שינו לכם את הארנונה? איך תדעו שזה אכן תואם את החוק

שינו לכם את הארנונה? אתם חוששים שהשינוי אינו תואם את החוק ואתם משלמים כסף לחינם? כדי לבדוק זאת אתם חייבים לדעת מהן שיטות החישוב השונות, מה מביא לשינויים ואיך בודקים שהם חוקיים.

 

שינויים בתעריפי ארנונה

ישנן שיטות המדידה שונות של שטחי דירות, משרדים, מפעלים ועוד ברשויות השונות. כל רשות בוחרת שיטת מדידה אחרת ולכן ישנם פערים גדולים בחיובי הכספי בין הרשויות השונות.

לעיתים ישנם גם שינויים פתאומיים מטעם העירייה בחישובי המדידה של הנכס לתשלום ארנונה. ונוצרים פערים בתשלום הארנונה בין -25% ל- 40%. ויתכן אף שלאחר פרק זמן של תשלום מסוים לארנונה, העירייה משנה את שיטת המדידה וגובה מהתושב סכום גבוה הרבה יותר ואף תשלום רטרואקטיבי.

נוצרים פערים כספיים משמעותיים ובלתי הוגנים שמקשים על בעל הנכס לעמוד בהתחייבות החדשה. במקרה זה מומלץ להיעזר בשירותי עורכת דין דיני עבודה אורנה שמריהו שתעשה ככל הניתן לשנות את דרישת התשלום החדשה כי יש אפשרות שהיא כלל אינה תואמת את החוק.

 

כיצד נוצרים השינויים?

כל רשות מחליטה על תעריפים שונים סביבות השונות שלה: בתי מלון, עסקים, מפעלי תעשייה, מגורים, מבנים ציבוריים ועוד.

כמו כן היא קובעת תעריפים שונים לאזורים הגיאוגרפיים השונים בתוך העיר: שכונות של בתים צמודי קרקע, שכונות וותיקות של בתים ישנים שכונות לפי סוגי בניי ועוד. את השטחים היא מחשבת באמצעות שיטות מדידה.

קיימות שלוש שיטות למדידת השטחים:

  • חישוב ברוטו – שיטת חישוב שאינה כוללת שטחים משותפים.
  • חישוב נטו – שיטת חישוב המודדת רק את קירות הפנים.
  • חישוב נטו נטו – שיטת חישוב המודדת את שטח הרצפה בלבד ללא הקירות.

מאחר והארנונה היא הכנסה עיקרית של הרשויות השונות,  לעיתים הן מוסיפות לחישוב השטח שטחים מסוימים שבעבר לא הוכנסו בתוך מידות הדירה ולא חויבו בתשלום.

דוגמאות:

  • שטח של מרפסת בלתי מקורה
  • שטח גלריה נמוכת גובה.
  • שטח גג מרוצף.
  • שטח טכני בעל תשתיות בלבד.
  • מקלט
  • חלל

תוספות אלו מגדילות באופן משמעותי את דרישות התשלום מהתושב ויוצרות בעיה אקוטית עבורו ואז מומלץ להיעזר בשירותי עריכת דין כדי לפתור את הבעיה.

 

איך ניתן לדעת אם השינוי חוקי?

ישנה בעייתיות בכך שכל רשות ברחבי הארץ מאמצת שיטת מדידה משלה ויוצרת בה מדי פעם שינויים. ועל התושבים ואנשי העסקים לשלם את ההפרשים הכספיים. לכן משרד הפנים יוצא ביוזמה אחרת לשיטת מדידה וחיובים זהים ואחידים ברשויות השונות.

החל מ- 1985 הוגבלה סמכות הרשויות המקומיות בהעלאת ארנונה בעיקר לאחר הפקעת תשלומים בשנים קודמות. לכן, כל הטלת ארנונה שהיא מעבר לשיעורים שהותרו בחוק הנה בלתי חוקית, (למעט מקרים חריגים)  ואין משמעות לדרך בה הועלתה הארנונה. חשוב כמובן לבדוק כל מקרה לגופו בהתייעצות עם עורך דין.

 

לסיכום

תעריפי ארנונה נקבעים ע”י הרשויות והם אינם אחידים. לעיתים משנה הרשות את שיטת החישוב וכתוצאה מכך תעריף הארנונה מתייקר ביותר. חשוב מאוד לבדוק את הדבר עם שירותי עריכת דין כדי למנוע מתשלום מופקע לחינם.

מאזניים

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

האם קסדה מלאה לאופנוע היא חובה על פי חוק

חשיבות הקסדה הסכנות ברכיבת אופנוע רוכבי האופנועים חשופים במידה רבה לתאונות דרכים, הרבה יותר ממכוניות בנסיעתן על הכביש. הסיבה המרכזית לכך היא, שנהגי האופנועים נוהגים

עורך דין ליטיגציה מומלץ

עורך דין ליטיגציה הוא עורך דין אשר אחראי להליך ההתדיינות בבתי המשפט. מתי תצטרכו עורך דין ליטיגציה ומה הקשר בין ליטיגציה למקרקעין ונדלן? עורך דין

כיצד ניתן לקבל ויזת עבודה בישראל?

כשמגיעים למדינת ישראל ורוצים לעבוד, הדבר הראשון שיש לעשות זה להוציא אשרת עבודה (או בשמה השני ויזת עבודה). יש לזכור כי עבודה ללא אשרת עבודה

עורך דין רשלנות רפואית

בשנים האחרונות אנו עדים למגמה הולכת וגוברת של הגשת תביעות לבית המשפט בגין רשלנות רפואית. מעניין לבחון את הסיבות לעלייה בהגשת תביעות אלו. נמצא כי