האם כל עסק יכול להתחיל בהליך חדלות פירעון

חדלות פירעון הוא הליך אינו פשוט, בו העסק לא יכול יותר לעמוד בחובות ובהוצאות שיש לו. בדרך כלל מומלץ להימנע מהליך של חדלות פירעון ככל שמוציאים דרך אחרת לטפל במצב, אך כשצריך אין ברירה אלא להתחיל את התהליך. אולם, אנשים רבים לא יודעים אם העסק שלהם בכלל יכול להתחיל הליך של חדלות פירעון, ועל כן התשובה שניתן בנושא.

 

מידע כללי על חדלות פירעון

כשהעסק מתחיל להוציא יותר מלהכניס, ושהוא כבר לא יכול לעמוד בהוצאות ובחובות שיש לו, יש להתחיל את הליך החדלות פירעון. בהליך פונים לבית משפט, ובעצם מכריזים שהעסק ב”פשיטת רגל”. את הליך החדלות פירעון מסדיר חוק חדלות פירעון, חוק חדש שבעצם מסביר מה צריך לעשות והאם ניתן לשקם את העסק.

 

מה הדבר הראשון שעושים במצב של חדלות פירעון

הדבר הראשון שעושים אם רוצים להתחיל הליך של חדלות פירעון זה לפנות לדבר עם עורך דין חדלות פירעון. הליך משפטי של חדלות פירעון לא מנהלים לבד, ולכן חשוב לבחור עורך דין טוב שידע לעשות את כל העבודה בנושא זה בעבורכם.

 

איזה עסקים יכולים להתחיל הליך של חדלות פירעון

לא כל עסק יכול להגיש בקשה פתיחת הליך של חדלות פירעון. על העסק לעמוד במספר קריטריונים. הקריטריונים הינם קריטריונים מצטברים שיש לעמוד בכולם.

  1. העסק יכול להיות פטור או מורשה אך על חובותיו להצטבר לסכום של למעלה מ50 אלף שקלים.
  2. מרכז חייו של המבקש לפתיחת הליך של חדלות פירעון חייב להיות ישראל. על המבקש להתגורר בישראל כעת או בששת החודשים שקדמו להגשת הבקשה.
  3. העסק נמצא בישראל
  4. יש להגיש אגרה לצורך פתיחת הליכים בסך 900 שקלים.

זכרו שברגע שפתחתם בהליך של חדלות פירעון על החייב, בעל העסק יהיו מגבלו כמו צו עיכוב יציאה מהארץ, לא תהיה אפשרות לפתיחת עסק אחר ועוד. לכן, לפני שאתם פותחים בהליך בעל השלכות גדולות, עליכם להתייעץ עם מומחה בתחום חדלות פירעון,, קרי עורך דין טוב, מקצועי, ובעל ותק בהליכי חדלות פירעון.

 

מה המטרות של חוק חדלות פירעון החדש

יש לשים לב שחוק חדלות הפירעון חוקק ממש בשנים האחרונות, זאת משום שלמחוקק היה חשוב להתאים אותו למציאות הכלכלית הקיימת בישראל. לחוק מספר מטרות:

  • לגרום ככל האפשר לשיקום של החייב (השיקום הכלכלי).
  • להשיא את שיעור החוב שייפרע לנושים.
  • להחזיר את העסק למרקם הכלכלי מחדש, זאת משום שהחובות גרמו לו לצאת ממנו

יש לשים לב כי בחוק החדש השינוי העיקרי הוא שלא מסתכלים על מי שחדל פירעון כמי שעשה מעשה שהינו רע מוסרית. זהו כשל, וככל כשל יש לפתור אותו כדי להחזיר את העסק למצב בו היה לפני.

פטיש

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

מהן העילות התנגדות לקיום צוואה

כשאדם כותב את הצוואה שאותה ירצה להוריש לקרובים שלו או לחבריו, הוא יכול לכלול בה את כל הנכסים שלו ולפרט לפרטי פרטים עד השקל האחרון,