כתב אישום: הסבר מלא ומקיף

מרגע הגשת כתב אישום אדם מפסיק להיות חשוד בביצוע עבירה והופך נאשם. למצב משפטי זה השלכות רחבות היקף, ובמאמר קצר זה נסקור את המשמעויות של כתב אישום וכיצד והתנהל בטרם ולאחר הגשתו.

במסגרת חשד ואשמה בעבירות פליליות ישנן שתי מרכזיות – ראשית, אל תאמרו דבר בחקירה בטרם התייעצתם עם עורך דין מומחה. כל מילה שתגידו יכולה לשמש כנגדכם. עומדת לכם זכות השתיקה והזכות להיוועץ עם עורך דין. במיוחד בשלבים הראשוניים – ייעוץ משפטי טוב הוא המפתח להקלה באישום ובמקרים רבים יכול להביא לביטולו. שנית, וודאו כי יש לכם ייצוג משפטי מצוין שייצג אתכם בשלבי האישום והמשפט. גם אם לא היה לכם עורך דין בחקירה והתעוררתם רק עכשיו – עורך דין פרטי מומחה בפלילים מסוגל למזער נזקים ולדאוג לאינטרסים שלכם באופן הטוב ביותר.

 

מה קורה מרגע הגשת כתב האישום?

אחרי שהפרקליטות מגישה כתב אישום כנגד החשוד, הנאשם מוזמן לבית המשפט לטובת הקראת כתב האישום. שלב זה נועד לוודא שהנאשם מבין את תוכן העבירה בה מואשם. בנוסף, בשלב זה הנאשם מתבקש להגיב לכתב האישום – להודות באשמה או לכפור בה.

ככל שהנאשם כופר באשמה וכן בעובדות האישום, בשלב זה מתנהל משפט בו אדם נלחם על חפותו וחירותו – מתקיימים דיוני הוכחות, חקירות עדים וסיכומים. ככל שאדם נמצא מורשע בפלילים לאחר המשפט, השלב הבא הינו הטיעונים לעונש. במצב זה, תפקידו של עורך דין טוב, גם אם אין ביכולתו להוביל לזיכוי עקב ראיות מפלילות, הינו למזער נזקים ולהוביל לעונש הקל ביותר עבור האדם שהורשע בפלילים.

 

בין מגננה למתקפה

ברגע שבו מוגש כתב אישום כנגד חשוד, הוא עובר למגננה וכל הזמן מגיב למציאות, וזאת במקום ליזום ולנהל אותה. מרגע זה, השליטה בחייו היא בידיים של המדינה. הפרקליטות יכולה לדרוש מעצר עד תום הליכים, להטיל צו איסור יציאה מהארץ, לפרסם את שמו ברבים, לרבות פרטי האישום שעלולים להיות מביכים (ועיתים להרוס את חייו הפרטיים גם אם יימצא זכאי בסוף המשפט) ועוד.

הדבר הטובה להתמודד עם כתב אישום הוא למנוע אותו מלכתחילה, ועל כן – ככל שחשוד יחזיק בייעוץ משפטי מקצועי בשלב מוקדם יותר, הוא יוכל למנוע נזק רב. עורך דין פלילי מומחה רואה עשרה מהלכים קדימה ויודע בדיוק מה עליכם להגיד ומתי. ולכן – קבלת ייעוץ משפטי כבר בטרם החקירה הראשונית היא הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הליך פלילי. עורך הדין שלכם ישאף למנוע הגשה של כתב האישום בכל מיני דרכים, לרבות משא ומתן עם הפרקליטות, עמידה על זכות הנאשם לשימוע לפי החוק, בקשה מהמשטרה לסגור את התיק ועוד.

 

זימנו אתכם לחקירה במשטרה?

הגישו נגדכם כתב אישום?

אל תישארו לבד!

ערן עקראווי הינו עורך דין פלילי המתמחה בכל היבטי המשפט הפלילי וייצג נאשמים וחשודים רבים בהצלחה יתירה. הניסיון המשפטי הרב שהוא מביא לשולחן יהיה ההבדל בין ניהול התיק הפלילי בהצלחה לבין התגוננות ותגובה מתמדת לפעולות המדינה.

צרו קשר ונעניק לכם את הייעוץ המשפטי הטוב ביותר.

שופט

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים