מבחן פוליגרף כל שרציתם לדעת על הקשר לחוק

לאחרונה אנחנו שומעים יותר ויותר על מבחן הפוליגרף בגופי התקשורת ובמסדרונות בתי המשפט.

בעקבות עלייתה לכותרות, החלטנו לכתוב מדריך מקוצר שיציג בפניכם, המתעניינים, את כל המידע שאתם צריכים לדעת בנוגע למבחן הפוליגרף ועל הקשר שלו לחוק.

רוצים לדעת את כל הפרטים החשובים ולהיות בעניינים? קראו את השורות הבאות ותתעדכנו בכל המידע העדכני.

 

מהי מכונת האמת שכולם מדברים עליה?

מכונת הפוליגרף מוכרת גם בשם “מכונת האמת”. המכונה בעצם עוקבת אחרי שינויים פיזיולוגיים שמתרחשים בגוף הנבדק באופן שאינו רצוני. במהלך הבדיקה, הנבדק נשאל על ידי תחקירן שאלות מסוימות, כאשר מטרת המעקב הזה הינו כדי לבדוק אם האדם הנבדק דובר שקר או אמת.

 

מה חשוב לדעת על מבחן הפוליגרף?

יש מי שחושבים כי מבחן פוליגרף הינו הליך כואב עבור הנבדק (ממש כמו כיסא חשמלי) אבל האמת היא, שהתיאור הזה רחוק מהמציאות. אם טרם ראיתם את מכונת הפוליגרף, כדאי שתכירו בפרטים הבאים:

  1. המכונה מתחברת אל גופו של הנבדק באמצעות אלקטרודות
  2. המכונה אינה מכאיבה
  3. המכונה אינה גורמת לזרמים חשמליים בגוף הנבדק
  4. תשובות המכונה מודפסות על ידי מחט ייחודית שמייצרת גרפים
  5. פענוח התשובות מתבצע על ידי איש מקצוע שהוסמך לעבוד בתחום

 

תכירו את הדיון סביב הפוליגרף בכל הנוגע לחוק

נכון לרגע כתיבת מילים אלו, ניתן לומר בוודאות כי בתי המשפט בארץ ובעולם אינם מקבלים את תוצאות מבחן הפוליגרף כקביל מבחינה משפטית. זאת אומרת, שמבחן פוליגרף אינו עומד בפני עצמו כראיה קבילה ובכל זאת, עורכי דין וחוקרים בארץ ובעולם בוחרים לעשות שימוש ולהסתייע בבדיקה זו מכיוון שהיא מסייעת להם לבדוק כיוונים שונים אודות חשודים או אודות כיווני חקירה. אפשר לומר בעצם שהדבר מסייע להם להתקדם בחקירה ומקנה להם ידע נוסף שלא יכלו לקבל אילולא היו מבצעים את הבדיקה.

 

האם החוק יכול לחייב אדם לעבור בדיקת פוליגרף?

זוהי שאלה שרבים חוששים ממנה ואנחנו ביררנו את הנושא לעומק כדי להפריך שמועות. לפי החוק בישראל, לא ניתן לחייב אדם לעבור בדיקת פוליגרף כדי לא לפגוע בפרטיות שלו. רק כאשר אדם חותם על כתב הסכמה ובו מופיע שהוא מסכים לבצע את בדיקת הפוליגרף – הבדיקה תוכל להיות קבילה מבחינת בית המשפט. יש בדבר בעייתיות מסיבות שונות, למשל:

  1. ניתן לפעמים להערים על הבדיקה
  2. יש הבדלים לעיתים בין נתונים פיזיים בסיסיים כמו הזעת יתר אצל אדם אחד (שלא קיימת אצל האחר), דופק מהיר וכו’ שעשויים להסית את התוצאות
  3. ההתרגשות עלולה לעיתים להביא להשפעה על התוצאות

 

לסיכום

אלו היו כל הדברים שחשוב שתדעו על מבחן פוליגרף והחוק בישראל. כעת, אתם יכולים להיות בטוחים שיש בידכם את כל המידע החשוב בנושא, כך שתוכלו להיות בטוחים. מאחלים לכם בדיקה טובה ורגועה!

גרף

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים