עורך דין תעבורה – למי זה מתאים?

בכל שנה מחולקים בישראל מאות אלפי דו”חות תנועה על מגוון של מאות סוגי עבירות תעבורה. רובם המכריע של דו”חות אלה משולמים על ידי הנהגים, שמקבלים על עצמם את הדין, אך חלק קטן מאותם דו”חות מגיעים בסופו של דבר אל בית המשפט. מי הם אותם אנשים שלוקחים את הדו”ח שלהם לבית המשפט? מי הם אלה שזקוקים לעורך דין תעבורה, ואיך זה משתלם להם ביחס לסכומי הדו”חות שהם מקבלים?

רובם המכריע של דו”חות תנועה בישראל, משולמים על ידי הנהגים שקיבלו אותם כמעין הודאה באשמה וקבלת הדין על עצמם. לתופעה זו ישנן מספר סיבות. הראשונה שבהן היא שלרוב מדובר בעונש שאדם סביר יכול לשאת על עצמו הן מבחינה כספית והן מבחינה אישית, ולכן מעדיפים אותם אנשים לקבל עליהם את הדין, לשלם את המחיר הקטן יחסית ולהמשיך הלאה. השנייה היא שרבים מהם אכן מאמינים שעשו את העבירה, לעיתים גם מרגישים רגשי אשם בגינה, ועל כן מרגישים צורך לשלם את המחיר כמעשה שיאפשר להם לכפר על מעשיהם ולהמשיך הלאה. בכל מקרה, לאף אחד מהם לא נראה סביר לשלם שכר טרחה לעורך דין תעבורה ולהיכנס לתהליך משפטי שיכול להימשך לא מעט זמן. אבל ישנם לא מעט נהגים שזה בדיוק מה שהם צריכים, וזה בדיוק מה שהם עושים.

למי מתאים תעבורה

שירותי עורך דין תעבורה – מי נעזר בהם?

תחילה חשוב לומר ששירותיו של עורך דין תעבורה יכולים להתאים לכל אחד בכל סיטואציה של ביצוע עבירת תנועה. במרבית המקרים, שירותים אלה מתאימים במספר סוגים של עבירות תנועה, ובראשם קנסות גבוהים במיוחד, נקודות תעבורה שמצטברות לרמות שחורגות מהרף המותר, עבירות חמורות שמחייבות זימון לבית משפט ועבירות שנופלות או גובלות בעבירות פליליות, שבעקבותיהן התקיים מצב של סיכון הציבור או מעבר לכך. בכל אחד מן המקרים הללו, ישנה כדאיות מובהקת לקבלת סיוע מעורך דין תעבורה מקצועי, שיסייע לנאשם להקל בעונשו או להשיג זיכוי מלא. מקרה נוסף בו נוהגים אנשים להשתמש בשירותיו של עורך דין תעבורה הוא המקרה של נהגים מקצועיים: נהגי הסעות, נהגי מונית, נהגי אוטובוס, נהגי משאית וכדומה. עבור נהגים אלה, כל סוג של ענישה, בכל רמה, עלול להוביל לפגיעה משמעותית ביכולתם להתפרנס, ולכן הם זקוקים להגנה הטובה ביותר, אותה יודע לספק להם עורך הדין.

מהן הפעולות שיכול עורך דין תעבורה לבצע למען נאשם בעבירות תנועה?

לרשות עורך הדין עומד סט שלם של יכולות לספק ללקוחות שלו את ההגנה הטובה ביותר בפני החוק. הגנה זו אינה מבוססת על ניצול פרצות בחוק או עקיפת החוק, אלא על מינוף ההגנות שמעניק החוק לכל נאשם ולנאשמים בעבירות תנועה בפרט. לצורך בניית קו ההגנה, יכול עורך הדין להיעזר בכלים מכל ספר החוקים בישראל, ולא רק מפקודת התעבורה העוסקת בעבירות תנועה. את קו ההגנה יכול לבסס עורך הדין על אלמנטים מהותיים מתוך החוק, כמו גם על אלמנטים טכניים הנוגעים לתהליך מתן הדו”ח במעמד העבירה, ניהול החקירה וכל אלמנט אחר שבוצע כבר בתיק.

באמצעות כלים אלה, יכול עורך הדין להשיג מספר תוצאות כמו הטלת ספק בהנחת היסוד של מערכת האכיפה לגבי נסיבות המקרה, להעמיד בפני בית המשפט נסיבות מקלות של ממש ובסופו של דבר להשיג הקלה משמעותית בעונש ולעיתים גם ליהנות מזיכוי מלא. בכל מקרה, עבור הנהגים הזקוקים לייצוג משפטי זה, כל תוצאה שתהיה טובה יותר מהעונש המקורי היא תוצאה טובה שבגינה כדאי בהחלט להיעזר בשירותיו של עורך דין תעבורה.

תודה לעורך דמיטרי אניקין שסייע בכתיבת האמר.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף