עורך דין נזיקין

אחד המצבים הפחות נעימים עבור כל אדם וכל בעל עסק הוא פגיעה שגורמת לו נזק של ממש. הנזקים הנגרמים יכולים להיות נזקי גוף, נזקים נפשיים, נזקי רכוש, נזקי ממון, נזקי מוניטין וכיוצא באלו. דיני נזיקין עוסקים בנזקים מסוג זה ובהערכת תשלומי הפיצויים עבורם.

מהי ההגדרה המדויקת והנכונה ביותר של דיני נזיקין? איך מיושמים דיני נזיקין בכל מה שקשור בתאונות עבודה? כיצד מטפל החוק בנזיקין בעקבות תאונות דרכים? מה בין תאונות אישיות לדיני נזיקין? איך עורך דין נזיקין יכול לסייע בסכסוכי שכנים? מתי מתעורר הצורך להגיש תביעה באמצעות עורך דין נזיקין בנושא אובדן כושר עבודה? מה תפקידו של עורך דין נזיקין? בשורות הבאות נעסוק ברמת המקצועיות של עורך דין נזיקין והדרכים שבה היא מסייעת להצלחת תביעת נזיקין.

 

דיני נזיקין – מה זה בעצם?

כאשר מתרחש אירוע שבעקבותיו נגרם נזק לאדם פרטי, לעסק או לגוף אחר, הדבר הראשון שיש לשקול ולבדוק הוא האם יש אדם, עסק או גוף אשר ניתן להטיל עליו את האחריות לנזק הזה. אם אכן מתקיים התנאי הזה, ואם יש סיכויים סבירים שההתרחשות היא אכן תוצאה של כשל, טעות או רשלנות, הרי שיש עילה להגשת תביעת נזיקין.

המטרה של תביעה כזאת היא לאשש את הקשר בין המעשה או המחדל של הנתבע ולהעריך את הפיצויים אשר מי שגרם את הנזק ישלם למי שהנזק נגרם לו. 

 

מה תפקידו של עורך דין נזיקין? 

תפקידו של עורך דין נזיקין היא ללוות את הלקוח שלו לכל אורך הדרך מרגע קבלת ההחלטה על הגשת תביעת נזיקין ועד לסיום התהליך בפסק דין המחייב את מבצע העבירה לפצות את הקורבן שלה. הליווי ניתן בעצה ובמעשה בשלבים השונים של התביעה:

סיוע בשלב בחינת התביעה בשלב הזה בוחן עורך דין נזיקין את התביעה. הבחינה נועדה לבחון בצורה שיטתית את הסיכויים של התביעה להצליח ולגרום למי שביצע אותה לשלם פיצויים. חשוב להבין שבחינה של מקרה בעיניים משפטיות היא שונה מבחינה שלה בכל צורה אחרת. לעיתים, מה שעל פניו עשוי להיראות כתביעה צודקת יתברר לאחר בחינה כבעל סיכויים נמוכים בלבד להצליח.
סיוע באיסוף מסמכים והוכחות בשלב הבא מתבצע איסוף של מסמכים והוכחות שונות. זאת במטרה לבסס את התביעה וליצור בסיס משפטי יציב. בהעדר מסמכים תומכים, שום תביעת נזיקין לא יכולה להצליח.
גיבוש אסטרטגיה בהליך התביעה השלב הבא הוא גיבוש אסטרטגית הפעולה שתאפשר להוציא את התביעה מהכוח אל הפועל בהצלחה. כל תיק נבחן לגופו ובכל מקרה האסטרטגיה המאומצת לבסוף יכולה להיות שונה. לעיתים מזומנות קורה שבשני מקרים שהם לכאורה דומים, מגבשים עורכי הדין אסטרטגיות פעולה ועבודה שונות.
ניהול התביעה בשלב הזה מנהל עורך דין נזיקין את התביעה כנגד הנתבעים. השלב הזה הוא החשוב ביותר. לעיתים קורה שמשך הזמן שהשלב הזה לוקח הוא ארוך מאוד. ככל שהנזק שנגרם לקורבן הוא משמעותי יותר, הפיצויים שהנתבעים עלולים לשלם יהיו גבוהים יותר. מכאן גם שהשאיפה של הנתבעים להגן על עצמם תהיה חזקה יותר, מה שבהכרח עלול להאריך את המשפט.

 

מתי מתעורר הצורך להגיש תביעה באמצעות עורך דין נזיקין?

תביעת נזיקין כנגד אדם פרטי או גוף עסקי או אחר, יכולה להיות מוגשת אם וכאשר מגיש התביעה סובל מנזק כלשהו שנגרם לו בשוגג או במזיד, בכוונת מכוון או ללא כוונה תחילה על ידי הנתבע. תביעת נזיקין באה לתת מענה לנזק שנגרם ולפצות את הנפגע ובהעדר פגיעה אין לכאורה עילה לתביעה. כך למשל רופא שביצע פעולה שעלולה להיחשב רשלנות רפואית הוא בהחלט יעד לתביעה. ואולם אם הפעולה הרשלנית שלו לא גרמה לנזק למטופל, אין למעשה עילה לתביעה והיא תתבטל ככל הנראה.

 

מהם השלבים השונים בניהול משפט נזיקין?

בהתאם לאמור לעיל, משפט נזיקין מתמקד בשלב הראשון בביסוס הוכחת האחריות של הנתבע לנזק, בין אם אחריות ישירה ובין אם עקיפה, בין שהאחריות נובעת מעשיית מעשה או לחילופין מהימנעות ממעשה שהיה צורך לעשות בנסיבות המקרה. אמנם לעיתים קרובות הדיונים בשלב הזה הם מקצועיים ולעיתים הם נמשכים זמן ארוך, אבל לתוצאות שלהם יש השפעה מרחיקת לכת על התוצאה הסופית.

בשלב השני, אחרי שהוכחה האחריות של הנתבע לנזקים שנגרמו, מעלים התובעים את סוגיית הסעד שלו זכאי התובע. במרבית המקרים מדובר, כאמור, בפיצויים כספיים אבל לעיתים מדובר גם בסעד אחר. בהמשך המאמר נסקור מספר תחומים שבהם יש חשיבות עצומה לניהול נכון של משפט נזיקין.

 

מה נדרש כדי שבית המשפט יפסוק פיצויים לטובת התובע בתביעת נזיקין?

על מנת שתביעת נזיקין תהיה תקפה, יש צורך ואף הכרח בכך שתהיה תשובה ברורה לשתי השאלות הבאות:

 

האם קיים סיכוי סביר להוכיח שהצד שגרם לנזק אכן אחראי לו בפועל?

לא מספיק להוכיח שמישהו או משהו גרם או עלול היה לגרום נזק, אלא חייבים להוכיח את האחריות שלו. האחריות יכולה להיות תוצאה של מעשה, או לחילופין תוצאה של הימנעות ממעשה.

זאת, אם אפשר להוכיח שמדובר בפעולה שאדם אחר או איש מקצוע מיומן, (אם הפגיעה היא על רקע מקצועי), היה נוהג אחרת ומונע את הנזק. הדוגמה הטובה ביותר לכך היא רשלנות רפואית, שעליה עוד נפרט בהמשך המאמר.

 

מה יכול הניזוק לקבל מהגורם המזיק? 

בדרך כלל מדובר בפיצויים כספיים, אבל לפעמים זה יכול להיות סעד אחר: תמיכה, טיפול רפואי ואפילו, לצורך העניין, בקשת סליחה פומבית וכל סעד אחר שיש בו משום פיצוי על הנזק שנגרם וביטוי לנטילת אחריות של הגורם לנזק שגרם.

 

מה בין תאונות עבודה ודיני נזיקין?

תאונות עבודה נמנות עם התאונות השכיחות ביותר בכל העולם ובכלל זה בישראל. כאשר מתרחשת תאונת עבודה, ואם כתוצאה ממנה סובל הקורבן שלה מנזק מוכח שמשפיע על ההתנהלות השגרתית או על הבריאות שלו, יש בהחלט עילה להגיש תביעת נזיקין.

במדינת ישראל יש מנגנון משוכלל שתפקידו לדאוג לנפגעי תאונות עבודה לפיצויים. מי שאחראי על הפיצויים הללו הינו המוסד לביטוח לאומי. בנוסף, יש מקרים שבהם אפשר ואפילו צריך לתבוע את המעסיק, אם התאונה היא תוצאה של רשלנות או התנהלות בעייתית שלו.

סיוע של עורך דין נזיקין אשר מתמחה בתאונות עבודה עשוי לשפר את הסיכויים לזכייה בתביעה וכתוצאה מכך את הסיכויים לקבל פיצויים בסכומי כסף משמעותיים.

 

על הגשת תביעות נזיקין בגין תאונות דרכים

תחום נוסף שבו הגשת תביעת נזיקין מתבקשת מאליה היא תביעת נזיקין בעקבות תאונת דרכים. מדובר בתחום מורכב מאד שבו מעורבות גם סוגיות מסובכות של ביטוח כולל, ביטח צד שלישי, אשמת הפוגע מול אשמת הנפגע וסוגיות מורכבות אחרות. עם זאת, סיוע של עורך דין נזיקין המתמחה בתאונות דרכים עשוי להניב לצד הנפגע תמורה כספית משמעותית.

במדינת ישראל יש בתחום הזה גם אפשרות להגשת תביעה כנגד חברת קרנית – החברה האמונה על תשלום פיצויים לנהגים או להולכי רגל שנפגעו בתאונת דרכים והנהג הפוגע לא אותר, או שאין לנהג הפוגע ביטוח מקיף או לכל הפחות ביטוח צד ג’. 

 

תאונת דרכים, תאונות עבודה וההבדלי ביניהן

לא אחת קרה שעובד שהיה בדרכו למקום העבודה, או בדרך ממקום העבודה הביתה, היה מעורב בתאונת דרכים. כתוצאה מכך נוצר מצב שבו לכאורה עומדות בפני העובד שתי אפשרויות: האחת – שתאונת הדרכים תוכר כתאונת עבודה. האפשרות השניה היא שהתאונה תוכר כתאונת דרכים רגילה, אבל האמת היא שאין באמת אפשרות בחירה. 

בנוסף, בבחינה כללית של המצב מתברר שעדיין הכרה בתאונה כתאונת עבודה היא עדיפה.

 

מה חשוב לדעת לגבי הגדרת סוג התאונה?

אף שרבים חושבים שבמקרה האמור יש לנפגע זכות להחליט איך התאנה תוגדר, הרי שההנחה הזאת היא שגויה מיסודה. מה שקובע את האופי של התאונה הן הנסיבות עצמן ולא יותר. אם התאונה אכן התרחשה בדרך למקום עבודה או בדרך ממקום העבודה הביתה, ואם הנפגע אכן היה במסלול הרגיל שבו הוא הולך או נוסע בכל יום, התאונה תוכר כתאונת עבודה לכל דבר ועניין. היא תוכר כתאונת דרכים רק אם היא ארעה ללא קשר לשהייה בעבודה או להגעה אליה או לחזרה ממנה.

 

מדוע עדיף לתובע שתאונת דרכים תוכר בתור תאונת עבודה? 

ישנם כמה וכמה טעמים לכך שבהינתן הברירה, עדיף להגדיר תאונת דרכים כתאונת עבודה. להלן היתרונות העיקריים הנובעים מן ההכרה בתאונת דרכים בחזקת תאונת עבודה:

  1. הכרה לצורכי פיצויים: חברות הביטוח ישלמו לנפגע תאונת דרכים פיצויים, אם הרכב הפוגע או אם הרכב שבו נהג הנפגע היה מבוטח בביטוח חובה. כאשר מדובר בתאונת עבודה הנפגע מגיש, בנוסף לתביעה כנגד חברת הביטוח של הנהג הפוגע או קרנית, גם תביעה למוסד לביטוח לאומי בגין היעדרות מעבודה וכן בגין נכות זמנית או קבועה.
  2. קביעת הנכות: מי שנפגע בתאונת דרכים מקבל הערכת נזקים על ידי מומחה שנקבע בבית המשפט. על הקביעה של המומחה אין אפשרות לערער. במקרה שבו התאונה מוגדרת תאונת עבודה, הבדיקה מבוצעת על ידי המוסד לביטוח לאומי. בנוסף, אפשר לערער על התוצאות שלה.
  3. החמרת מצב: בתאונת עבודה יש אפשרות להיבדק שוב בגין החמרת מצב בריאותי, מה שהוא בלתי אפשרי במקרה של תאונת דרכים.
  4. הטבות מהמוסד לביטוח לאומי: במקרה של תאונת עבודה, המבוטח זכאי להטבות שונות. בין השאר – שיקום מקצועי, שיכול להיות ההבדל בין השתלבות מחדש בשוק העבודה לבין מצב של אבטלה כרונית והיפלטות משוק העבודה.

 

זה המקום לחזור ולהזכיר שאף אחד אינו מעוניין להיות מעורב בתאונה, בין אם מדובר בתאונת דרכים ובין אם בתאונת עבודה. אף שאין אפשרות לבחור כיצד להגדיר את התאונה, בחישוב הכללי עדיף להכיר בה כתאונת עבודה. בטווח הארוך, ההטבות הנובעות מההכרה הזאת הן עדיפות. עורך דין איכותי המתמחה בתחום מסייע למי שנפגע התאונה למצות את כלל הזכויות שלו.

 

תביעת נזיקין כתוצאה מתאונות אישיות – האם זה אפשרי?

תחום הביטוח בישראל התקדם באופן משמעותי בשני העשורים האחרונים. אחד הביטוחים שהפכו נפוצים מאוד הוא ביטוח תאונות אישיות. ביטוח כזה נועד לכסות נזקים שאירעו למבוטח במגוון רחב של מקרים. המשמעות העיקרית של ביטוח תאונות אישיות הוא מתן כיסוי ביטוחי שאף סוג אחר של ביטוח לא מעניק לדוגמא – נפילה בבית שהנזקים הנובעים ממנה לא מכוסים בשום ביטוח למעט ביטוח תאונות אישיות.

עם זאת, גם במקרים הללו יש צורך לקבל סיוע של עורך דין נזיקין בתאונות אישיות. זאת, במטרה למקסם את התועלת ואת התמורה שמקבל המבוטח.

 

מה מכסה ביטוח תאונות אישיות? 

ביטוח תאונות אישיות מכסה כל תאונה שהמבוטח מעורב בה. הפיצויים בגין התאונה קשורים לגובה הפרמיות ולסוגי הביטוח השונים שהמבוטח בחר לעצמו. הגדלת הפרמיה החודשית מגדילה בהכרח את התמלוגים עבור הפגיעה. בנוסף, היא מגדילה את הפיצויים שיקבלו היורשים של המבוטח במקרה מוות.

 

מה קורה אם למבוטח יש ביטוחים נוספים?

במקרה כזה, יקבל המבוטח פיצויים משתי הפוליסות. אין כל התניה בפוליסת ביטוח תאונות אישיות לגבי כפל ביטוחים. ביטוח תאונות אישיות רק משפר את המצב של המבוטח ומסייע לו בטווח הזמן המיידי. עם זאת, בביטוח תאונות אישיות קיימת תקופת אכשרה שיש לעבור בטרם נכנס הביטוח הזה לתוקף.

 

תביעות נזיקין עקב סכסוכי שכנים

סכסוכי שכנים יכולים להפוך, ואכן הופכים לעיתים לסכסוכים משמעותיים, יצריים מאד ורצופים תביעות הדדיות ופעולות של כל אחד מהצדדים כלפי הצד השני. במרבית המקרים, סכסוכי שכנים נפתרים מעצמם בעיקר על ידי השכנים עצמם. אלה מבינים שלוויכוח יכולות להיות השלכות על איכות החיים והנוחות שלהם, מה שמניע את כל הצדדים להגיע לפשרה.

אבל יש מקרים שבהם הסכסוך בין השכנים מידרדר והופך לאלים ובעייתי. כאשר אחד מהצדדים בוחר לגרום נזקים לרכוש של השכן, נוצרת עילה לתביעה משפטית. סיוע של עורך דין נזיקין בסכסוכי שכנים עשוי להביא את כל הצדדים להסכמה באשר לפתרון הרצוי לכולם.

 

סיבות וגורמים שונים לסכסוכי שכנים שמומלץ לערב בהם עורך דין נזיקין

להלן רשימה חלקית של סיבות וגורמים לסכסוכי שכנים:

 

מטרדי רעש של אחד השכנים

נושא נפוץ הגורם לסכסוכים חוזרים ונשנים בין שכנים הוא רעש שמקימים שכנים ואשר מפריע לשכנים שלהם. זה יכול להיות רעש כתוצאה מהליכה על נעלי עקב בקומה העליונה, בבניינים ישנים שבהם לא נעשה כל מאמץ להפרדה אקוסטית. סוג אחר של רעש הוא מוזיקה רועשת מופעלת בשעות הלילה או בשעות המנוחה המוגדרות בחוק או באופן שיטתי לאורך כל היום. 

 

שימוש לא נאות בשטחים הציבוריים

מדובר בקשת רחבה של שימושים – החל מהקמת פעוטון תוך גידור של שטח ציבורי וכלה בגידור שלו לצורך הקמת מחסן. שימוש לא נאות הוא הפיכת השטחים הציבוריים לנחלה פרטית שבה מנוהלים מפגשים של אחד השכנים, פיקניקים וארוחות שאליהן מוזמנים משתתפים רבים ההופכים את המגורים בבניין לסיוט מתמשך. ככל שהבעיה נפתרת בשלבים הראשונים שלה, היא עלולה להפוך לבעיה קבועה ומתמשכת.

 

מחלוקות על בנייה

לפעמים מתעוררים סכסוכי שכנים בעקבות מחלוקת על בנייה. למשל – שכן שבנה חדר או שניים נוספים על הגג, מעכב הוצאה לפועל של תמ”א 38. זאת, משום שהוא לא מוכן לאבד את שני החדרים הנוספים שנבנו שלא כחוק. לא מעט סכסוכי שכנים הידרדרו לסכסוכים אלימים שבעקבותיהם נגרמו נזקים לאחד השכנים. תביעת נזיקין המוגשת בצורה איכותית ומקצועית יכולה להניב תוצאות חיוביות מאד לתובע.

 

איזה סיוע מספק עורך דין נזיקין במקרה של אובדן כושר עבודה?

אחת הבעיות היותר חמורות שיכולות להתעורר אצל כל אדם היא מצב שבו אותו אדם מאבד את היכולת שלו לעבוד. סיוע של עורך דין נזיקין עשוי להרים תרומה של ממש להגשת תביעת נזיקין מוצלחת כנגד מקום העבודה וכנגד חברת הביטוח המבטחת את מקום העבודה. בנוסף יש להגיש במקביל תביעה למיצוי הזכויות של הנתבע בקרנות הפנסיה ובמקומות נוספים.

 

מהם הגורמים האפשריים לאובדן כושר עבודה?

חלוקת הגורמים לאובדן כושר העבודה מתרחשת בכמה מישורים: גורמים קבועים כנגד גורמים זמניים, חד פעמיים כנגד חוזרים על עצמם וכן גורמים בעלי השפעה לטווח זמן מוגבל ומנגד גורמים המשפיעים לטווח זמן ארוך ואף לצמיתות.

 

מה ההבדל בין גורמים קבועים לבין גורמים זמניים לאובדן כושר עבודה?

לעיתים מזומנות, אובדן של כושר העבודה הוא זמני למדי. אובדן כושר העבודה יכול להתרחש אם וכאשר העובד סובל מבעיות זמניות. בעיות כאלה יכולות להיות בעיות גב או שרירים או פגיעה אחרת שעשויה למנוע ממנו לעסוק בעבודה שלו לאורך תקופת זמן קצובה. 

מנגד, יש בעיות קבועות שלא מאפשרות לעובד לחזור לעבודה שלו ומחייבת אותו לשנות את העיסוק במקום העבודה, או להחליף את מקום העבודה. גורמים חד פעמיים וגורמים חוזרים על עצמם – מדובר בהגדרה שהיא לפעמים חופפת להגדרה הקודמת. אלא שהפעם מדובר בגורמים חד פעמיים או אירועים חד פעמיים.

למשל, אירוע לב או אירוע משמעותי אחר, המשביתה את העובד לתקופת מה, זאת, לעומת גורמים החוזרים על עצמם כגון לחץ דם, סחרחורות וכיוצא באלה, המוציאים את העובד ממעגל העבודה שלא מרצונו.

 

כיצד יש להגיש תביעה בגין אובדן כושר עבודה?

תביעה בגין אובדן כושר עבודה צריכה להיות מוגשת בכל מקרה שבו אדם שהוא בעל מקצוע מיומן או שהורגל בסוג עבודה מסוים איבד את היכולת שלו לעבוד. תביעה מהסוג הזה עלולה להפוך למסובכת למדיי. הסתייעות בעורך דין מקצועי יכולה לזרז את ההליכים ולהביא בסיכומו של עניין לקביעת אחוזי נכות גבוהים יחסית לנפגע.

 

האם סיוע של עורך דין נזיקין רלוונטי בתביעת רשלנות בלידה?

רשלנות רפואית היא אחת העוולות שהתוצאות שלהן עלולה להיות קשה. בנוסף, ההשפעה של רשלנות רפואית עלולה להיות מורגשת גם שנים רבות אחרי שהתרחשה בפועל. כך למשל רשלנות רפואית בהריון או בלידה, עלולה לגרום לכך שהתינוק שנולד יהיה פגוע ויסבול מנכויות וממגבלות שונות מרגע הלידה ועד סוף חייו. תביעת נזיקין בגין רשלנות רפואית עשויה להעניק, לפיכך, פיצוי כלשהו עבור הסבל שנגרם ועוד ייגרם בעתיד הן לרך הנולד והן להורים ולשאר בני המשפחה.

 

איך עורך דין נזיקין יכול לסייע בתביעות בגין רשלנות רפואית בהריון?

רשלנות בהריון יכולה להיות כשל באיתור בעיה קיימת אצל העובר, שאילו הייתה מתגלה בזמן הייתה מאפשרת להורים לבצע הפלה ולמנוע סבל מיותר הן מהתינוק והן מכל הסובבים אותו. סיוע של עורך דין נזיקין עשוי לסייע בהשגת התוצאות הרצויות ובקבלת פיצויים הולמים שישקפו הן את הסבל והן את ההוצאות והמאמץ הכרוכים בטיפול בילד נכה או הסובל ממגבלות התפתחותיות או אחרות.

 

כיצד עורך דין נזיקין מסייע בתביעות על רשלנות רפואית בלידה?

לא  אחת קורה שעקב פעולה רשלנית של הצוות הרפואי, מתרחשת פגיעה בתינוק בעת הלידה. פגיעה כזאת עלולה להשאיר את הרך הנולד נכה לכל ימי חייו ולעיתים גם סובל מפיגור התפתחותי ושכלי. גם כאן, סיוע של עורך דין בהגשת התביעה עשויה לשפר את סיכויי ההצלחה ויחד איתה גם את הסיכויים לקבלת פיצויים הולמים.

בנוסף לרשלנות הרפואית בהריון ובלידה, יש עוד סוגים רבים נוספים של רשלנות רפואית, הן בטיפולים רפואיים וניתוחים והן באבחנות שגויות. האמור לעיל הוא רק בגדר דוגמאות מייצגות.

 

על הגשת תביעת נזיקין כנגד עמית לעבודה

מקום העבודה הוא אחד המקומות שבו העובדים מבלים חלק משמעותי מהיממה, ומכאן גם חלק משמעותי מהחיים שלהם לאורך שנים. במהלך הזמן הזה נוצרים בדרך כלל יחסי חברות ואחווה בין העובדים בכללם ובין קבוצות של עובדים או עובדים יחידים. עם זאת, אותם התנאים ממש עלולים לגרום ליצירת יריבויות בין עובדים.

לפעמים היריבויות הללו יוצאות מכלל שליטה ובעימות בין עמיתים לעבודה נגרמים נזקים לאחד מהם. מעבר לסנקציות שמקום העבודה עצמו נוקט, ניתן להגיש תביעת נזיקין כנגד העמית הפוגע. עורך דין נזיקין מסייע הן בבדיקת היתכנות של התביעה והן בניהול שלה, במטרה לשרת בצורה הטובה ביותר את האינטרסים של מי שנפגע על ידי עמית לעבודה.

 

מתי עולה הצורך בהגשה של תביעת נזיקין כנגד הצבא?

חייל או חיילת אשר משרתים בצה”ל אמורים להיות מוגנים ושמורים והצבא אמור לטפל בהם בכל מקרה של פגיעה או מחלה. למרות זאת קורה לא פעם שמפקדים, בעלי תפקידים ואנשי צוות רפואי של הצבא, מתרשלים בתפקידם וגורמים לנזק משמעותי וארוך טווח לחייל או לחיילת.

עורך דין נזיקין המכיר את הנושא, עשוי לסייע לחיילים בהגשת תביעת נזיקין, בדרך כלל עקב רשלנות באבחנה של בעיה רפואית או בטיפול בה. הגשת תביעה כנגד הצבא יכולה להתבצע בדרך כלל עד שלוש שנים מתום השירות הצבאי. יש מקרים חריגים שבהם תקופת ההתיישנות עשויה להתארך.

 

כיצד עורך דין נזיקין מסייע לסיים את הטיפול בתביעות פיצויים בטווח זמנים סביר?

במקרים רבים שבהם מתנהל משפט נזיקין כנגד גוף גדול, מגיע השלב שבו מקבלים עורכי הדין של התובעים בקשה מהנתבעים לנסות ולהגיע להסדר כלשהו, בתמורה למשיכת התביעה והפסקת המשפט. בחלק ניכר מהמקרים הללו התביעה אכן מסתיימת בפשרה, כאשר לכל אחד מהצדדים יש אינטרס להגיע להסכמה:

 

האינטרס של הנתבעים

כל עוד לא ניתן במשפט פסק דין מחייב, אפשר לראות את המצב כאלו לא הוגשה תביעה. לעיתים קורה שגופים עסקיים או חברות שנתבעו מעדיפים להגיע עם הנתבעים להסכמה על גובה הפיצויים, תוך הימנעות מהכרה שלהם בקשר בין מעשים או מחדלים שלהם לבין נזקים שנגרמו. פסק דין בעניינים מסוימים עלול לשמש תקדים שיגרום לנפגעים נוספים להגיש תביעה. סגירה של תביעה בלא שהנתבעים מודים בנזק שגרמו היא פתרון טוב מבחינתם.

 

האינטרס של התובעים

למעט מקרים ממש נדירים, האינטרס של התובעים הוא כלכלי ופיננסי בלבד. לפיכך, אם יש הזדמנות לקצר את המשפט ולזכות בתוצאה הרצויה או בתוצאה הקרובה אליה, זה הצעד שגם התובעים ינקטו בו. קיצור המשפט פירושו גם הפחתת ההוצאות וצמצום ההוצאות בגין תשלומים לעורכי הדין. אבל בעיקר – קיצור המשפט פירושו הקדמת המועד שבו מתקבלים כספי הפיצויים.

 

האינטרס של עורך הדין

בין אם עורך דין נזיקין מייצג את התובע ובין אם את הנתבע, האינטרס שלו הוא בראש וראשונה האינטרס של מרשו. לפיכך, בכל מקרה שבו יש אפשרות להשיג תוצאה טובה בלי להיות חשוף לסיכונים הכרוכים בניסיון לשיפור שלה, אזי עורכי הדין ימליצו, ככל הנראה, על האפשרות הזאת. הנתבעים יצאו נשכרים, כיוון שלא יינתן כנגדם פסק דין תקדימי שעלול להביא לתביעות רבות בהמשך. התובעים ישיגו את שלהם, ולא ממש חשוב להם אם ההישג בא מכוח פסק דין או באמצעות פשרה. 

 

לסיכום: מדוע חשוב להסתייע בעורך דין נזיקין מנוסה בטיפול בתביעת נזיקין?

דיני נזיקין הם הבסיס להגשת תביעה כנגד מי שגרם נזק לאחר בזדון או בשגגה לזולתו. עם זאת, תביעת נזיקין מתבססת לא רק על דיני הנזיקין עצמם אלא על היכולת של עורך הדין לבצע חקירה מדוקדקת ולבסס בצורה טובה את ההוכחות כנגד הנתבע.

הדבר דורש מקצוענות רבה ומיומנות בביצוע החקירה וחקר העובדות וכן בהרכבת התביעה וסידור שלה באופן שיבהיר את מידת האחריות והקשר של הנתבע לנזק שנגרם. מרבית תביעות הנזיקין מצליחות בזכות היכולת של עורך הדין להציג את העובדות בצורה נכונה ולהוביל את השופטים לקראת המסקנה הנכונה.

 

כל המידע המוצג במסגרת מאמר זה נועד לידע כללי בלבד ואינו מהווה בשום פנים ואופן המלצה לנקיטת הליכים או פעולות מכל סוג שהוא או תחליף לייעוץ משפטי מקצועי. בכל סוגיה הנוגעת להתמודדות עם נזקי גוף או נזקי רכוש שנגרמו עקב תאונה או פגיעה לסוגיהן, יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי פרטני של עורך דין נזיקין מוסמך.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
לייעוץ מיידי חייגו 077-804-6063
פציעה כתוצאה מקפיצה בטרמפולינה

כמו כל מוצר אחר כמעט בעולם הזה, גם טרמפולינות מחייבות ייצור תחת תווי תקן ברורים של בטיחות. אמה-מה, לפעמים יש גם תקלות בטרמפולינות, מה שחלילה

לייעוץ מיידי
077-804-6063
או השאר פרטים בטופס