אימות חתימה ע”י נוטריון

נוטריון הוא עורך דין אשר קיבל הסמכה מטעם משרד המשפטים לשמש כנוטריון, לאשר ולחתום על מסמכים רשמיים. הנוטריון עוסק בהפקת כמות עצומה של מסמכים רשמיים, כאשר חלק מעבודתו הוא אימות חתימה. אימות חתימה יכול להתבצע גם על ידי עורך דין רגיל, אך יש לו משמעות רבה יותר כאשר הוא מבוצע על ידי נוטריון. אימות החתימה מקנה תוקף משפטי מוחלט למסמך החתום.

 

מדוע לבצע אימות חתימה ע”י נוטריון?

נוטריון ביבנה או בכל מקום אחר בארץ, עשוי למצוא את עצמו משקיע זמן ניכר מיום העבודה שלו באימות חתימות. אימות החתימה הוא הלחם והחמאה של הנוטריון. הפרוטוקול הוא יחסית פשוט, אך קשיח ולא ניתן לשינוי. פרוטוקול החתימה נועד בראש ובראשונה לוודא שהחתימה נעשתה על דעתו של החותם, שהלקוח הוא אכן האדם העומד לפני הנוטריון, ושאין שום סיבה שהחתימה תיפסל בבית משפט מסיבה כלשהי. אימות החתימה יכול להתבצע גם על ידי עורך דין, אך גופים מוסדיים גדולים לרוב יעדיפו לבצע את ההליך דרך נוטריון, בשל הסמכות המקצועית הגדולה והעובדה שאישור כזה יקבל תוקף גדול בהרבה בדיוני בית משפט. אימות החתימה מתבצע תוך זמן קצר יחסית, לאחר בדיקת רקע ושאלון שיבצע הנוטריון, כמו גם מעבר על מסמכים רלוונטיים לנושא החתימה.

 

מתי יש צורך באימות חתימה?

אימות חתימה על ידי נוטריון יכול להידרש בכל מועד חתימה על הסכם רשמי. מאחר ויש אפשרות גם לבצע אימות חתימה על ידי עורך דין שטרם הוסמך כנוטריון, אימות חתימה נוטריוני לרוב יתבצע כאשר מדובר על הסכמים גדולים יחסית, אשר נמשכים שנים. הסכמים אלו כוללים בין השאר חתימה על הסכם משכנתא, פריסת חובות, או הסכמי ירושה מסועפים. אימות החתימה על ידי נוטריון מאפשר לבית המשפט לדעת בוודאות שהחתימה ניתנה בדעה צלולה, ותוך הבנה מלאה של החותם את פרטי ההסכם. הנוטריון יבצע מגוון בדיקות כדי לוודא את האוטנטיות של המסמך, ואת מידת ההבנה וההסכמה של החותם עם כל סעיף וסעיף, בהליך שאולי עשוי להישמע מתיש לרבים, אך הוא נחוץ כדי שהמסמך יקבל תוקף משפטי מלא.

 

יש לבחור בנוטריון מנוסה

בחירה של נוטריון לא יכולה להתבצע כלאחר יד. הנוטריון הוא עורך דין ותיק ומנוסה, אשר לא דבק בו רבב בכל שנות הפעילות שלו במערכת המשפט. עם זאת, כמו בכל תחום עדיין הותק של הנוטריון משחק תפקיד. נוטריון ותיק, אשר ביצע כמות גדולה של פרוצדורות, ידע היטב איפה כדאי להשקיע יותר זמן בבירור מעמיק, ומהן הנקודות הרגישות במסמך עליו הוא חתם. הניסיון שלו יאפשר לו להיות יותר ער לסיכונים המשפטיים שבהליך החתימה שלו, מה שיוביל להפקת מסמכים אשר נבדקו מכלל הזוויות האפשריות. דעתו של נוטריון מנוסה עשויה גם להיות מוערכת יותר על ידי בית הדין, בשל ההיכרות האישית עימו.

מסמך חשוב

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

איזו הכשרה צריך לעבור נוטריון

נוטריון הוא עורך דין אשר עבר הכשרה והוסמך לתפקיד זה. האישור לעסוק כנוטריון ניתן על ידי משרד המשפטים והוא תלוי במספר גורמים ותנאים בסיסיים כדי

תרגום נוטריוני

זקוקים לשירותי תרגום של מסמכים כלשהם? הבהירו לכם בצורה חד משמעית שהתרגום חייב להיות תרגום שחתום על ידי נוטריון? אם כך, טבעי שתתלבטו לגבי העניין