מהו הסכום הגבוה ביותר שניתן לגשת עליו לבית משפט לתביעות קטנות

ישנם מקרים שונים בהם ניתן להגיש תביעה קטנה לבית המשפט בתהליך שאינו מצריך ייצוג עורך דין וידע משפטי. מהי תביעה קטנה? מה המטרה שלה? מתי מגישים אותה? עד איזה סכום ניתן ללכת ולהגיש אותה?

 

מהי תביעה קטנה?

תביעה קטנה היא תביעה העוסקת בנושאים אזרחיים. תביעות קטנות סכום הוא מוגבל עד גובה סכום כסף מסוים ומוגשת אל בתי משפט לתביעות קטנות בהליך קצר ומהיר שאינו מחייב ייצוג של עורך דין או ידע משפטי נרחב מצד התובע.

 

מטרת תביעה קטנה

מטרת ההליך של תביעה קטנה היא לאפשר לכל אדם פרטי (בגיר, קטין, אזרח ישראל, תושב חו”ל, עוסק מורשה או פטר) להגיש תביעה כספית בעלות נמוכה. ללא שכר טרחה לעורך דין, סכום אגרה נמוך ובמקרה של הפסד גם הוצאות המשפט יהיו נמוכות יחסית. תביעה קטנה זו מוגשת לבית משפט השלום שהוסמך לבית משפט לתביעות קטנות על ידי שר המשפטים.

 

מתי מגישים תביעה קטנה?

ניתן להגיש תביעה קטנה כשמתעוררות בעיות סביב נושאים שונים הנוגעים לחיי האדם הפרטי כמו צרכנות ועוד.  הנושאים השכיחים לתביעות יהיו תביעות צרכניות, כספיות, לשון הרע ותביעות נזיקין.

דוגמאות לעילות לתביעה קטנה:

  • עסק שלא הסכים להשיב תשלום לאחר ביטול עיסקה.
  • חברת ביטוח שלא שילמה כספי ביטוח למבוטח הזכאי להם.
  • אדם שגרם נזק לתובע (לדוגמא: נזק לרכב בתאונת דרכים)
  • לווה שלא השיב את ההלוואה.
  • אדם המפר חוזה שכירות.
  • בית עסק שסיפק סחורה פגומה או שלא סיפק את הסחורה.

 

עד איזה סכום ניתן להגיש תביעה קטנה?

תביעה קטנה במהותה מוגשת על סכום כסף נמוך יחסית. הסכום מתעדכן מדי שנה בהתאם להצמדה ושינוי מדד המחירים לצרכן. נכון לעכשיו סכום הכסף לא יעלה על 34,600 ₪. כשמוגשת תביעה בענייני סכסוך על רקע צרכנות ומתן שירותים (החלפת מוצר, תיקון, ביטול עסקה ועוד). ניתן לתבוע כל עוד מחיר נושא הסכסוך נמוך מ-34,600.

 

תשלום אגרה

כדי להגיש תביעה קטנה יש גם לשלם אגרה לבית המשפט. התשלום עומד על 1% מסכום התביעה  המוגש. הסכום המינימלי לאגרה הוא כ-50 ₪.

פרוט לדוגמא:

סכום התביעה אגרה הסבר
20,000 200 1% מסכום התביעה
2,000 50 תשלום של 1% (20 ₪) הוא נמוך מסכום האגרה המינימלי (50 ₪)

חשוב לדעת שסכום זה לא יוחזר למגיש התביעה, בין אם התביעה מתקבלת ובין אם לא. כמו כן, אפילו במקרה בו התובע מנצח במשפט ועל הצד הנתבע לשאת גם בהוצאות המשפט ועל הדרך בתשלום האגרה.

 

מגישים תביעה קטנה?

לאחר הבנה מהי תביעה קטנה, מה המטרה שלה, מתי מגישים אותה, מהו הסכום הגבוה ביותר בו ניתן ללכת להגיש אותה ומהו תשלום האגרה. אתם יכולים לבדוק את הנתונים שלכם, לראות אם הם תואמים את הפרמטרים ולצאת לתהליך. בהצלחה!

בית משפט

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף