איך תגישו תביעה נגד הביטוח הלאומי?

מגוון מצבים בחיים וביניהם בעיות בריאותיות מסוגים שונים או משברים כלכליים, עלולים לפקוד כל אחד ואחת מאיתנו במפתיע. למרבה המזל, במצבים כאלו עומדת לאזרח בישראל הזכות להגיש תביעה נגד הביטוח הלאומי, ולדרוש שיכירו באחוזי הנכות שלכם, באופן שיקנה לכם הטבות רפואיות וסיוע כספי שיוכל לסייע לכם בהתמודדות עם הבעיה הרפואית שממנה אתם סובלים.

באילו מצבים ניתן לתבוע את המוסד לביטוח לאומי, וכיצד נדרש לפעול מי שרוצה להגיש תביעה נגד הביטוח  הלאומי – נסביר בהרחבה במסגרת המדריך הבא.

 

מה מקנה לאזרח בישראל את הזכות להגיש תביעה נגד הביטוח הלאומי?

כל אדם בישראל, משלם מדי חודש בחודשו דמי ביטוח לאומי, שמטרתם להקנות לו זכאות לקבל תמיכה כספית ורפואית בתרחישים שונים, ובכללם: פיטורין, אבטלה, מחלות, תאונות, גירושין, אובדן כושר עבודה, נכות, פעולות איבה וכן הלאה. על מנת לממש את הזכות לקבלת סיוע כספי ורפואי מטעם המוסד לביטוח לאומי, יש, כאמור, להגיש תביעה כנגדו.

 

באילו מצבים ניתן להגיש תביעה נגד הביטוח הלאומי?

כאשר עסקינן במצב של אובדן כושר עבודה עקב תאונת עבודה (יהא זה אובדן כושר עבודה חלקי או מלא, קבוע או זמני), העובד יכול להיות זכאי לתשלום של קצבה חודשית בתור חלופה למקור ההכנסה שלו שנפגע. גם מחלות לסוגיהן מזכות פעמים רבות, את הנפגע בתשלום קצבה מהביטוח הלאומי.

עם המחלות הללו ניתן למנות את מחלת הסרטן, סוכרת, מחלות מקצוע, הפרעות נפשיות כגון PTSD, נזקי שמיעה, מחלות מעיים, מיגרנות, דאבת השרירים, פריצות דיסק וכיוצא באלו.

 

מהן סוגי התביעות שניתן להגיש נגד הביטוח הלאומי?

קיימים סוגים שונים של תביעות שניתן להגיש נגד הביטוח הלאומי כדי לממש את הזכות לקבלת קצבה וזכויות שונות. להלן חלק מסוגי התביעות הללו:

 • תביעה לדמי אבטלה
 • תביעת הבטחת הכנסה
 • תביעה לקבלת גמלת נכות כללית
 • תביעה לקבלת קצבת סיעוד
 • תביעת דמי לידה
 • תביעת דמי פגיעה (במקרה של תאונות עבודה או מחלות מקצוע)
 • תביעה לקבלת קצבת שמירת הריון
 • תביעה לקבלת גמלת ילד נכה
 • תביעה לקצבת ניידות
 • תביעת מזונות
 • תביעת תאונות אישיות
 • תביעת פיצויים עקב תאונת עבודה
 • תביעה עקב תאונת דרכים
 • תביעת פיצויים בגין נזקי גוף
 • אובדן כושר עבודה
 • תביעת גמלת זקנה
 • תביעה לקבלת קצבת תלויים
 • תביעה לתשלום קצבת שארים
 • תביעת שירותים מיוחדים
 • תביעת נכות לנפגעי פעולות טרור

 

רשימה זו כוללת רק חלק מסוגי הזכויות הנכללות בחוק הביטוח הלאומי, שכדי לממשן, המבוטח נדרש להגיש כאמור תביעה נגד הביטוח הלאומי.

 

כיצד נדרש לפעול מי שרוצה להגיש תביעה נגד הביטוח הלאומי?

באופן כללי אדם שרוצה להגיש תביעה נגד הביטוח הלאומי, נדרש להתחיל את התהליך על ידי מילוי של טופס תביעה ייעודי, שבאמצעותו הוא תובע את קבלת הגמלה או ההטבות הדרושות לו, על פי צרכיו ונסיבותיו.

עם זאת, למותר לציין כי רבים הם המקרים שבהם מילוי טפסי הבקשה הרלוונטיים והגשתם, אינו מהווה “סוף פסוק”. נהפוך הוא – לעתים מזומנות עולה הצורך להופיע בפני ועדה רפואית (אחת או יותר), להציג שלל הוכחות המצדיקות את תביעתו של המבוטח, ואף לעמוד בבדיקות רפואיות שונות מול רופאי המוסד לביטוח לאומי, שתפקידם הוא לקבוע האם התביעה של המבוטח הינה מוצדקת.

 

האם כל תביעה נגד הביטוח הלאומי כרוכה בהופעה מול ועדה רפואית?

ישנן תביעות כגון תביעת דמי אבטלה, אשר בהן אין צורך שהמבוטח יופיע מול ועדה רפואית. עם זאת, כשמדובר בתביעה כנגד הביטוח הלאומי שעניינה קבלת הטבות רפואיות, אכן עולה הצורך במקרים רבים שהתובע יופיע מול ועדות רפואיות של המוסד לביטוח לאומי.

למשל: במקרה של הגשת תביעה לקבלת גמןלת נכות כללית, בהגשת תביעת אובדן כושר עבודה, תביעה לקבלת קצבת ילד נכה, תביעה לתשלום קצבת שירותים מיוחדים לנכה, או תביעת נפגעי פעולות איבה – הרי שהמבוטח ידרש לרוב להופיע בפני ועדה רפואית לשם קביעת אחוזי הנכות שלו.

זאת מאחר ורק על בסיס חוות דעתה של הוועדה הרפואית הביטוח הלאומי מוסמך לפסוק מה יהיה שיעור הקצבה שישולם לתובע.

 

כיצד מוגשת תביעה נגד הביטוח הלאומי?

אם אתה רוצה להגיש תביעה נגד הביטוח הלאומי, כפי שהוסבר לעיל, תחילת התהליך במילוי טופס תביעה בהתאם לסוג התביעה המוגשת. את הטופס יש להגיש על פי ההוראות המנויות בו. ניתן להוריד את טפסי התביעה ישירות מאתר האינטרנט של הביטוח הלאומי או לקבל טופס כזה בכל אחד מסניפיו של המוסד.

לאחר מילוי טופס התביעה יש לצרף אליו את כל המסמכים הרלוונטיים בהתאם למפורט בטופס. השלב הבא יהיה להגיש את התביעה והמסמכים הנלווים אליה, בסניף הביטוח הלאומי בקרבת מקום מגוריך, או בעזרת מייצג, כגון עורך דין הפועל מטעמך. לאחר מכן, ניתן להניח שתזומן להופיע מול ועדה רפואית של הביטוח הלאומי, לשם קביעת אחוזי נכות.

 

האם מי שרוצה להגיש תביעה נגד הביטוח הלאומי זקוק לסיוע משפטי?

במדריך זה, דנו במגוון סוגי תביעות שניתן להגיש נגד הביטוח הלאומי, כולל תביעת דמי אבטלה, תביעה להבטחת הכנסה, תביעה לדמי לידה, תביעת דמי מזונות, תביעה בעקבות תאונת עבודה או פגיעות עבודה, תביעת פיצויים כנגד מחלות ממגוון סוגים, וכיוצא באלו.

אף שחלק מהתביעות הנ”ל ניתנות להגשה על ידי מילוי טופס בקשה בלבד, חלק מן התביעות מחייבות את המבוטח להתנהלות בירוקרטית מתמשכת מול המוסד לביטוח לאומי ושלוחותיו. בדיוק במצבים כאלו עולה הצורך בקבלת סיוע משפטי מקצועי של עורך דין דיני עבודה, אשר מסייע למבוטחים רבים להגיש תביעה נגד הביטוח הלאומי, ולמצות את זכויותיהם במקסימום יעילות ובמינימום זמן ומאמץ.

 

כל התכנים המובאים להלן אינם משמשים בתור חלופה לייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין המתמחה בדיני עבודה, והם מתפרסמים לידיעה כללית בלבד. המידע בעמוד זה אינו על תקן מידע משפטי מחייב, ואין להישען עליו בשום אופן. במקרים בהם דרוש ליווי משפטי בנושא יחסי עבודה, יש לפנות באופן ישיר להתייעצות משפטית מול עורך דין מומחה לדיני עבודה. 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

הזכויות שלך מול המוסד לביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי הוא גוף ממשלתי האחראי לרווחתם הכלכלית והסוציאלית של תושבי ישראל. גוף זה אחראי לצמצם את הפערים הסוציו אקונומיים בציבור הישראלי, על ידי

הגדלת אחוזי נכות של נפגע עבודה

שיעור אחוזי הנכות שנקבע לנפגעי עבודה נושא בחובו השלכות רבות, היות ובהתאם לו נקבעת הזכאות של המבוטח לקבלת סעד כספי ומגוון זכויות רפואיות בהיקף משתנה.

קביעת נכות רטרואקטיבית לנפגע עבודה

משמעותה של קביעת נכות רטרואקטיבית לנפגעי עבודה מטעמו של המוסד לביטוח לאומי, היא כי קצבת הנכות מעבודה משולמת לעובד הנפגע על פי תחשיב המבוצע בדיעבד,

קצבת שארים מהמוסד לביטוח לאומי

אנשים רבים נפטרים בטרם עת במדינת ישראל, מדי שנה בשנה. חלקם – בעקבות תאונות עבודה, אחרים, עקב תאונת דרכים מצערת או פעולות איבה, ויש מי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בקרוב!