מהן דרגות הפיצויים שניתן לקבל עקב תאונת עבודה

במהלך העבודה השוטפת, עובדים רבים נאלצים לקחת כל מיני סיכונים, חלקם אף יום יומיים לחלוטין – נסיעה ממקום אחד למקום אחר במסגרת העבודה.

הסיכונים הללו עלולים להתממש וליצור פגיעות, הפגיעות הללו, יכולות להיחשב תאונות עבודה.

במסגרת דיני העבודה ישנם הסדרים שונים שתפקידם לוודא שהעובד מקבל את זכויותיו במסגרת הליכי קבלת פיצויים מתאונות עבודה. סוגי הפיצויים השונים הם רבים ונועדו לכסות על פגיעות שונות שנוצרו לעובד בעקבות תאונת העבודה.

 

אובדן שכר והכנסה

במידה ובעקבות תאונת העבודה נוצרה למשל נכות מעבודה, והדבר פגע ביכולת ההשתכרות של העובד – הוא יכול לתבוע לפיצויים הן על התקופה שבה נאלץ להיות מושבת בעקבות התאונה והן על אובדן השכר העתידי שמצופה לו בעקבות התאונה.

מדובר בפיצויים שניתנים לחישוב פשוט יחסית – השכר שאבד בעקבות חוסר היכולת לעבוד והשכר שלא יוכל לקבל העובד בהתאם למידת הפגיעה בו. למשל, אם הנכות מן העבודה שנוצרה לו היא בשווי עשרה אחוזים וזה מוריד את יכולת התפקוד שלו לצמיתות – זהו שווי הפיצויים שהוא יקבל.

כאן כמובן ישנם פקטורים נוספים שנכנסים לתחשיב – מה קורה עם העובד עובד במקומות עבודה נוספים, מה לגבי העלאות שכר עתידיות שהוא היה מקבל וכולי. מדובר בסוגיות סבוכות יותר במישור הפיצויים והן משתנות בהתאם לנסיבות הקונקרטיות של כל נפגע. במידה ורוצים להבין יותר על תחשיב הפיצויים כדאי לפנות לעורך דין תאונות עבודה, שמתמחה בדיוק בסוגיות הללו שקשורות לסך הפיצויים והשגת הפיצויים.

 

מה צריך לעשות על מנת לקבל את הפיצויים הללו

צריך כמובן להשיג את כל האישורים שמעידים על כך שבעקבות הפציעה נקבעה נכות מסוימת שתמנע את היכולת לעבוד לתקופת זמן מסוימת, ישנן מרפאות ייעודיות לכך ויכולות להיות פרוצדורות נוספות שנדרשות במסגרת ביטוח נפגעי העבודה.

 

כאב וסבל

במידה והתאונה גרמה לעובד כאב וסבל, ניתן לתבוע, במסגרת דיני הנזיקין והעבודה פיצויים ייעודים על התחושות העזות שקרו לעובד. מדובר בסך פיצויים שמאוד משתנה בהתאם לתאונה ולהשלכות שלה – שכן מדובר ברף מורכב להוכחה שכן סבל הוא לא דבר מדיד בצורה שווה לכולם, אלא הוא משתנה מאדם לאדם.

עורך דין טוב יידע לנפק את כל ההוכחות הדרושות על מנת להוכיח את רמת הסבל שקרתה ולקבל פיצויים על כך – שיכולים להיות תוספת חשובה נוספת לדמי הפיצויים במסגרת ההליכים המשפטיים.

 

גמלת נכות מעבודה

ניתן, במסגרת הליכים אחרים לקבל גמלאות קבועות בעקבות פגיעת הנכות מן העבודה שנוצרה. אלו תשלומים אחרים מתשלומי דמי הפגיעה והם תלויים במאפיינים רבים – קביעת הנכות, גובה הקצבה בהתאם לה, וועדות רפואיות שונות וכולי.

במידה ומקבלים כבר קצבה מביטוח לאומי – צריך לבחור בין השתיים, לרוב בוחרים את הגבוהה מן השתיים אך יכולים להיות פרמטרים נוספים כמו תקרת הקצבה עם הכנסה נוספת.

 

איש חוק ומשפט

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים