מתי ניתן לבטל עסקאות על פי חוק הגנת הצרכן?

ערכתם לאחרונה קנייה של מוצר כלשהו או כמה מוצרים ולאחר זמן מה החלטתם שאתם אינכם מעוניינים בהם? אם כך, דעו שרגע לפני שתפנו אל החנות, אתם צריכים להקדיש כמה דקות מזמנכם הפנוי ולקרוא באופן מעמיק את המדריך הנוכחי שיציג בפניכם את כל המידע שאתם צריכים לדעת בנוגע לביטול עסקאות בהתאם לחוק הגנת הצרכן.

 

למה כתבנו את המדריך הזה בכלל?

המדריך הנוכחי שאתם קוראים ממש עכשיו נכתב לאחר שמצאנו את עצמנו ניגשים לחנות גדולה (חלק מרשת עולמית) ומחזירים לה פריט שרכשנו לפני כיממה. המוכרת שלא הייתה מודעת לחוק הגנת הצרכן בכל הנוגע לביטול עסקאות, ציינה בפנינו שאיננו יכולים להחזיר את הפריט. מדובר אמנם בפריט ששוויו כמה מאות בודדות של שקלים, אך אנחנו החלטנו שאנחנו לא מוותרים ויצאנו לבדוק מהן הזכויות שלנו. נגלה לכם שבסופו של דבר קיבלנו את ההחזר המגיע לנו ובחרנו לכתוב על כך מדריך כדי שכולם ידעו את הזכות שלהם בתחום זה.

 

יש לכם זכות להתחרט

מי לא מכיר את הרגע הזה, שבו אנחנו קונים מוצר כלשהו וכשאנחנו מגיעים אל הבית, אנחנו מגלים שהוא לא מתאים לנו בכלל. ראוי לציין כי מדובר במוצרים שונים, למשל:

 • מוצרי חשמל
 • ביגוד
 • הנעלה
 • צעצועים ועוד

ראוי שתדעו שיש את חוק הגנת הצרכן שמטרתו להקנות לכם את הזכות לבטל את העסקה ללא סיבה ולקבל את הכסף שלכם בחזרה.  החוק הזה חל אך ורק על צרכן. מדובר במי שקונה נכס או מקבל שירות כלשהו למטרה אישית, ביתית או משפחתית. אם חוויתם מקרה דומה לזה שציינו קודם, בו לא ניתנה לכם האפשרות לבטל את העסקה, עליכם ליצור קשר בהקדם עם משרד עורכי דין צחי קלמנוביץ’ שיבדוק את העניין באופן מעמיק ויסייע לכם לבטל את העסקה.

 

תכירו את סוגי העסקאות

החוק קובע שיש כמה סוגי עסקאות, כך שניתן לבטל כל עסקה בהתאם לתנאים המופיעים בחוק. הנה סוגי העסקאות הללו:

 • עסקה פרונטלית
 • עסקת מכר מרחוק
 • עסקה לאוכלוסיות מיוחדות (בני 65 ומעלה, בעלי מוגבלויות וגם עולים חדשים)
 • ביטול של עסקת רוכלות (כאשר אדם הגיע לפתח ביתכם ומכר לכם מוצר)

 

מתי ניתן לבטל עסקאות?

המדריך שלנו אינו יכול להכיל פירוט אודות כל העסקאות שצוינו לעיל. לכן, בחרנו להציג בפניכם את הפירוט אודות ביטול עסקה פרונטלית שנחשבת לשכיחה ביותר. במידה וביצעתם עסקה שכזו ובחרתם להחזיר את המוצר, אתם צריכים לעמוד בתנאים הבאים:

 1. להחזיר את המוצר לעסק לאחר שלא נעשה בו שימוש
 2. מדובר בפריט ששוויו מעל 50 ₪
 3. עליכם להוסיף חשבונית\ הוכחה על ביצוע עסקה

 

לאחר שתציגו את הפרטים הללו, תוכלו לקבל את ההחזר תוך הפחתה של דמי ביטול שנגבים ממחיר המוצר.

עריכת דין

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים