מה החוק אומר על דיור מוגן – ומהן הזכויות של הדיירים

חוק הדיור המוגן הוא חוק שנחקק בשנת 2012 ומטרתו להגן על זכויות דיירי הדיור המוגן, להסדיר בחוק את פעילותם של בתי דיור מוגן ולהנהיג קוד התנהלות ברור.

החוק בא לתת מענה לשוק דיור מוגן שהיה לא מפוקח ולמעשה הגדיר מחדש את זכויות הדיירים והתנאים לקבלת רישיון כדי להפעיל מוסד דיור מוגן.

מהם החידושים שהביא חוק דיור מוגן וכיצד הוא מגן על הדיירים? כל זאת ועוד במאמר הבא.

 

נתחיל מההתחלה: מה זה דיור מוגן?

אז לפני שנרחיב על חוק דיור מוגן נרחיב קצת על מה זה דיור מוגן באופן כללי.

דיור מוגן הוא מרכז מגורים המיועד לאוכלוסייה המבוגרת (הגיל השלישי) ומספק להם שירותי בריאות, פנאי ורווחה. למרות הדמיון דיור מוגן אינו בית אבות – בניגוד לבתי אבות הדיירים בדיור מוגן הם לרוב מבוגרים עצמאיים באופן מלא וחלקי שאינם נדרשים לטיפולים סיעודיים.

בדרך כלל דירות בבתי דיור מוגן הן דירות קטנות עם חדר שינה, סלון, מטבחון ומצוידות ברהיטים הנדרשים והמתאימים לדייר הגיל השלישי. כמו כן מספק הדיור המוגן שירותים ציבוריים כגון חדר אוכל, בית קפה, מרפאה, מרכז כושר ובריאות ושאר שירותי רווחה, פנאי ובריאות.

 

המצב שהביא להתערבות המחוקק

בישראל ישנם כיום מעל ל-90 בתי דיור מוגן, בהם חיים מעל ל-15,000 דיירים. בתים אלו רווחיים במיוחד ומחזיקים בסכום כולל של מעל ל-20 מיליארד שקלים. בעוד שרוב הבתים מספקים שירות טוב ואיכותי לדיירים, חלק מהבתים עלולים לנצל לרעה את מצבם של הדיירים ולהתנהל באופן לא תקין וזאת בשל היעדר הפיקוח בתחום. זה בדיוק המצב שחוק דיור מוגן בא לשנות.

 

המרכיבים של חוק דיור מוגן

חוק דיור מוגן כולל שני מרכיבים עיקריים. המרכיב הראשון הוא הקריטריונים להפעלת בית דיור מוגן: כבר לא כל אחד יכול לפתוח בית דיור מוגן היכן שירצה, ויש לעמוד בשורה של קריטריונים כולל שירותי חובה שעליו לספק, שירותי חובה לפי הסכם וכן שירותים נוספים בתשלום.

הרכיב השני של חוק דיור מוגן הוא ההגנה על זכויות הדיירים, אותן נפרט מייד.

 

זכויות הדיירים בדיור מוגן

חוק דיור מוגן מפרט שורה של זכויות אליהן זכאים דיירי דיור מוגן. למשל:

  • לדייר בדיור מוגן זכות לנהל את חייו כפי שימצא לנכון בדרך הנראית לו, וזאת כל עוד אינו מפריע ולדיירים אחרים ולא מפר את הכללים במוסד.
  • דייר בדיור מוגן זכאי לתקשר עם עובדי המוסד כל עוד לא הביעו התנגדות לכך.
  • דייר רשאי לשכן בדירתו מטפל במידה והמוסד מסכים לכך והדירה בנויה כדי להכיל אדם נוסף.
  • במידה ונמצא כי דייר זקוק למטפל על ידי הצוות הרב מקצועי או המדינה ובקשתו נדחתה, זכאי הדייר לערעור על ההחלטה לפני הרופא המחוזי.
  • דייר זכאי למנות בא כוח מטעמו.
  • דיירי דיור מוגן זכאים לארגן נציגות דיירים שתייצג אותם מול מפעיל הבית המוגן וגופים אחרים.

משקל

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף