מהן הסיבות בהן ניתן לפטר בלי לשלם פיצויים

כל מעסיק יודע, ברגע שהוא מפטר אחד מעובדיו, הוא מחוייב לשלם פיצויים כחוק, כגודל הוותק של אותו עובד.

הפיצויים נותנים מן רשת בטחון כלכלית מסוימת לעובד, שיוכל להסתדר עם כספים אלו עד שימצא עבודה חדשה, עם משכורת.

ישנם מצבים בהם המעסיק לא מחוייב לשלם פיצויים, ועל כן נלמד במאמר זה.

 

גניבה גדולה שגרמה נזק למעסיק

בהינתן המצב בו עובד גנב ממעסיקו, ניתן לבקש לשלול את פיצויי פיטוריו. אלא שעם זאת, בית הדין יכביד ראשו מאוד וישקול זאת בבירור. על המעסיק תחילה לוודא כי יש בידיו הוכחות חותכות למעשיו של העובד, וכי הוא ניגש למשטרה ופתח תיק בגין הגניבה. בנוסף, על המעסיק להוכיח כי נגנב סכום הכסף או הרכוש המדובר, וסכום זה מזיק בצורה משמעותית לכספו של המעסיק.

בית הדין יעשה בירור מעמיק, ויתחשב בסטטוס העובד ומאפייניו עד אותו היום. הוא יברר מהו ותק העובד, והאם זו הייתה פעם ראשונה שהוא מועד כך, האם יש שינוי דרסטי בחייו הגורם לו להתבלבל בדרך הישרה והשגרתית ועוד. בכדי להביא למשפט צודק והגון, ההמלצה היא להתייעץ עם עו״ד דיני עבודה שיעשה עבורכם את המטלה המורכבת, ויביא את הצדק בשלום.

 

עובד הפותח עסק מתחרה במקביל

עובד אשר פותח עסק המתחרה למעסיקו, ומשתמש בלקוחותיו של המעסיק לטובתו, ולטובת העסק האישי שהקים, בית הדין לעבודה רשאי לשלול ממנו את פיצויי הפיטורים. או לחלופין, עובד ששולח את לקוחות המעסיק לעסק מתחרה אחר, או מציע את שירותיו האישיים עבורם תמורת סכום כספי לעצמו, בית הדין לעבודה יוכל לדון האם לשלול ממנו זכויותיו לפיצויים.

 

עובד הגורם במכוון לפיטוריו

עובד המתרשל בעבודתו, מאחר בצורה סדירה ואף לא מגיע לעבודה כלל, ללא התרעה מראש, עובד שמבצע בעיות משמעת חמורות ולא מבצע את המוטל עליו בעבודתו, או שמא מודיע במפורש על רצונו להביא לפיטוריו, בית הדין לעבודה ישקול האם מגיעים לו פיצויי הפיטורים בהתאם לנסיבות השונות.

 

ביצוע עבירות פליליות חמורות

בין הדין לעבודה ישקול בכובד ראש האם פיצויי פיטורים מגיעים לאדם אשר הרים ידו על מעסיקו, או על אדם אחר בעבודתו, אם תקף או הטריד מילולית, מינית או פיזית, את עמיתיו לעבודה ומעסיקו. כל אלו מהוות עבירות פליליות חמורות אשר יש להתייחס אליהן בכובד ראש ובאחריות.

 

בית הדין לעבודה לרוב פוסק לטובת העובד

גם אם העובד ביצע עבירות חמורות, בין הדין רואה בעצם הפיטורים עצמם כעונש, לכן אינו רוצה להכביד ולהוסיף עונש נוסף. הוא שוקל בצורה דייקנית ביותר האם שלילת הפיצויים אכן מוצדקת. לא פעם בית הדין לענייני עבודה, ישלול רק אחוז מסוים מסך הפיצויים, ולא את כולם. לכן חשוב להיעזר בעו״ד לענייני עבודה אשר יוכל לגרום לכם להגיע לעמק השווה בצורה נכונה, ולהיפרד לשלום.

Visualityswiss / Pixabay

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים