הזכויות שלך בביטוח לאומי אחרי פגיעה בעבודה

עובד במדינת ישראל שנפגע בעבודתו או בדרכו אליה / ממנה, זכאי על פי חוק לקבל מהביטוח הלאומי קצבאות שונות ומגוון זכויות רפואיות. מטרתן של הטבות אלו הינה לפצות את העובד בגין ימי העבודה שהחמיץ ויחמיץ בעתיד, עקב פגיעת העבודה שקרתה לו, ואף בגין נזקי הגוף שספג, לצד הנזק העתידי שהפגיעה עלולה לגרום לו. במסגרת המדריך שלהלן, נסקור את הזכויות של כל עובד אחרי פגיעה בעבודה, ונסביר איך העובד נדרש לפעול מול המוסד לביטוח לאומי כדי למצות את זכויותיו אלו.

 

מהי פגיעה בעבודה?

פגיעה בעבודה היא אירוע שעובד עלול לחוות במסגרת העבודה שלו או כתוצאה ממנה, אשר גורם לו לנזק גופני או נפשי שעשוי לזכות אותו בפיצוי כספי או זכאות לסעדים רפואיים, על פי סעיף 79 בחוק הביטוח הלאומי.

 

נפגעתי בעבודתי – מי אחראי לפצות אותי?

אם חווית פגיעה בעבודה, אתה עשוי להיות זכאי לקבל פיצויים בגין פגיעתך הן מהמוסד לביטוח לאומי והן ממעסיקך. על מנת לקבל את הפיצוי המגיע לך כחוק מהמוסד לביטוח לאומי, תידרש לפעול כפי שנסביר בשורות הבאות.

 

כיצד להגיש תביעת פיצויים לביטוח הלאומי אחרי פגיעה בעבודה?

על מנת שתוכל לקבל פיצויים בגין פגיעת עבודה מהמוסד לביטוח לאומי, עליך להגיש תביעת פיצויים בסניף המוסד לביטוח לאומי באזור מגוריך, וזאת בתוך עד שנה ממועד התרחשותה של הפגיעה בעבודתך, לכל המאוחר. ככל שהפגיעה בעבודה הותירה אותך עם נכות צמיתה או נכות זמנית, תוכל אף להגיש תביעה להכרה באחוזי נכות מעבודה. אולם את התביעה הזו תוכל להגיש רק לאחר שפגיעת העבודה כבר תוכר בביטוח הלאומי בתור תאונת עבודה.

 

איזה סעד כספי ניתן לקבל מהביטוח הלאומי בגין פגיעה בעבודה?

כאשר הביטוח הלאומי מסכים להכיר בפגיעה שאדם עבר בעבודתו בחזקת תאונת עבודה, אותו מבוטח זכאי לקבלת קצבה הידועה כ”דמי פגיעה”. מטרתה של גמלה זו הינה לפצות את הנפגע בגין הנזק שנגרם לו או שעשוי להיגרם לו בהמשך, לאור אובדן ימי העבודה. גמלה זו משולמת למשך תקופה שאינה עולה על 90 יום.

 

איך מממשים את הזכות לקבלת דמי פגיעה מהביטוח הלאומי בעקבות פגיעה בעבודה? 

מבוטח שמעוניין לקבל דמי פגיעה, צריך להגיש לביטוח הלאומי “תעודת אי כושר”. זהו מסמך אשר נערך ונחתם על ידיו של רופא בכפוף לחוק הביטוח הלאומי. דמי הפגיעה מכסים עד 75 אחוז משכרו הממוצע של העובד בשלושת החודשים שקדמו לאירוע הביטוחי ממנו נפגע. כמו כן, היה ופגיעת העבודה הותירה את המבוטח עם אי כושר זמני או קבוע לתקופה שעולה על 90 הימים בהם הוא זכאי לתשלום דמי פגיעה, הוא יוכל להגיש תביעת נכות שבמסגרת יקבעו לו אחוזי נכות מעבודה, המזכות בשלל זכויות כספיות ורפואיות, כפי שנפרט בהמשך.

 

אילו זכויות רפואיות מוקנות לעובד בעקבות פגיעת עבודה?

עובד הסובל מפגיעת עבודה, זכאי לקבל סיוע רפואי בפגיעתו ללא עלות, עד למועד החלמתו.
כאשר מדובר על עובד שכיר, הזכות לקבלת סעד רפואי ללא תשלום, מותנית בהצגת טופס ב”ל 250 (“טופס הפניה מהמעסיק לקבלת טיפול רפואי”) בקופות החולים. מנגד, אם מדובר על עובד עצמאי שנפגע בעבודתו, הוא יתבקש להציג בקופת החולים טופס ב”ל 283 לטובת קבלת סיוע רפואי בחינם.

סוג הסיוע הרפואי שהנפגע יקבל והיקפו, נתונים לשיקול דעתו של הרופא המטפל בקופת החולים. 

עובד לאחר פגיעה בעבודה, זכאי גם לקבלת עזרה ראשונה בחדרי המיון בבתי החולים בארץ ללא עלות, גם טרום פנייתו לביטוח הלאומי בתביעה לדמי פגיעה או בתביעת נכות. יתר על כן, ניתן גם לקבל מהביטוח הלאומי גם החזר בגין הפינוי באמבולנס ככל ונדרש פינוי לחדר מיון בעקבות פגיעה בעבודה.

 

זכויות שיקומיות בביטוח הלאומי אחרי פגיעה בעבודה

עובדים שנפגעו בעבודתם ואושרו להם 10 אחוזי נכות ויותר על ידי הוועדה הרפואית בביטוח הלאומי, רשאים להגיש בקשה לקבלת סיוע שיקומי, בסבסוד חלקי מהביטוח הלאומי, במידה והם עומדים בתנאי הזכאות המגדירים אותם כנפגעי עבודה אשר זקוקים לסיוע מקצועי כדי להשתלב מחדש בשוק התעסוקה לאחר שיחלימו מפציעתם.

 

על החשיבות בקבלת סיוע מעורך דין בעקבות פגיעת עבודה

אין זה סוד כי תביעות רבות שנפגעי עבודה מגישים כיום לביטוח הלאומי, אינן זוכות לטיפול ראוי. כתוצאה מכך, נפגעי עבודה רבים בישראל, נדרשים להתמודד לא רק עם הליקויים הבריאותיים שפגיעת העבודה הותירה בהם, אלא גם עם ההשלכות הכלכליות המגיעות בעקבות אובדן כושר עבודתם. כל זאת, לצד המכשולים הבירוקרטיים שהביטוח הלאומי נוטה להערים על המבוטח השואף לממש את זכויותיו על פי חוק. לפיכך, אם חווית פגיעה בעבודה, מומלץ ביותר לפנות בהקדם האפשרי לקבלת סיוע משפטי מקצועי מטעם עורך דין שמתמחה בהגשת תביעות להכרה בנכות מעבודה לביטוח הלאומי. רק כך ניתן להבטיח שידך תהיה על העליונה.

 

כך תגיע למיצוי הזכויות שלך בביטוח לאומי אחרי פגיעה בעבודה

אם הינך סובל מפגיעת עבודה שהסבה לך נזק גופני, נפשי וכלכלי, לצד אי ודאות לגבי יכולתך להמשיך ולכלכל את עצמך ואת בני ביתך בעתיד, דע כי אינך חייב לעבור את זה לבדך. ישנם עורכי דין המתמחים בהגשת תביעות פיצויים למוסד לביטוח לאומי. עורך דין המתמחה בהגשת תביעות בגין פגיעות עבודה, יוכל לבחון את נסיבותיו של האירוע בו נפגעת, ולהעריך מהם סיכויי הצלחתה של תביעת הנזיקין שלך. בעזרת סיוע משפטי מקצועי מעורך דין, תוכל להפיק את מירב התועלת מן הזכויות שלך בביטוח הלאומי ולמקד את תשומת ליבך במה שחשוב באמת: ההחלמה שלך וחזרתך לשגרה. 

כל התכנים המובאים להלן אינם משמשים בתור חלופה לייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין המתמחה בדיני עבודה, והם מתפרסמים לידיעה כללית בלבד. המידע בעמוד זה אינו על תקן מידע משפטי מחייב, ואין להישען עליו בשום אופן. במקרים בהם דרוש ליווי משפטי בנושא יחסי עבודה, יש לפנות באופן ישיר להתייעצות משפטית מול עורך דין מומחה לדיני עבודה. 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

הזכויות שלך מול המוסד לביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי הוא גוף ממשלתי האחראי לרווחתם הכלכלית והסוציאלית של תושבי ישראל. גוף זה אחראי לצמצם את הפערים הסוציו אקונומיים בציבור הישראלי, על ידי

הגדלת אחוזי נכות של נפגע עבודה

שיעור אחוזי הנכות שנקבע לנפגעי עבודה נושא בחובו השלכות רבות, היות ובהתאם לו נקבעת הזכאות של המבוטח לקבלת סעד כספי ומגוון זכויות רפואיות בהיקף משתנה.

קביעת נכות רטרואקטיבית לנפגע עבודה

משמעותה של קביעת נכות רטרואקטיבית לנפגעי עבודה מטעמו של המוסד לביטוח לאומי, היא כי קצבת הנכות מעבודה משולמת לעובד הנפגע על פי תחשיב המבוצע בדיעבד,

קצבת שארים מהמוסד לביטוח לאומי

אנשים רבים נפטרים בטרם עת במדינת ישראל, מדי שנה בשנה. חלקם – בעקבות תאונות עבודה, אחרים, עקב תאונת דרכים מצערת או פעולות איבה, ויש מי

איך תגישו תביעה נגד הביטוח הלאומי?

מגוון מצבים בחיים וביניהם בעיות בריאותיות מסוגים שונים או משברים כלכליים, עלולים לפקוד כל אחד ואחת מאיתנו במפתיע. למרבה המזל, במצבים כאלו עומדת לאזרח בישראל

השאירו פרטים ונחזור אליכם בקרוב!