עורך דין הימורים

עבירת הימורים היא עברה שעוסקת באדם אשר השתתף או יזם משחק הימורים (“משחק אסור”) כנגד החוק. ישנם גורמים שרשאים לנהל משחקי הימורים – כגון מפעל הפיס, שמפעיל משחקי טוטו, לוטו, כרטיסי גירוד וכדומה. ההגדרה המילולית למהו משחק אסור נושקת לא מעט עם תחומים אפורים, וקשה לקבוע על פיה באופן חד משמעי מהו משחק אסור ומהו משחק מותר במקרים רבים.

עורך דין הימורים מסביר – מהו משחק אסור?

משחק אסור הוא משחק ובו פרס כספי (או שווה ערך לכסף של ממש, או טובות הנאה) לאחד ממשתתפי המשחק שהזכיה בו מותנת יותר במזל ופחות ביכולת של המשתתפים או הבנתם בהליך המשחק.

ההגדרה המילותית היא בעייתי כנאמר, שכן משחק ברידג’ נחשב משחק מותר מאחר והמשתתף המנצח לרוב הוא בעל ידע, הבנה וראיה אסטרטגית רחבה יותר מן המשתתפים האחרים, אך משחק פוקר נחשב משחק אסור מאחר וחוקיו נתלים יותר במזל וגורל הקלפים האקראיים אותם מקבל כל משתתף בכל סיבוב.

שחקני פוקר מקצועיים לא יסכימו עם הקביעה הזו, ואכן גם הסטטיסטיקה מלמדת אותנו ששחקן מקצועי ומוביל נוטה לנצח הרבה יותר – כך שהנצחון גלום ביכולותיו והבנתו את המשחק, אך בתי המשפט באופן כולל מסכימים עם הראיה כי פוקר הוא משחק אסור.

שש בש נחשב משחק מותר, מאחר ולפי פסיקות בית המשפט באופן רווח לתוצאה שבכל סיבוב בקוביות יש מעט השפעה על המנצח בסוף, ובעיקר יכולות השחקנים מובילות לתוצאות בסוף, והיכולות של השחקנים הן הגורם העיקרי המוביל למנצח במשחק.

כך בנוסף, הימורים על משחק כדורגל או מירוץ סוסים נחשבים כמובן משחקים אסורים, למרות שהנאשם בהימורים על בסיס משחקים אלו לרוב יטען כי הצליח בהימור שכזה מאחר ויש בידיו ידע נרחב ויכולות אנליטיות לניתוח התוצאה ההגיונית שתתקבל (או נכשל בשל העדר תכונות אלו), עדיין בית המשפט קובע כי אלמנט המזל במשחקים מהסוג הזה הוא הדומיננטי והעיקרי בקביעת המנצח.

המשחקים היחידים שנופלים להגדרה חד משמעית של אסורים אך מותרים למרות זאת הם משחקים אותם המדינה הרשתה – כנאמר – לוטו, טוטו, כרטיסי גירוד, מניות וכדומה.

נאשם בעבירת הימורים – מה ניתן לעשות?

במידה והגעת למצב שבו אתה חשוד בהימורים, עלייך להגיע ולהתייעץ עם עורך דין פלילי מנוסה ואחראי המומחה כעורך דין הימורים בהקדם האפשרי – שכן הדוגמאות ל”משחק” בסעיפי האישום שניתנו בכתבה זו הן רק קצה הקרחון הקיים בדיני הימורים למיניהם.

עורך דין הימורים טוב ומנוסה יכול לשחק עם ההגדרה של הפרס, ולנסות להוכיח אותו כפרס שאינו כספי, אינו שווה ערך לכסף, ואינו חלק מהגדרת טובות הנאה, וכמו כן לנסות להוכיח שעל פי חוקי המשחק המשחק בנוי יותר מאלמנטים של יכולת, הבנה ואסטרטגיה ופחות מהגורל והמזל של המשתתפים, ועל ידי כך להטיל ספק ודופי בהתייחסות בית המשפט למקרה כולו ולהקטין את הענישה, ובמקרים רבים גם לזכות את הנאשם ולהוציא אותו ללא כל ענישה שהיא.

הימורים

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים