מה ההבדל בין דיני חינוך לבין דיני משפחה והאם הם נושקים?

עולם המשפטים הינו תחום רחב הכולל בתוכו מגוון רחב של התמחויות ודינים שונים, לעיתים ישנם דינים הנושקים אחד לשני ובעצם מקלים על החלטות מסוימות. דיני חינוך ודיני משפחה בפרט הינם דינים המתקשרים לנושא משותף ורגיש מאוד – ילדים. ישנם מספר זכויות וחובות הנבדלים מענפי משפט אחרים בשל קשר משפחתי כזה או אחר. מהם דיני חינוך? מהם דיני משפחה? והאם הם נושקים אחד לשני? בואו נגלה.

 

דיני חינוך

דיני החינוך הינם כל חוקי המשפט המתקשרים למערכת החינוך הרחבה, חוקי החינוך כוללים בתוכם גם עובדי הוראה הדורשים את זכויותיהם, זכויות ילדים עם צרכים מיוחדים, פטור עבור חינוך ביתי ועוד…

דיני החינוך מעלים לעיתים קרובות קונפליקטים רבים במערכת המשפט, משום שמדובר בעיסוק שברובו מתייחס לילדים ונוער, מערכת המשפט נוהגת בזהירות וברגישות יתר בכדי לשמור על טובתם וזכויותיהם הבסיסיות, תוך הסתכלות על העתיד שלהם ועל חשיבות ההשכלה שיקבלו. מומלץ מאוד לפנות לעו”ד מקצועי בעניין דיני החינוך, ולמצוא את המידע הנחוץ עבורכם ועבור ילדיכם הזקוק לעזרה חיצונית. תוכלו למצוא מידע רחב יותר אצל גל קנר אלימי – דיני חינוך.

 

דיני משפחה

דיני משפחה הינם חוקי המשפט הנוגעים במעמד האישי במשפחה, לרוב דינים אלו יהיו קשורים במקרי נישואים, גירושים, הורות, חלוקת רכוש ומזונות, ובעיקר חובות וזכויות הנובעים מהמעמד האישי. בדומה לדיני החינוך, גם בדיני המשפחה נוהגים בזהירות ורגישות יתר, משום שמדובר, לרוב, בעניינים אישיים המצריכים התערבות חיצונית מצד מערכת המשפט. במקרים רבים מעורבים גם כן ילדים, הנקלעים לתוך סיטואציית גירושים מורכבת, או שבמקרים אחרים, מדובר בגניבת זרע, חטיפת ילד ועוד..

ולכן יש עניינים חופפים בין ההתנהלות המשפטית בדיני המשפחה ודיני החינוך.

 

הבדלים

אז מה בכל זאת שונה ביניהם? ואיפה נוכל להרגיש את ההבדלים המהותיים במערכת המשפט?

כחלק מהעולם המתקדם, דיני המשפחה עברו שינויים רבים וכתוצאה מכך, מערכת המשפט בישראל נאלצת להתמודד עם דיני המשפחה גם במערכת המשפט האזרחי וגם ע”י דין דתי המוסדר דרך הרבנות משום שמדובר גם בסיטואציות הנמצאות במרכזם של דת ומדינה, דבר שהופך את ההתעסקות בדינים אלו למורכבת יותר, ובשל כך אף הוקם בית דין חיצוני לענייני משפחה. לעומת זאת, כשמדובר בדיני חינוך, מערכת משפט מסתמכת על הדין האזרחי בלבד ועל סמך חוקי המשפט הקיימים ללא שום פן דתי הדורש התערבות מיוחדת. דיני החינוך מושתתים על ערכי החברה המוכרים כגון: כבוד האדם וחירותו, חוק חינוך חובה ועוד..

 

סיכום

אז אכן נוכחנו לדעת כי ישנם עניינים נושקים בין דיני המשפחה לבין דיני החינוך, שלעיתים אף נתמכים אחד בשני בשל המורכבות והרגישות הרבה כאשר מעורבים במערכת המשפט ילדים ונוער. עם זאת, ישנם גם הבדלים לא קטנים באופן התייחסות מערכת המשפט לכל עניין ועניין, אך הכי מומלץ להיעזר בעו”ד מקצועי שיעשה עבורכם סדר, במיוחד במקרים רגישים כמו אלו.

לומד

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

מהן העילות התנגדות לקיום צוואה

כשאדם כותב את הצוואה שאותה ירצה להוריש לקרובים שלו או לחבריו, הוא יכול לכלול בה את כל הנכסים שלו ולפרט לפרטי פרטים עד השקל האחרון,