מתי עבירת סמים הופכת לעבירה חמורה על פי החוק בישראל

בואו נדבר דוגרי – לכולנו יש את החבר הזה, שתמיד מזמין אותנו לבוא לשבת אצלו ואנחנו יודעים למה הוא מתכוון. נכון, הרבה פעמים מדובר באנשים בעלי רישיון לקנאביס רפואי, חומר שעושה פלאים עבור חולים כרוניים, אבל לעיתים מדובר במשהו אחר לחלוטין.

 

ובטרם עושים החלטות ומסכימים לשבת עם אותו חבר לסיגריה, כדאי מאוד לבדוק מה החוק חושב על ישיבות מסוג זה. עורך דין פלילי הסביר לנו מהי עבירת סמים, במה זה עלול לסבך אותנו, אותכם ואת החבר הזה שלכם.

 

חוק בישראל

בניגוד להולנד ולשאיפה הגדולה (תרתי משמע) שלנו, להפוך את קנאביס לחומר לגלי לשימוש, המציאות שלנו שונה שנות אור ומאוד רחוקה מזה.

לפי החוק בארץ, אין שום הבדל בין סמים שאנחנו נוטים להגדיר כ”קלים” לבין סמים רציניים הרבה יותר (דוגמת מת’) – כך הסביר לנו עורך דין סמים.

החוק רואה בחומרה את שני המקרים וההבדל היחיד שהוא מוכן לאפשר, זה להבחין בין כמות שנועדה לשימוש עצמי (משתנה בין סוגי הסמים השונים) לבין כמות שנועדה לשיווק.

אל תתחילו את החגיגות, בשני המקרים צפוי לכם עונש מאסר – מה שמשתנה זה האורך שלו.

 

פרמטרים שעלולים להחמיר את המצב

כפי שכבר הסברנו, החוק רואה בחומרה כל שימוש בסמים, אך הוא רואה בחומרה יתרה אחזקת כמות שנועדה לשיווק. במידה ולעבירת הכמות, מתווספת עבירה נוספת של שידול קטינים לשימוש בסמים, מדובר כבר בעבירה בין החמורות שקיימות מבחינת החוק בארץ.

 

תהליך המעצר

חשוב להבין, שבכל הנוגע לעבירת סמים, אין למשטרה שום צורך להציג בפני אדם המעורר את חשדם צו חיפוש. כן, מספיק בסיס של חשד, בסיס של התנהגות מוזרה בעיני השוטרים והם רשאים לערוך חיפוש. במידה והחשדות יתבררו כנכונים, יש להם את הזכות לעצור את האדם.

 

הבדל בין מעצר ימים לבין מעצר עד תום התהליכים

במקרה של מעצר ימים, האדם “רק” חשוד, הוא נעצר על מנת שניתן יהיה לחקור אותו ולצבור כנגדו הוכחות נוספות.

במקרה של מעצר עד תום התהליכים, האדם כבר אינו “רק” חשוד, הוא נאשם, שכן ישנן הוכחות שמאפשרות לקשר בין האדם לבין המעשה שמיוחס לו. זה אומר שיש צורך למצות את החקירה עד תום ולהגיע לכתב אישום (אם הוא אכן יתקיים).

 

מה חשוב ביותר לעשות ברגע שאדם חשוד בעבירת סמים?

הדבר הבסיסי והחשוב ביותר, זה לפנות במהרה אל עורך דין המתמחה בתחום עבירות סמים. כן, גם אם אתם סבורים שאתם חפים מפשע וגם אם אתם בטוחים שאין ולא יהיו מספיק ראיות כנגדכם, יש צורך להיעזר בשירותיו של עורך דין מיומן, על מנת לצלוח את התהליך בצורה הטובה ביותר ובמהירות האפשרית. תעשו החלטות נכונות, החיים שלכם תלויים בזה.

עריכת דין

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים