליך התביעה נמשך?

ההליך יכול להימשך מספר שנים כאשר הוא מגיע לבית המשפט, לכן ישנם מצבים אשר ניתן לדרוש חלק מן התשלום שהתועים עלולים לקבל כבר בתחילת התהליך. אופן תשלום זה נקרא “תשלום תכוף” ובו מקבלים תשלום על חשבון הסכום שיפסק בסופו של הליך התביעה וכדאי להיוועץ בעורך דין לפני.

 

לסיכום

בתקווה שלא יהיה הצורך חשוב לדעת מהן הזכויות המגיעות לכם כנפגעים גם אם לא בגוף אלא בנפש פנו לעורך להכרת התהליך ובירור זכויותיכם.

תאונת דרכים

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

מהן העילות התנגדות לקיום צוואה

כשאדם כותב את הצוואה שאותה ירצה להוריש לקרובים שלו או לחבריו, הוא יכול לכלול בה את כל הנכסים שלו ולפרט לפרטי פרטים עד השקל האחרון,