מה החוק קובע לגבי המיסים על מטבע הביטקויין

שוק המטבעות הווירטואליים הולך ומתרחב מיום ליום והרבה אנשים מעוניינים להשקיע בתחום.

כאשר נכנסים לתחום, חשוב לדעת את התנאים והתקנות בהן יש לעמוד על מנת לבצע את ההשקעה כראוי.

במאמר זה נסקור את חוקי המיסוי על הביטקויין.

 

מהו ביטקויין

הביטקויין הינו סוג של מטבע וירטואלי אשר משמש לביצוע עסקאות באינטרנט. המטבע מיוצר באופן דיגיטלי והעסקאות המשתמשות בו אינן מצויות תחת הבנק או הממשלה. לכל משתמש יש ארנק וירטואלי עם כמות הביטקויינים ברשותו, ואיתם ניתן לבצע עסקאות מול אנשים אחרים.

 

מטבע או נכס

על מנת להתחיל להבין את יחסה של המדינה בשיטת המיסוי למטבע הביטקוין, יש להבין תחילה את הבדלי המיסוי בין מטבע לבין נכס. אילו היה הביטקוין מוגדר כמטבע, היו חלים עליו פטורי מס מסוימים, למשל בגין הפרשי שער. אך משנת 2018, הביטקוין מוגדר רשמית כנכס וכן גם מיסוי הביטקוין בהתאם.

 

מכירת מטבע וירטואלי תחשב אם כך, כמכירת נכס. המשמעות הינה שחל עליהם מס רווחי הון, בשווי של 25 אחוזים. חשוב לציין, כי במידה ומכירת המטבעות מתחילה לפעול כעסק, שיעור המס יעלה בהתאם, ועשוי להגיע עד לשיעור מדרגת המס המרבי – חמישים אחוזים.

 

מניעת הלבנת הון

מדינת ישראל נמצאת כיום בבקרה מתמדת על המיסוי והרגולציות בכל הנוגע לשימוש במטבעות דיגיטליים. שימוש שאינו מבוקר על ידי המדינה עשוי להיות קרקע פוריה להלבנת הון ועבירות מס, משום שקיים קושי רב בבקרה על הכספים הזורמים באופן זה. בשל כך, מומלץ להיוועץ באנשי מקצוע ובייעוץ משפטי – כלכלי בהתנהלות מול רשות המיסים.

 

מדינות שונות חוקים שונים

בעוד שבמדינת ישראל הביטקוין מוגדר וממוסה כנכס, אלו אינם פני הדברים בארצות אחרות. כך לדוגמא, בבלרוס, חל פטור ממס עד שנת 2023 על כל רווח מפעילות בביטקוין. פטור זה נועד לעודד פעילות זו בגבולות המדינה. ביפן, המטבעות הוירטואליים משמשים כמטבעות למסחר. עובדה זו תומכת בך שלא רחוק היום בו גם בנק ישראל ייצר וישתמש במטבע הביטקוין במסחר.

 

אירוע מס

אירוע מס הוא המועד בו עלינו לשלם את המס. אירוע המס מתרחש לאחר מכירת ביטקויין בכסף רגיל, תשלום באמצעותו עבור נכסים, כריית מטבעות דיגטליים, או המרתם. דיווח על הפסדים או רווחים יבוצע בסוף שנת המס.

את הרווח או ההפסד, נחשב לפי ההפרש בין מחיר רכישת המטבע לבין מחיר מכירתו. אם מדובר בהמרה של מטבעות, יחושב לפי ההפרש בין מכיר הרכישה מחירו של המטבע האחר.

 

לסיכום

הביטקוין פרץ לחיים של רובינו, גם אלו שאינם עוסקים בכלכלה ובהשקעות, וחשוב להבין את המשמעויות הכלכליות מבחינת המיסוי בכל הנוגע לרכישה, מכירה, והחזקת מטבעות וירטואליים. במאמר זה סקרנו את גישתה של מדינת ישראל בכל באשר לשיטת המיסוי של המטבעות הוירטואליים, ואנו מקווים שאלו יסייעו לכם בקבלת ההחלטות הנכונות בדרך. בהצלחה.

מטבעה

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף