מהם השלבים בתהליך ידועים בציבור ואיך עושים זאת במהירות

בשנים האחרונות גוברת התופעה של בחירת זוגות בהגדרת “ידועים בציבור”.

הקשיים הרבים אל מול מוסד הרבנות הדתית, שינויים בתא המשפחתי ה”מסורתי”, או פשוט- חוסר רצון ברשמיות הנישואין, הפכו מעמד ייחודי זה לפופולרי

יותר ויותר.

 

ידועים בציבור- הגדרת המושג

המונח ידועים בציבור מתייחס למעמדם של בני זוג שהיחסים ביניהם דומים מאוד לאלו של זוגות נשואים, מלבד המעמד המשפטי שהוא אינו של זוגות נשואים. מדובר במעמד מיוחד שנוצר על ידי מערכת המשפט בשאיפה לתת מענה לאלו שאינם יכולים להתחתן על פי חוק במדינת ישראל. בשל כך, ובעיקר בהיבטים של פירוק יחסי הידועים בציבור, מעמדם מורכב יותר במקרים של פרידה. אם במקרה של זוגות נשואים, התהליך מתבצע במסגרת דיני גירושין אל מול בית הדין לענייני משפחה, הידועים בציבור תלויים בגורמים ממשלתיים נוספים כמו למשל הביטוח הלאומי או רשות המיסים. היות והמעמד סבוך מהבחינה הזו, מומלץ להיוועץ בשירותו של עורך דין דיני משפחה המתמחה בתיקים כאלו, או בזה של משרד עורכי דין אחר.

 

תחילת התהליך- הוכחת משק בית משותף

יש לקחת בחשבון שתהליך הוכחת ידועים בציבור עשוי לכלול חדירה מסוימת לפרטיותם של הזוג, שכן הבסיס להוכחה זו נעוץ בהוכחת קיום חיים משותפים, כמו מגורים ומשק בית משותף. בנוסף יש להוכיח חיי אישות, היסוד של חיים משותפים אינטימיים בדומה לאלו המנהלים הזוגות הנשואים, ובכך מובדלים הידועים בציבור מיחסי פילגשות או מאהבת, הנשענות על קיום יחסי מין והטבות כספיות מכורח הקשר עצמו.

 

מבחני משנה

על מנת להגדיר ידועים בציבור ככאלה, נערכים מבחני משנה שמטרתם לקבוע האם בני הזוג עומדים בקריטריונים הנדרשים. אחד המבחנים בודק כיצד בני הזוג תופסים את מערכת היחסים שלהם. במסגרת המבחן, ניתן לבדוק את אופי ההתנהלות בין בני הזוג בחיי היומיום.  לאלו התוהים על קנקנו של מבחן זה, ניתן לומר שישנם מקרים בהם בני זוג חיים יחד במשך שנים, אך לא לראות את הקשר ככזה שיימשך לצמיתות. המבחן בא לבחון האם מדובר באנשים אשר חיים יחד מטעמי נוחות בלבד, לא כדי לקשור את גורלם זה בזו. לידועים בציבור ישנן זכויות רבות כמו הקלות מס וביטוח לאומי, ולכן הפוטנציאל של זיוף יחסים. על כן יש ערך רב למבחן מסוג זה.

 

הבאת עדים

מעבר לעדותם של בני הזוג על טיב הקשר שלהם, יזומנו חברים ומשפחה של הזוג שישמשו עדים ויעידו על טיב הקשר, על מנת לחזק את הטענה שאכן מדובר בזוג לכל דבר ועניין, שכן הכרה של הסביבה הקרובה של הזוג בקשר תועיל בתהליך ההוכחה.

לסיכום, ככל שהזוג ידאג למילוי המבחנים הרלוונטיים, הטפסים הנדרשים וכן יפעל כנדרש כמו הבאת עדים שיעידו על טיב הקשר, וכל אלו כמכלול, בכפוף להחלטה משפטית, יקבעו האם הם זכאים למעמד מיוחד זה. מומלץ לעבור את התהליך בליווי עורך דין לענייני משפחה שידאג לתהליך יעיל ומהיר ככל הניתן, בדרך להשגת המעמד המבוקש.

איש משפט

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף