4 דגלים אדומים שכדאי להימנע מהם בעת חתימה על חוזה עבודה

בשעה טובה ! התקבלתם לעבודה חדשה. כעת, מגיע שלב החתימה על חוזה העבודה.

רבים ודאי יקראו ברפרוף את חוזה העסקה ויחתמו עליו, אך תנו לנו לספר לכם, הדבר עלול לגבות מחיר גבוה בעתיד.

בשל כך, ריכזנו עבורכם 4 דגלים אדומים שכדאי להימנע מהם בעת חתימה על חוזה עבודה.

בואו נתחיל.

 

הקדמה

חוזה עסקה, הוא חוזה עליו תחתמו בעת הקבלה לעבודה חדשה, ולמעשה, הוא שיקבע בינכם לבין המעביד שלכם. חוזה ההעסקה, יכתיב את טיב היחסים, התנאים, וכן יקבע סיטואציות אשר אותן תפגשו במהלך העבודה לרבות ימי מחלה, סיום העבודה, ולעיתים אף הטלת הגבלות על מקום העבודה הבא.

על מנת שחוזה ההעסקה עליו תחתמו, ישרת אתכם ואת האינטרסים שלכם, עליכם לקרוא היטב את כלל הסעיפים בחוזה, ואף להעבירו לגורם מקצועי, אשר מכיר את השפה המשפטית בה כתוב החוזה.

 

דגלים אדומים

לעיתים, ישנם מקרים בהם חוזה ההעסקה אינו מטיב עמכם. בשל כך, ישנה חשיבות רבה לבחון אותו היטב, ולוודא הבנה, וכאמור, אף להסתייע בגורם מקצועי חיצוני. ריכזנו עבורכם מספר דגלים אדומים שכדאי להימנע מהם בעת חתימה על חוזה עבודה.

 

הגדרת התפקיד ותחומי האחריות

בחוזה ההעסקה, מתוארת הגדרת התפקיד של העובד, וכן תחומי האחריות הכוללים. בחוזה, מוגדר היקף ההעסקה, החובות והדרישות מכם. בסעיף הגדרת התפקיד ותחומי האחריות, עליכם לוודא כי הגדרת התפקיד אכן עומדת בציפיותיכם.

 

שכר

בבחינת סעיף השכר בחוזה ההעסקה, עליכם לוודא כי השכר המצוין, אכן תואם את השכר עליו הסכמתם. בסעיף זה, לעיתים כוללים בונוסים, החזרים עבור נסיעות, פנסיה, קופת גמל, וכן קרן השתלמות.

בנוגע לפנסיה, המעביד מחויב לפי חוק להפריש לכם פנסיה, אך מלבד הפניה, עומדת בפניכם לעיתים האפשרות לדרוש אפיקי חיסכון נוספים, לרבות קופת גמל וקרן השתלמות. ישנה חשיבות רבה לוודא במעמד החתימה על חוזה ההעסקה, כי ככל ההפשרות יהיו עבור 100% מהשכר שלכם.

יש לוודא כי ההגדרות וכלל הקריטריונים והסעיפים ברורים.

 

תחילת וסיום העסקה

בחוזה ההעסקה, תאריך תחילת וסיום ההעסקה צריכים להיות מצוינים באופן ברור, זאת בשל העובדה כי הוא משפיע על זכויותיכם. כמו כן, ישנה חשיבות רבה לשים לב כי מצוינת בחוזה תקופת ההתראה על סיום ההעסקה, זאת על מנת ששני הצדדים יוכלו לתכנן את צעדיהם. תקופת התראה קצרה, לא תאפשר לכם למצוא ולהיכנס לעבודה חדשה, ואילו תקופה ארוכה, עלולה לגרום לכם לפספס משרות נחשקות.

 

שעות עבודה

ישנה חשיבות רבה לוודא טרם התחלת העבודה מהם ימי ושעות העבודה שלכן. כמו כן, כדאי לוודא גמישות, שעות נוספות ועוד. לעיתים, ישנם סעיפים שאינם ברורים בכל הנוגע לשעות עבודה נוספות והתשלום עבורן, בשל כך, ישנה חשיבות רבה לבחון היטב את סעיפי החוזה. לפרטים נוספים תוכלו להיעזר באנשי מקצוע כמו שמעון האן משרד עורכי דין ונוטריון.

חתימה

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים