איפה פותחים תיק גירושין והאם כדאי לעשות זאת עם עו”ד מקצועי

כאשר בני זוג נשואים מחליטים לפרק את התא המשפחתי הם צריכים לפתוח תיק גירושין ברבנות. במדינת ישראל, הדין האישי לענייני נישואין וגירושין נתון תחת הסמכות הבלעדית של בתי הדין הדתיים השונים, אך את ההליכים הנלווים ניתן לנהל, הן בבית הדין הרבני והן בבית המשפט לענייני משפחה. במאמר זה נרחיב לגבי פתיחת תיק גירושין ונסביר את חשיבות הליווי של עו”ד מקצועי.

 

עילות וכתב תביעה

על מנת לפתוח תיק גירושין, בן הזוג המעוניין צריך להגיש כתב תביעה לבית הדין הרבני. בכתב התביעה עליו לכלול את העילות לגירושין והוכחות לקיומן. העילות נטועות בדין הדתי והן כוללות עקרות, ניאוף, אלימות על כלל סוגיה ועוד. על מנת להקל את קבלת התביעה, כבר בעת ניסוח הבקשה הראשונית, מומלץ להיעזר בעורך דין המתמחה בתחום. עוד על פתיחת תיק גירושין כאן.

 

גירושין בהסכמה

ניתן לפתוח תיק גירושין, הן באופן חד צדדי והן בהסכמה. פתיחת תיק גירושין בהסכמה נעשה לאחר גיבוש הסכם מוסדר בין בני הזוג ובו הבנות לגבי חלוקת הרכוש, משמרות ומזונות. את ההסכם ניתן להגיש לבית הדין הרבני או לבית הדין לענייני משפחה ולאחר בדיקת ההסכם, בני הזוג יופנו לתפיחת התיק בבית הדין הרבני ותיאום מועד לטקס הגירושין ומתן הגט.

 

פתיחת תיק באופן חד צדדי

כפי שציינו, ניתן לפתוח תיק גירושין גם שלא בהסכמה וכאן יש חשיבות למקום בו יתבצעו ההליכים השונים. כאן גם כדאי לקבל ליווי של עורך דין מקצועי המומחה בתחום, על מנת לבנות את האסטרטגיה המשפטית הנכונה מבחינת ניהול ההליכים וכל הנושא של מרוץ הסמכויות. מי שפותח תיק גירושין ללא הסכמת בן הזוג השני יכול למעשה לקבוע באיזו ערכאה כל נושא ידון.

 

שלבי ההליך בבית הדין

פתיחת תיק גירושין באופן חד צדדי יכולה להוביל לסכסוך גירושין חריף וכדאי להתייעץ עם עורך הדין לענייני משפחה אם הדבר כדאי מבחינה משפטית. לאחר הגשת הבקשה לגירושין לבית הדין הרבני, יחל ששלב מקדמי בו הדיין ינסה לבדוק את האפשרות להשכנת שלום בית. רק לאחר שבית הדין יגיע למסקנה ששלום בית אינו אפשרי, התיק יעלה לדיון. במידה ובית הדין ימצא בדיון כי קיימת עילה מצדיקה ומוכחת של הצד המבקש את הגירושין, הוא ינסה לכפות על הצד השני את הסכמתו להליך גירושין ומתן או קבלת הגט.

 

סיכום פתיחת תיק גירושין

לסיכום הנושא, במאמר זה עסקנו במקום בו פותחים תיק גירושין והמקומות לניהול של ההליכים לאחר מכן. ניתן לפתוח תיק באופן חד צדדי או בהסכמה והגירושין נעשים ברבנות לה הסמכות הבלעדית לכך. את ההליכים הנלווים והתביעות השונות לגבי, חלוקת רכוש, משמורות וכדומה ניתן לנהל בבית הדין הדתי או החילוני ומומלץ לקבל ליווי משפטי לאורך כל התהליך.

תיק גירושין

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים