עורך דין סמים

הואשמת בעבירות הקשורות בסמים, כדאי שתכיר :

קיימות מספר עבירות בפקודת הסמים המסוכנים, חלקן עבירות חמורות וחלקן קלות

בעיקרון ניתן לחלק את עבירות הסמים לעבירות שימוש ולעבירות של סחר ויבוא/ יצוא, כאשר האחרונות הן העבירות החמורות ביותר בפקודה.

העבירות החמורות שבפקודת הסמים באות לידי ביטוי בעונשים חמורים המוטלים על מי שנאשם בהם.

בחלק נרחב מהמקרים ניתן בניהול נכון של התיק להביא לעונשים מקלים גם בעבירות החמורות. עורך דין שהוא מומחה בעבירות סמים יכול להצביע על כשלים בראיות או להטיל ספק בעצם קיום העבירה. מדובר ביכולת הדורשת מיומנות, ניסיון עשיר, אסטרטגיה והכרת החוק והפסיקה הרלוונטית.

משרדנו מתמחה בייצוג נאשמים שזוהי הסתבכותם הראשונה והם נעדרי עבר פלילי. ייצוג נאשמים נעדרי עבר פלילי דורש התייחסות מיוחדת ושונה, שכן מדובר בנאשמים שלהם אינטרסים שונים ונוספים מלבד חומרת העונש. 

 

למה חשוב להיעזר בעורך דין המומחה בעבירות סמים

כאשר מוגש כנגד אדם כתב אישום על עבירות בניגוד לפקודת הסמים, גם אם הוא סבור כי לא ביצע את העבירות או שקיימות טענות הגנה המחלישות את חומרת האישומים, אין לו את הכלים, הידע והניסיון הנדרש להתמודדות נגד המדינה שמפעילה את מלוא עוצמתה כנגד הנאשם. על כן חשוב להסתייע בשרותיו של עו”ד שמתמחה בתחום הפלילי. לא כל עו”ד מבין ומכיר את התחום, מדובר בתחום התמחות ספציפי וחשוב מאוד שעורך הדין המייצג הוא בעל ניסיון ויכולת ניהול אסטרטגיית הגנה נרחבת.

מניסיון רב שנים בעשרות תיקים פלילים, לרוב בעבירות סמים מדובר באנשים נורמטיביים נטולי עבר פלילי שאינם מכירים את ההליך הפלילי, ולעתים אף מדובר בחקירה ראשונה שלהם בחיים.

חשוב לדעת כיצד נפתח הליך פלילי… 

הליך פלילי כנגד אדם נפתח בחקירה פלילית (חקירה באזהרה) בה אדם נותן  גרסתו לאישומים המופנים כלפיו. חשוב לזכור חקירה באזהרה אינה חייבת להיות במשטרה או במתקן חקירות ועל כן יש לשים לכך לב. על החשיבות כיצד להתנהל בחקירת משטרה דובר ונכתב רבות – על החשיבות להגיע לחקירה מוכן, לדעת מה הולך לקרות, להכיר תרגילי חקירה ואת הזכויות שלך כנחקר באזהרה.

חקירה זה מעמד מאוד מלחיץ ולעתים גם נחקרים שלא ביצעו כל עבירה, וזאת מתוך לחץ והחרדה שהם נמצאים בו, עושים טעויות שלאחר מכן קשה מאוד לתקן.

ליווי של עו”ד, עוד משלב המעצר או החקירה חשוב ומשפיע על כל ההליך כולו.

לא אחת אנו נתקלים בלקוחות שהגיעו אלינו לאחר שכבר נחקרו באזהרה במשטרה מבלי שהתייעצו עם עו”ד פלילי,  שהם אוחזים בכתב אישום, ואז, לאחר צילום החומר אנו מגלים טעויות חמורות שעשו החשודים עוד בשלב החקירה, לרוב מחוסר ידע של החשודים לגבי סמכויות המשטרה, זכויותיהם והתנהלות בחקירה משטרתית.

לכן חשוב להיוועץ עם עו”ד עוד בשלב החקירה!

הוחשדתם בעבירת סמים, לא לקחת סיכון! תרימו טלפון או תשאירו הודעה באתר ואנו נחזור אליכם בהקדם.

 

מידע נוסף על עבירות סמים

לא כל האנשים מודעים לכך, אך האמת היא שבית המשפט קבע בצורה חד משמעית מספר פעמים שהזכות להיוועץ בעו”ד ולהימנע מהפללה עצמית (זכות השתיקה) אלה הן שתי זכויות יסוד חוקתיות.

לא תמיד כדאי לשתוק, אך תמיד יש להיוועץ עם עורך דין פרטי שידאג לאינטרסים שלך עוד משלב החקירה.

עבירות סמים הן כיום נפוצות ביותר, וכפי שנאמר לרוב מדובר באנשים שאינם “עבריינים” בין אם מדובר בשימוש עצמי  בסם ובין  שמדובר בעבירות סחר/ יבוא/ יצוא/ הספקה.

לעתים גם חבר שנותן לחבר אחר שלו כמות סם (גם אם מזערית) יכול להיות מואשם בסחר בסמים!

עוד דוגמה שחוזרת על עצמה הרבה פעמים אצל הלקוחות שלנו – אדם מחזיק כמות סם שהיא לצריכתו העצמית, אך מאחר והחומר היה מחולק למנות או שהוא בכמות גבוה מהחזקה הקבוע בחוק, יכול להיות מואשם  בסחר בסמים או בהחזקה שלא לשימוש עצמי.

על כן, לגרסה הראשונית שנותן אדם בחקירה במשטרה אפקט מכריע בעתידו של התיק.

כיום בישראל יש אנשים רבים שמחזיקים לשימוש עצמי קנאביס או תוצריו, לרוב מדובר באנשים נורמטיביים שמנהלים אורח חיים איכותי ושגרתי.

לצד העבירות הקלות בפקודת הסמים, קיימות עבירות רבות נוספות בתחום הסמים – כמובן סחר, ייצור, ייבוא/ יצוא סמים, החזקה ואספקה לפי דרישה (“דילרים” של סמים), הדחה של קטין או קטינה לשימוש בסם, שימוש בסמים בתקופת הצבא ועוד.

כיום, אפילו אם ברשותך כלי לשימוש – באנג או ייצור סמים, מכלי ייצור, אדניות צמחים הממוקמות בתוך סביבה שנראה כי מטרתה לגדל בהן סמים – כל אלו עשויים להעיד על חשד לביצוע עבירת סמים.

על פי החוק, לחלק מהאזרחים יש היתר רפואי לשימוש בסמים (לרוב סמים קלים – מריחואנה, אך ההיתר הוא אישי כמובן ואין לנצלו לרעה).

לא אחת הגיעו למשרדנו בעלי רישיון שנתנו לאחר (גם ללא תמורה) חלק מהקנאביס שהם מקבלים מהמדינה לטיפול במחלתם, והם הועמדו בפני אישום פלילי ואף איבוד הרישיון.

במקרים אחרים הגיעו אל משרדנו לקוחות שנתפסו כאשר ברשותם  קנאביס רפואי והם אינם מחזיקים ברישיון, עניין כזה עלול לסבך גם את מי שנתפס אצלו הסם וגם את מחזיק הרישיון שעלול לאבד אותו ואף להיות מואשם בסחר בסמים!

במקרים כאלו ניהול ההגנה, מתן ההסבר, וייעוץ טרם חקירה הוא ה”גיים צ’ינג’ר”, מאחר ולרוב עבירה כזאת נעשית בתום לב.

לא אחת, חקירה פלילית מתחילה בחיפוש בביתו/ עסקו או רכבו של החשוד, אם באמצעות צו חתום מבית משפט ואם על פי חשד סביר לביצוע עבירה פלילית מסוג פשע.

ביקש שוטר לבצע חיפוש או הגיע שוטר לביתכם לביצוע צו חיפוש, כבר בשלב זה יש לכם זכויות וחובות. כדאי לדעת אותם טרם הסכמה לחיפוש. לא תמיד השוטרים מיידעים אותכם בדבר זכויותיכם, כך לדוגמה נוכחות עדים, הזכות לסירוב לחיפוש וכדו’. על כן שלב זה שהוא קודם לשלב החקירה חשוב גם הוא ועשוי לשנות את כיוון התיק עוד בשלב איסוף הראיות. על כן גם טרם ביצוע חיפוש אתם רשאים להיוועץ בעו”ד וחשוב שתעשו כן.

באחד המקרים, נתפס לקוח של משרדנו שברכבו שקית ובא מספר סיגריות המכילות  קנאביס רפואי בזמן שהוא אינו מחזיק ברישיון – הוא נחקר באזהרה במשטרה והוגש נגדו כתב אישום. לאחר בחינת התיק וסקירת הראיות הצלחנו להראות כי מדובר בשקית אותה שכח אחיו ברכב יום קודם לכן כאשר עשה שימוש ברכב. עד סגירת התיק היו חשופים האחים לכתבי אישום ואיבוד הרישיון.

על כן, חובה להתייעץ עם עורך דין סמים המתמחה בעבירות סמים מיד לאחר שהוחשדת בביצוע עבירת סמים וטרם החקירה, שכן עורך דין מנוסה מכיר ויודע את זכויות החשוד ויכול להוביל מצב של הטלת ספק בראיות, הקטנת העונש ובמקרים רבים גם לזיכוי מלא או “אי הרשעה”.

ברגע שנעצרת/ עוכבת לחקירה או שאחד מקורביכם נעצר לחקירה על החוקרים למסור לכם הודעה על זכותכם להיוועץ עם עורך דין – נצלו זכות זו היטב – התייעצו עם סנגור פרטי מומחה בתחום. למעשה כל אדם שנחקר ולא משנה על איזו עבירה, רשאי להתייעץ עם עורך דין מקצועי שיוכל לעזור לו וללוות אותו לכל אורך הדרך.

במידה ולא הציעו לכם להיוועץ עם עו”ד משלכם – זו הפרת זכויות נחקר וכדאי לכם מאוד לדבר עם עורך הדין שלכם בהקדם על כך. המשימה של עוה”ד היא לוודא שהחקירה מתנהלת בצורה נכונה, חוקית ובעיקר, שהחקירה לא פוגעת בזכויותיו של הנחקר. בנוסף לכל אלה, חשוב להיות מודעים לכך שחובה על המשטרה להודיע לאדם הנחקר למה בכלל חוקרים אותו. כלומר, מדוע הוא זומן לחקירה.

אילו עבירות פליליות המשטרה מייחסת לו ואיזה חשדות יש למשטרה כלפיו עד כה. לא מדובר על רצונם הטוב של החוקרים אלא על חובתם לדווח לכם מדוע אתם עצורים ולמה חוקרים אותכם. כל הפרטים הללו חשובים מאוד כי אם תדעו את הדברים האמורים, תדעו איך להתנהג, תוכלו להרגיש רגועים יותר ולפחות ותבינו להיכן מועדות פניכם.

 

עורך דין סמים

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים