איך לקבל הפטר על חובות?

מהו הפטר על חובות?

צו הפטר הוא צו שמאושר על ידי בית משפט לפיו הסתיימו הליכי פשיטת הרגל של פושט רגל מסוים. הפטר נחשב לדרך המוצלחת ביותר לסיים את פשיטת הרגל שכן ההפטר כולל מחילת חובות מסוימת – לאחר מתן צו ההפטר ניתן להגיע להסדר מסוים באשר לחובות ואף העלמה לחלוטין של חלק מן החובות.

מתן צו הפטר נחשב בתור פתיחת דף חדש של בעל החובות וניתן להשיג את הצו במסגרת הליכי פשיטת רגל ותשלומי חובות חלקיים לנושים השונים, הנושים הם האנשים שפושט הרגל צריך לשלם להם. התשלום של המקסימום האפשרי מהווה אינדיקציה לקבלת צו ההפטר. ישנם כמה סוגים של צווי הפטר שמוענקים בסיטואציות שונות ביחס לסטטוס החוב של פושט הרגל. כל סוג של הפטר מוחל על חלק אחר מחובות, מחיל הסדרים אחרים ביחס להמשך החובות שיש לשלם ומטיל חובות מסוימות לאחר מתן הצו.

 

איך ניתן לקבל צו הפטר על חובות?

ישנו מסלול מקוצר שנחקק בשנים האחרונות לקבלת צו הפטר. המסלול הזה מאפשר באופן קצר ויעיל יותר להגיע לסטטוס המיוחל של צו הפטר מלא – שמסיים את הליכי פשיטת הרגל באופן כמעט מוחלט (על אף שישנן מספר סנקציות שנותרות על פושט הרגל).

 

התנאים של ההפטר המקוצר

  • בעל החוב נמצא בסטטוס של איחוד תיקים בארבע השנים האחרונות. במצב מן הסוג הזה החובות ‘מאוחדים’ ומאפשרים באופן אחיד יותר לדון בתשלומי החובות ובהסדרים השונים שניתן להשיג על מנת לשלם אותם.
  • גודל החוב הכולל קטן משמונה מאות אלף שקלים. משמעותו של תנאי זה הוא שעל מנת לקבל את ההפטר המהיר על סך החובות לא להיות מאוד גבוהה על מנת שלא לפגוע יתר על המילה בנושים השונים.
  • החוב שנמצא לנושה אחד לא גדול יותר מאשר ארבע מאות אלף שקלים. במצב הזה ישנה הסתמכות חזקה מאוד לנושה שרוב החוב הוא כלפיו – פגיעה שלא רוצים לייצר בסיטואציה של הפטר.
  • בשנים האחרונות פושט הרגל שילם את כל התשלומים שצריך היה לשלם במסגרת הליכי ההוצאה לפועל. עמידה בתנאי זה היא משמעותית מאוד והיא מעידה על היכולת של בית המשפט להעניק את הזכות להפטר.

 

ומה אם לא עומדים בתנאים של הפטר מקוצר?

גם אם לא עומדים בתנאים של הפטר מקוצר ניתן עדיין לפתוח בהליכים לבקשת צו הפטר רגיל. התנאים לקבלת הפטר חלוט רגיל הם שונים – החל משישה חודשים מרגע הוצאת צו כינוס הנכסים, קיומה של אסיפת נושים ועוד תנאים מסוימים שמעידים על ניסיונותיו של החייב לשלם את חובותיו לנושים השונים. הבחינה המשמעותית העיקרית לקבלה של הפטר רגיל הוא תום לב וניסיונות כנים לשלם ולעמוד בתוכניות תשלומים שונות שיש כלפי הנושים – על מנת לתגמל את פושט הרגל על העמידה בתשלומיו.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

מתי צריך סיוע מעורך דין פשיטת רגל?

עורך דין מומחה לענייני פשיטות רגל הוא בעל ידע, הסמכה ומיומנות לעזור לאנשים פרטיים ולעסקים להתמודד עם החובות שצברו במידה שאין ביכולתם לפרוע אותם בטווח

השאירו פרטים ונחזור אליכם בקרוב!