מהם חוקי השימוש במנופים בישראל?

חוקי השימוש במנופים בישראל נועדו להגן על מפעילי המנוף ועל עובדי האתר מפני סיכון. חוקי השימוש הישראליים הם מפורטים ביותר, ומילוי מלא שלהם מהווה הגנה מספקת שמבטיחה גם תפעול נכון ויעיל של המנוף וגם בטיחות ברמה גבוהה. במאמר זה נפרט על חוקי השימוש במנופים בישראל, כולל צורת הנהיגה והעיגון של מנוף נייד, ההכשרה הנדרשת ומזעור הסכנה הסביבתית.

 

נהיגה בטוחה במנופים ניידים

מנופים ניידים הם מנופים אשר בשונה מעגורנים, יש יכולת לנייד אותם באופן מהיר אל אתר העבודות. לרוב, המנופים הללו מורכבים על בסיס שלדה של משאית, כאשר ישנם שני סוגים עיקריים. סוג אחד שנועד למטרת הובלה עם מנוף מכיל בנוסף למנוף גם שטח אחסון למטען, וסוג אחר מכיל אך ורק מנוף, כאשר אורכו לרוב גדול יותר. כאשר נוהגים במנוף נייד, יש מספר חוקים שחשוב מאוד לשמור עליהם. קודם כל, זרוע המנוף חייבת להיות מקופלת בבטחה בבטן המשאית, בלי שום בליטה החוצה. כל בליטה של הזרוע עשויה לגרום לפגיעה בתשתיות כמו חוטי חשמל, ולסכן את הנהג. מהירות הנהיגה עצמה מוגבלת גם היא, בהתאם למשקל המשאית, כדי למנוע מצב של אבדן שליטה על הרכב, מאחר והאיזון שלו שונה בגלל פיזור משקל הזרוע.

 

צורת עיגון המנוף אל הקרקע

עיגונם של מנופים ניידים אל הקרקע הוא חלק חשוב ביותר בעבודה. העיגון נועד להבטיח את יציבות המנוף. מנופים ניידים מבצעים לעיתים קרובות עבודות הרמה הוריזונטליות, אשר גורמות למומנט סיבוב חזק ביותר שחשוב לסתור. הדרך לעשות זאת היא באמצעות רגליות מתכת ייעודיות, הנשלפות מצדדי המשאית וננעצות בקרקע. רגליות אלו מייצבות את המשאית, ומונעות ממנה ליפול. על הרגליות להיות מיוצרות מפלדה בעובי מתאים, וכמובן שלצד השימוש בהם חשוב להקפיד גם על משקל הנשיאה המקסימלי, מאחר וחריגה ממנו תוביל לנפילה למרות הרגליות.

 

קורס הכשרה ייעודי למפעילים

ההפעלה של מנוף ברמה גבוהה דורשת ניסיון ארוך שנים. המפעיל חייב להיות עם קואורדינציה מעולה, ולשמור גם על הרמה והורדה עדינה של המטען, וגם על הגנה על העובדים האחרים באתר. כדי לשפר את הכישורים של מפעילי מנוף חדשים הנכנסים לתחום, נקבע חוק המחייב מעבר של קורס הכשרה ייעודי. קורס זה מתבצע במכון הרישוי, ומלווה בבחינת סיום הדרושה להתחלת העבודה. כמו כן, כל מפעיל מנוף מחויב לעבור ריענון תקופתי, שנועד לוודא שהכישורים שלו עדיין שלמים. ישנם קורסים שונים לכול סוג מנוף, ואישורים שונים על פי משקל נשיאה מקסימאלי.

 

מזעור סכנות סביבתיות

חוקי שימוש רבים במנופים בישראל, נוגעים למזעור הסכנות לסביבה בעת פעולת המנוף. סכנות אלו יכולות לנבוע מפגיעה של המטען המורם, או מקריסה של המנוף עצמו. מזעור הסכנות נעשה בין השאר על ידי צוות עובדים התומך בעבודת המפעיל באזור ההטענה והפריקה, ובפיזור עוברים ושבים ועובדים לא רלוונטיים מהאזור.

שני מנופים

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים