פיצויי פיטורים למתפטר

עבור עובדים רבים פיטורים הוא נושא אשר מעלה חששות רבים שכן ההתמודדויות הכלכליות והמקצועיות שעובדים מפוטרים צפויים להתמודד עימם עשויים להוות אתגרים לא פשוטים.

יחד עם זאת חשוב שתדעו שלא הכל שחור ומתוך רצון לעזור לאותם עובדים שפוטרו קיימים מגוון חוקים ונהלים אשר מטרתם לסייע למפוטרים טריים לצלוח את התקופה המאתגרת הצפויה להם. דוגמא לחוק שכזה הוא חוק פיצוי פיטורים.

 

מדוע חוקק חוק פיצויי פיטורים ועל מי הוא תקף?

כאשר עובד מפוטר היכולת שלו להתפרנס נפגעת באופן מידי. כמו כן, כיוון שלא ברור מתי צפוי העובד למצוא מקור פרנסה חלופי הביטחון הכלכלי שלו לטווח הארוך נתון לסיכון. מסיבה זאת ב-1963 נחקק חוק פיצויי פיטורין אשר לפיו על המעסיק לשלם לעובד פיצוי על אובדן מקור ההכנסה שלו.

על פי החוק, כדי להיות זכאי לפיצויי פיטורים שכאלה על העובד להיות בעל ותק של שנה במקום עבודתו ואם מדובר בעובד עונתי, על העובד להיות בעל ותק עבודה של שתי עונות רציפות לפחות.

 

כיצד מחושבים פיצויי הפיטורים?

שתי הפרמטרים העיקריים אשר קובעים את גובה הפיצויים להם העובד זכאי הם מספר שנות הותק של העובד וגובה המשכורת האחרונה שלו. כך לדוגמא עובד אשר הועסק במקום עבודה מסוים לתקופה של 10 שנים והמשכורת האחרונה שהוא קיבל הייתה 10,000 ש”ח יהיה זכאי לקבל פיצויי פיטורים על סך 100,000 ש”ח.

עבור עובדים אשר חתומים על סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורין אופן החישוב יהיה מעט שונה. עבור עובדים כאלה המעסיק יפריש סכום קבוע על בסיס חודשי. סכום זה יופקד לקופה כגון קרן פנסיה או ביטוח מנהלים. כאשר העובד יסיים לעבוד באותו מקום עבודה הוא יוכל למשוך את הסכום שנצבר מהפקדות אלו וסכום זה יהווה למעשה את הפיצויים שהמעסיק נדרש לשלם לו בגין פיטורים.

בדרך כלל הסכום שיופרש כל חודש יהווה 8.33% מגובה המשכורת וכך על כל שנת עבודה נוספת יקבל העובד סכום השווה למשכורת מלאה נוספת. כך למשל עובד אשר מרוויח 10,000 ש”ח בחודש המעסיק יפריש 833 ש”ח כל חודש, בתום שנה העובד יצבור 10,000 להם יהיה זכאי בעת פיטורים.

במידה והמעסיק יפריש לעובד סכום נמוך יותר כל חודש, בעת פיטורים עליו יהיה להשלים את ההפרש בהסתמך על השכר האחרון של העובד.

למשל אם הופרשו לעובד 6% מהמשכורת כל חודש ממשכורת של 10,000 ש”ח, בתום עשר שנים יהיו בקופה 72,000 ש”ח. במידה והעובד פוטר המעסיק יידרש להשלים לו 28% מהמשכורת החודשית האחרונה עבור כל שנת ותק, בדוגמא זאת מדובר ב-28,000 ש”ח ובסך הכל העובד יקבל פיצויים של 100,000 שקלים.

 

במידה ואיבדתם את מקום עבודתכם לאחרונה, חשוב שתדעו לדרוש את הפיצוי שמגיע לכם. בכל מקרה בו אינכם בטוחים  לגבי גובה פיצויי הפיטורים שעליכם לקבל או אם מסיבה כלשהי המעסיק שלכם מסרב לשלם לכם את מלוא הפיצוי שמגיע לכם אל תחכו, פנו בהקדם לעורך דין דיני עבודה אשר יסייע לכם למצות את זכויותיכם ולקבל את מלוא הפיצוי המגיע לכם.

 

פיצויים בדולרים

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים