מה החשיבות של ליווי עורך דין בתהליך חדלות פירעון

להליך חדלות פירעון יתרונות וחסרונות לחייב והוא צריך להתבצע תוך הכרות עם הלקוח והתנהלותו הכלכלית שהובילה להצטברות החובות. לא בכל מקרה של הסתבכות בחובות ההליך הוא הפתרון הנכון ומומלץ לקבל ליווי משפטי לקראת ההליך ובמהלכו. במאמר זה נעסוק בחשיבות של קבלת ליווי משפטי לאורך ההליך, בין היתר משום שמדובר בהליך מורכב עם משמעויות גדולות הרבה מעבר להגשת הטפסים בלבד.

 

חדלות פירעון ושיקום כלכלי

בשנת 2018 חוקק חוק חדלות הפירעון ושיקום כלכלי החדש. החוק העביר את כובד המשקל של הליך פשיטת רגל מהענישה של החייבים  אל המטרה החברתית של השיקום. החוק מבדיל בין חייבים שנקלעו למצב קשה בשל התנהלת כלכלית לא נכונה לבין מי שמבקש לנצל את ההליך בחוסר תום לב. בחוק הוגבל משך תקופת השיקום לשלוש עד ארבע שנים עד לקבלת ההפטר.

 

עוד טרם הפנייה להליך

יש חשיבות רבה בקבלת ליווי מעורך דין המתמחה בתחום כבר בשלב שבו לאדם מצטברים חובות אשר ישנו חשש מעשי לגבי יכולת ההחזר שלהם. הליך חדלות פירעון החייב נדרש להתמודד עם מספר רב של משתתפים לרבות הנושים, הכונס הרשמי והנאמן. הדבר יוצר מצב שבו החייב עלול להימצא בעמדת נחיתות מובנית בה מומלץ שיהיה לו ליווי של עורך דין חדלות פירעון מומחה.

 

הכנת תצהיר הסתבכות

עורך דין המנוסה בתחום יוכל ללוות את החייב ולייצג אותו בהתנהלות מול בית המשפט ושאר השחקנים המשתתפים בהליך באופן מיטבי. בין היתר, יש צורך להכין תצהיר הסתבכות המפרט את הנסיבות בהן החייב נקלע לחובות. על מנת להכין את התצהיר יש צורך בהכנה מקדימה וקבלת תמונת מצב מלאה של החייב, על מנת למסור מידע מדויק שיאפשר את השתתפות בהליך.

עורך הדין המטפל בתיק מלווה את החייב בכל השלבים של ההליך, החל מאיתור והגשת מסמכים רלוונטיים שלעיתים אינם ברשותו של החייב. על עורך הדין חדלות פירעון מוטלת המשימה להכין את התיק עם כל המסמכים הדרושים לצורך הגשתו לממונה. עורך הדין במידת הצורך מנהל גם משא ומתן מול הנושים לקביעת החזרים חלקיים של החוב וסיום ההליך מחוץ לבית המשפט.

 

הימנעות מסנקציות

בגלל מורכבות ההליך והשלבים השונים בדרך, קריטי לקבל ליווי וייצוג משפטי מכיוון שבמקרים רבים, חייב שאינו מיוצג עלול לגרום נזקים נוספים לעצמו. יש לטפל בדברים כמה שיותר מהר מכיוון שהחובות צוברים ריביות גבוהות וללא הנעת ההליך, החייב עשוי להיות חשוף לעיקולים של חשבון הבנק, משכורת וסנקציות נוספות.

 

ליווי משפטי לחיים חדשים

לסיכום הנושא החשיבות של עורך דין בתהליך חדות פירעון גדולה מאוד. כפי שציינו במאמר עדיף להגיע לעורך דין לפני הפנייה להליך על מנת לוודא שזו אכן הדרך הטובה ביותר לשקם את החייב. עורך דין מקצועי מכיר את כל החוקים והאפשרויות שבהסדר חוב והליכי חדלות פירעון ויודע כיצד לנווט את החייב בתהליך עד לקבלה של ההפטר המיוחל ויציאה לחיים כלכליים חדשים.

תהליך חדלות פירעון

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף