מה ההבדל בין טוען רבני לעורך דין

בישראל, בני זוג אשר בוחרים להתגרש יכולים להתגרש בהסכמה הדדית בלבד.

המון פעמים נשאלת שאלות להליך הגירושין, כמו למשל שאלות על מזונות, חלוקת רכוש ומשמרות.

שאלות אלה מוכרעות בבתי המשפט. הדיון לעניינים אלה יכולים להתקיים בבית דין רבני, ובשונה מבתי משפט לענייני משפחה, תוכלו לקהל ייצוג על ידי טוען רבני ולאו דווקא מעורך דין.

אז מי הוא טוען רבני? ומה ההבדל בינו לבין עורך דין?

 

מי הוא טוען רבני

טוען רבני הוא אדם אשר מוסמך על ידי בית הדין הרבני הגדול בירושלים, כל זאת בהתאם לחוק לשמש כמייצג בהליכים הדין הרבניים. עיקרן של הבחינות הוא ענייני הלכה ופסיקה בבית דין רבני. תוכלו גם להגדירו גם כעורך דין המייצג צד כלשהו בבית הדין הרבני. טוען רבני עוסק בתחומים כמו גירושין, צוואות, גיור וצוואות וירושות כאשר כל הדיונים מתנהלים מול בית הדין הרבני.

 

תחומי עניין ומחיר

גירושין כוללים בתוכם: מזונות, יעוץ משפטי, כישור, החזקת ילדים, חלוקת רכוש ועוד. טוען רבני הוא מעין עו״ד שמומחה להלכה וסדרי דין בבית המשפט הרבני, הוא מוסמך לייצג צדדים בדיון בבית דין רבני בלבד. הוא עובר הכשרה מסוימת ויש לו את הכלים, ידע והמיומנת שתאפשר לו לייצג אתכם בכבוד בבית משפט רבני במסדרת של דיונים בנושאים הקשורים לגירושים, ירושות, צוואות, גיור ועוד.

מחיר של טוען רבני בהליך סטנדרטי בבית הדין הרבני, וניתן לומר שהמחיר גלובלי יהיה בין 20,000 ש״ח לבין 50,000 ש״ח ומעלה. ככל שהתיק מתקדם יותר, מחיר עבור כתב תביעה ודיונים יכול לנוע בין 5,000 ש״ח לבין 10,000 ש״ח. ככל שהטוען הרבני יהיה יותר בעל מוניטין, סביר להניח שהמחיר יעלה בהתאם.

 

 ההבדלים בין טוען רבני לעורך דין

הכשרה

הכשרה של עורך דין היא הכשרה שונה לחלוטין מהכשרה של טוען רבני. עורך דין למד לימודים אקדמאים, עובר התמחות ועומד לבחינת הסכמה של לשכת עורכי הדין.

הסמכה של טוען רבני הוא שהוא חייב להיות מעל גיל 18 והוא סיים 4 שנות לימוד בישיבה, לאחר מכן יעבור הכשרה של 300 שעות קורס במוסד מוכר על ידי הרבנות הראשית. זאת אומרת שלהבדיל מעורך דין, התחום העיקרי של טוען רבני הוא בענייני גירושין וכל מה שקשור לכך.

 

שליטה מלאה בהלכה

כאשר דיון מורכב מתנהל בבית דין רבני, לרוב לטוען רבני יש שליטה גבוהה יותר בכל מה שקשור לדקויות של ההלכה היהודית. דבר זה תורם מאוד לייצוג בבית הדין הרבני ומהווה יתרון על עורך דין, שלא מכיר את ההלכה היטב כמו טוען רבני שלמד בישיבה.

הודות לשליטה והיכרות של הטוען הרבני את הפסיקה וההלכה העברית וגם ההכרות המעמיקה לבית דין רבני, וגם היכרות שלו מול בית הדין, מהווה לטוען הרבני יתרון בתחום.

 

לסיכום

בכל מה שקשור לענייני גירושין, צוואות, החזקת ילדים, גישור, חלוקת רכוש, גיור ועוד, מומלץ לקבל את שירותיו של טוען רבני המוסמך לתחום זה ומכיר את חוקי היהדות היטב.

מטבעות

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

מהן העילות התנגדות לקיום צוואה

כשאדם כותב את הצוואה שאותה ירצה להוריש לקרובים שלו או לחבריו, הוא יכול לכלול בה את כל הנכסים שלו ולפרט לפרטי פרטים עד השקל האחרון,