נהיגה במהירות מופרזת – דרגות הענישה

נתפסתם על נהיגה במהירות מופרזת? גודל הענישה כגודל החריגה מהמהירות המותרת.

אילו עונשים אתם צפויים לקבל וכיצד יוכיחו שאכן חרגתם מהמהירות?

כל נהיגה בכביש כפופה לחוקי תנועה אשר מוחלים על כל כביש בארץ כדוגמת איסור להתעסק בטלפון תוך כדי הנסיעה וחובת חגירת חגורה. מעבר לחוקים הכלליים ישנם חוקים אשר מותאמים לכל דרך וחוק אחד המוכר ומעסיק את כולנו הוא החוק המגביל מהירות בכל כביש. כל אדם אשר נתפס על עבירת תנועה צפוי לקבל קנס או שיחל מולו הליך משפטי, במקרים אלו מומלץ להיוועץ באיש מקצוע כגון עורך דין תעבורה.

 

מהירות מופרזת

מעבר של המהירות המותרת בכביש מסוים נחשב כעבירת נהיגה במהירות מופרזת. ישנן מספר דרגות להגדרת מהירות מופרזת כך שבהתאם לכל דרגת חריגה יש קנס או עונש מותאם. בתחילת כל כביש מופיע שלט אשר מורה על המהירות המקסימלית או לחילופין בכבישים בינעירוניים כביש בעל שילוט ירוק מוגבל במהירות מקסימלית של 90 קמ”ש ואילו כביש מהיר בעל שילוט כחול מוגבל במהירות מקסימלית של 110 קמ”ש, חריגה ממהירויות אלו תוגדר כנהיגה במהירות מופרזת.

 

עונשים על מהירות מופרזת

דרגת הענישה היא כתלות בגובה החריגה מהמהירות המותרת המקסימלית, כלומר בכמה קמ”ש חרג הנהג ממהירות זו. העונשים הצפויים לנהיגה במהירות מופרזת נעים בין העונש המינימלי שהוא קנס כספי ועד להעמדת הנהג לדין כך שהמשפט יכול להסתיים בשלילת רישיונו של הנהג וקנס כספי גבוה מאוד.

 

דרכי מדידה

לעיתים אנו נוסעים בכבישים מהירים במהירות המקסימלית המותרת ולפתע חולף לידינו רכב במהירות שיא, במקרה זה נוכל להגיד שהנהג עבר את המהירות המותרת, איך ניתן להוכיח זאת כך שמדידה אינטואיטיבית זאת תהיה קבילה בפני בית משפט? לרשות משטרת התנועה מגוון של מכשירים אלקטרוניים אשר קבילים מול החוק ומודדים מהירויות של רכבים בתנועה ביניהן מצלמות מהירות, מכשירי יד אשר מודדים מהירות של רכבים חולפים ומדי מהירות נייחים אשר מונחים בכביש ומודדים באמצעות לייזר את מהירות כלי הרכב החולפים.

 

מדרגות ענישה

כאמור לכל מעבר מהירות יש עונש מתאים תוך התחשבות בסוג הדרך וגודל החריגה מעל המהירות המקסימלית בכביש בו התבצעה העבירה. החריגה הבסיסית והקלה היא חריגה של עד 20 קמ”ש אשר יכולה גם לא לגרור עונש אך אם תגרור יהיה זה עונש קל – קנס של 250 שקלים. המדרגות הבאות הן בעליה של 10 קמ”ש, עד 30 קמ”ש חריגה יוטל קנס גבוה יותר ונקודות ועד 40 קמ”ש יוטלו יותר נקודות ויעלה גובה הקנס. מעל חריגה של 40 קמ”ש העבירה מוגדרת חמורה, ניתן לזמן את הנהג למשפט אשר יביא לפסילת רשינו.

נהיגה במהירות מופרזת מוגדרת לאחר מעבר של המהירות המקסימלית המוגדרת בכביש. העונש המתאים נע בין קנס ונקודות לשלילת רישיון בהתאם לגודל החריגה והדרך בה נסע הנהג. מדידת המהירות היא על ידי מכשירים המוכרים לרשויות בלבד.

 

דבשה

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף