מתי חובה להשתמש בשירותים של עורך דין פלילי?

אנשים רבים מאמינים כי עבירות פליליות מנת חלקם של עבריינים בלבד. אך, חוק העונשין של מדינת ישראל כולל בתוכו מגוון רחב מאוד של עבירות שגם האדם הנורמטיבי ביותר עשוי להיות מואשם בעבירה עליהן. בכל מקרה מהסוג חשוב מאוד לפנות לעורך דין פלילי מומחה ולקבל ייצוג איכותי לאורך כל ההליך הפלילי, קצר כארוך. מתי חייבים לפנות לעורך דין פלילי? האם יש משמעות לשלב בהליך הפלילי בו פונים לעורך הדין? ומה עושה מי שאינו יכול לממן עורך דין?

 

מהי עבירה פלילית?

עבירה פלילית, הינה כל מעשה אשר גורר הפרה של חוק העונשין תשל”ז- 1977 או כל חוק אחר מוגדר. חלק מעבירות אלו הינן עבירות רכוש (גניבה, השחתה), עבירות גוף (השתתפות בקטטה, תקיפה), אלימות במשפחה, רצח ועוד.

 

לא חובה – זו זכות, אל תשכחו להשתמש בה

אין חובה על פי החוק להשתמש בשירותיו של עורך דין פלילי, מדובר בזכות של כל אדם לצורך קבלת משפט הוגן וצודק וכדי למנוע מאנשים חפים מפשע להפליל עצמם בטעות בשל חוסר הבנה של מערכת המשפט והחוק.

עם זאת, מבחינה אישית של כל אדם, ישנה חובה אישית שלו לפנות לעורך דין פלילי במקרה הצורך וזאת כדי לאפשר את הייצוג ההוגן והנכון של אותו אדם. חשוב לזכור, יש לפנות לעורך הדין בהקדם אפשרי. כל אדם זכאי לקבל ייעוץ של עורך דין עוד בטרם שלב החקירה.

על כן, במידה ונעצרתם במפתיע, תדרשו לפנות אל עורך הדין וזאת בטרם התחלת החקירה. במקרה בו זומנתם לחקירה, גם אם אינכם מוגדרים כנאשמים אלא רק כעדים, חשוב לפנות בטרם ההגעה לחקירה לעורך הדין ולהגיע לחקירה בליווי עורך הדין.

 

מהם השירותים שעורך דין פלילי מעניק?

עורכי דין פליליים מתמחים במתן שירותים לאורך כלל ההליך הפלילי. החל ממתן ייעוץ ראשוני בטרם או לאחר מעצר או חקירה ועד להגנה במהלך משפט. עורך הדין מנהל עבור הלקוח שלו את כלל ההליך הפלילי מול הרשויות. קבלת הראיות, מענה על כתב האישום, תחקור עדים רלוונטים ובניית קו הגנה למקרה של משפט.

 

איך לבחור עורך דין נכון?

עורך דין פלילי טוב, המתמחה בתחום שדרוש לכם עשוי להיות ההבדל שבין הרשאה לבין הוכחת חפות. חשוב מאוד לבחור עורך דין איכותי, בעל ניסיון רב ומוניטין טוב. הדרך הטובה ביותר הינה באמצעות המלצות אישיות. במידה ואין לכם יכולת לקבל המלצות אישיות מומלץ לפנות לחוכמת ההמונים ולחפש חוות דעת וכן פסקי דין באינטרנט. פסקי הדין יעניקו לכם מידע על הצלחותיו וכשלונתיו של עורך הדין ואילו חוות הדעת יעניקו לכם הצצה לדעת הלקוחות של אותו ערוך דין.

 

מה עושה מי שאין באפשרותו לממן עורך דין פלילי?

החוק בישראל מחייב כי לכל אדם תהיה אפשרות לקבל ייצוג מעורך דין. במידה ואין באפשרותכם לממן עורך דין פלילי, המדינה מעניקה את השירות דרך הסנגוריה הציבורית.

עו"ד פלילי

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים