רשלנות רפואית בצהל

אם נפגעת כתוצאה מרשלנות רפואית בעת שירות סדיר או קבע בצה”ל, עומדת לך הזכות להגיש תביעת רשלנות רפואית עבור נזקים פיזיים ונפשיים מהם אתה סובל כתוצאה מרשלנות זו – כולל רשלנות שנגרמה עקב טיפול רפואי לקוי מידי רופא שאינו חלק מהרפואה הצבאית. הגוף האחראי על תביעות רשלנות רפואית בצבא הינו קצין התגמולים במשרד הביטחון, כאשר במסגרת הליך התביעה על החייל לעבור בדיקות בידי רופאים מומחים ולקבל חוות דעת עבור בית המשפט.

 

אחריות צה”ל למתן טיפול רפואי הולם לחיילים

לפי פקודות מטכ”ל, צה”ל אחראי לתת לחייליו טיפול רפואי בעת השגרה וכן באימונים והוא הגורם האחראי באופן מקיף לבריאות החיילים. הגורם בצה”ל עליו מוטלת הסמכות והאחריות לדאוג לרפואת החיילים בצה”ל הינו הקרפ”ר (קצין רפואה ראשי).

הפקודות מחייבות את צה”ל להעניק לחייל טיפול איכותי מבחינה מקצועית תוך הקפדה מרבית ליחסי אנוש טובים. הטיפול שצה”ל מעניק צריך לתאום את עקרונות הרפואה, האתיקה המקצועות ופקודות הצבא והוראות קרפ”ר.

 

גורמים שכיחים לרשלנות רפואית בצה”ל

 

אין אבחון בזמן:

במקרים רבים החייל לא מאובחן בזמן הן בגלל רשלנות של המערכת הרפואית והן בגלל רשלנות מפקדיו. לעיתים האבחון שגוי או לא קיים בכלל.

 

אי הפנייה לבדיקות:

וכן מניעת טיפול אצל רופא מומחה.

 

תרופות:

מתן תרופות לא מתאימות למחלה או מינון שגוי.

 

היעדר מעקב רפואי:

אי ביצוע מעקב רפואי ואי שמירת רצף טיפול.

 

זלזול בתלונות החייל:

כאשר לא מאמנים לטענות החייל על מצבו הרפואי ומזלזלים בתלונותיו.

כל גורמים אלה מביאים לרשלנות רפואית ועלולים לגרום לנזק פיזי של ממש.

 

מה נדרש לעשות כדי להוכיח רשלנות רפואית?

במקרה והצבא לא קיים את הפקודות הנוגעות לטיפול רפואי ודבר זה גרם נזק לחייל, נזק זה נחשב לנזק שנגרם עקב השירות ומצדיק הגשת תביעה על רשלנות רפואית בצבא. כדי להוכיח רשלנות רפואית יש להוכיח קשר סיבתי בין הנזק שנגרם להתנהלות (או חוסר התנהלות) הצבא: למשל, להוכיח שהמחלה לא אובחנה ואם היא אובחנה – שלא ניתן הטיפול הנכון.

 

כפיית טיפול רפואי על ידי הצבא

כמו בדברים רבים בצה”ל, לחיילים אין בחירה רבה באשר לסוג הטיפול שיקבלו, מועד הטיפול והגורם המטפל. לעיתים הטיפול הרפואי נכפה על החייל, ובית המשפט הבהיר שבמקרה שטיפול רפואי כפוי יצר נזק לחייל הדבר יכול להיחשב כקשר סיבתי לנזק.

 

נפגעתם מרשלנות רפואית בצבא? היעזרו בעורך דין

המאירי ושות’ הינו משרד עורכי דין מהמובילים בתחומם בישראל, המתמחה בייצוג חיילים, משפחות שקולות ונכי צה”ל. המשרד מתמחה בתביעות כנגד משרד הביטחון ועוסק בין השאר בתביעות על רשלנות רפואית, תביעות על מקרים של פוסט טראומה, הלם קרב ועוד.

בראש המשרד עומדים עורכי הדין מירב ושחר מאירי, ולצוות המשרד ניסיון של מעל 15 שנים בייצוג לקוחות מול משרד הביטחון כולל הצלחות והישגים רבים.

 

מזנאיים ואיש חוק

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים