נגד מי ניתן להגיש תביעת נזקי רכוש ואיך עושים זאת

נזקי רכוש מסוגים שונים עשויים לגרום לעוגמת נפש רבה. כאשר רכושנו נפגע, ניתן להגיש תביעה מסודרת בגין נזקי רכוש, כאשר על התובע מוטלת חובת ההוכחה על גורם הנזק והיקפו. בחינת היקף הנזק וגורמיו נעשה על ידי הגשת דוח שמאי והגשתו לבית המשפט.

ברוב המקרים לאדם שרכושו ניזוק יש ביטוח, אך לא תמיד חברת הביטוח תשלם את מלוא התשלום בגין הנזק. במקרה הגרוע היא אף תידחה את התביעה ותטען לאי כיסוי ביטוחי.

 

האחריות לנזק

על אף שבהרבה מקרים הנזק נגרם על ידי צד שלישי, האחראית לפיצוי בעבורו היא חברת הביטוח, המוציאה פוליסה לרכוש שניזוק, כאשר בחלק מן המקרים, הפוליסה מכסה את הנזק שנגרם.

ניקח לדוגמה מקרה בו נגרם נזק לדירה ולתכולתה בעקבות נזילת מים בדירה מעל. אם לאותו אדם יש ביטוח דירה, הוא יכול להפעיל אותו ולתבוע את חברת הביטוח. אותו אדם גם יכול להגיש תביעת נזיקין לפיצוי דרך עורך דין.

עורך הדין המטפל בתיק צריך להיות בקיא בדיני נזיקין, ומומלץ שיהיה גם מומחה בדיני הביטוח. סכום הפיצויים נקבע על פי הערכת הרכוש שניזוק, ולעתים חשוב לעשות בירור מעמיק אודות נזקים ישירים ועקיפים הנובעים ממנו.

 

עורך דין לענייני נזקי רכוש

בפניה לאיש מקצוע כמו עורך דין נזקי רכוש המומחה לנזקי רכוש מבצעים קודם כל הערכה של סיכויי התביעה והסיכון הטמון בניהולה בבית המשפט. תפקידו של עורך הדין בתחילת התהליך יהיה לייעץ ללקוח אודות הדרך הנכונה ביותר להתנהלות משפטית.

הנתונים הנלקחים בחשבון הם קיומה של חברת הביטוח, קיומו של מכתב הדחייה, נסיבות התיק, סיכוייו המקצועיים, וכן הלאה.

חשוב מאוד להציג בפני עורך הדין את כל הנתונים שיש אודות הנזק והדרך בה נגרם, על מנת לקבל החלטה חכמה בנוגע לקידום התיק ומימוש זכות התביעה והפיצויים שלכם.

 

חשוב שתדעו

  • חובת ההוכחה – תוכלו להגיש תביעה מסוג זה רק אם יש לכם עילת תביעה מוצקה. בכתב התביעה יש לפרט ככל הניתן את העובדות והנזק שנגרם.
  • כמה זה עולה לנו – סכום האגרה בגין תביעה כספית ייגזר מסכום התביעה, והוא עומד כיום על כ-2.5%. לאור עובדה זו, חשוב לכמת בצורה נכונה את הנזק הנתבע. שכר הטרחה של עורך הדין עשוי להשתנות בהתאם למספר תנאים ולאופי התיק.
  • חוק ההתיישנות – בתביעות נזיקין הוא כ-7 שנים, אך חשוב לציין כי אם מגישים תביעת ביטוח על בסיס נזקי רכוש ההתיישנות בדיני הביטוח היא כ-3 שנים בלבד.

 

לסיכום

עליכם לשקול היטב האם הגשת תביעה בגין נזקי רכוש היא החלטה חכמה ומשתלמת. חוזקת עילת התביעה, גובה הנזק, הסיכוי מול הסיכון שבתביעה, וגורמים נוספים משפיעים על החלטה זו.

התייעצות עם עורך דין המומחה בתביעות בגין נזקי רכוש תעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה.
מאזניים

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים