איזו הכשרה צריך לעבור נוטריון

נוטריון הוא עורך דין אשר עבר הכשרה והוסמך לתפקיד זה.

האישור לעסוק כנוטריון ניתן על ידי משרד המשפטים והוא תלוי במספר גורמים ותנאים בסיסיים כדי לקבל את הרישיון.

נשמע פשוט? עוד לא התחלנו…

 

לאחר קבלת אישור לעריכת דין בישראל ניתן לקבל סמכות נוספת שהיא אישור לעסוק כנוטריון. נוטריון היא מילה שנשמעת הרבה בהקשרים של עיסוק עם מסמכים, למרות זאת לעיתים לא ברור מה זה נוטריון. לנוטריון תפקידים מגוונים הכוללים בין היתר אישור מסמכים, אימות חתימות על מסמכים ואפילו אישור שאדם חי(!) כול האישורים האלה הם אישורים בעלי תוקף משפטי בבית המשפט בישראל ומחייבים אישור וחתימה של נוטריון כדי שיהיו תקפים.

 

קבלת רישיון נוטריון

רישיון ניתן לעורכי דין על ידי משרד המשפטים. עורך דין אשר רוצה לקבל את הרישיון מגיש בקשה למשרדי הממשלה ויקבל אותה בהתאם להחלטת המשרד ובתנאי שהוא עומד בכל התנאים הרלוונטיים.

 

תנאים לקבלת הרישיון

כדי להגיש בקשה לקבלת רישיון לנוטריון יש לעמוד בכמה תנאים בסיסיים כדי שהבקשה תהיה קבילה וידונו בהסמכת עורך הדין המבקש כנוטריון. ראשית המבקש מחויב להיות עורך דין למעלה מ- 10 שנים וחבר בלשכת עורכי הדין. אישור על נוטריון בישראל מחייב להיות אזרח ישראלי או בעל אישור כתושב קבע בישראל. בתנאי שהמבקש עומד בכל התנאים הללו תבוצע בדיקת עבר משמעתי ופלילי של המבקש מבחינת חקירות פתוחות או סגורות וכן הליכים משפטיים שפתוחים מולו, כמו כן יבחן עברו המקצועי – תלונות שהוגשו כלפיו או הערות משמעת.

 

הכשרות מקצועיות

לאחר קבלת אישור לרישיון, הנוטריון לעתיד מחויב לקחת חלק בהכשרה טרם קבלת הרישיון, ההכשרה היא תנאי לקבלת הרישיון ונחשבת כהכשרה אקדמאית. מעבירי ההכשרה הם עורכי דין ונוטריונים מנוסים שחלקם נציגים ממשרד המשפטים. היקף ההכשרה הוא כ30 שעות המחולקות למספר מפגשים.

התוכן עוסק בלימודי אתיקה והדין הנוטריוני לפי החוק הישראלי, סדנאות ללימוד פרקטי של עבודת הנוטריון וכן העמקה בדינים נוספים לפי החוק הישראלי.

נוסף על ההכשרה הראשונית שהיא תנאי לקבלת הרישיון ישנו מגוון רחב של הכשרות מקצועיות והשתלמויות לנוטריונים מוסמכים במהלך עיסוקם בתחום. ההכשרות מתמקדות בתחומים מסוימים בתפקיד הנוטריון כדוגמת השתלמות בנושא צוואות, הסכמי ממון ועוד…

לא פשוט להיעשות נוטריון, נדרשת עמידה בהרבה תנאים ולפחות 10 שנות ותק של עבודה פעילה בתור עורך דין, ללא הערות משמעת חריגות וללא עבר פלילי. מעבר לתנאים הבסיסיים הנוטריון המתחיל מחויב לעבור הכשרה המחדדת דינים מסוימים ומגדירה לעומק את תפקיד הנוטריון, בנוסף להכשרות נוספות ומגוונות שעובר הנוטריון לאורך עיסוקו בתפקיד.

 

קבלת תעודה

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

אימות חתימה ע”י נוטריון

נוטריון הוא עורך דין אשר קיבל הסמכה מטעם משרד המשפטים לשמש כנוטריון, לאשר ולחתום על מסמכים רשמיים. הנוטריון עוסק בהפקת כמות עצומה של מסמכים רשמיים,

תרגום נוטריוני

זקוקים לשירותי תרגום של מסמכים כלשהם? הבהירו לכם בצורה חד משמעית שהתרגום חייב להיות תרגום שחתום על ידי נוטריון? אם כך, טבעי שתתלבטו לגבי העניין