חשיבותו של התמלול המשפטי

מה זה בכלל תמלול משפטי?

כאשר אנו רוצים להביא ראיית אודיו (שמע) לבית המשפט, עלינו לצרף להקלטה את החומר באופן כתוב. תהליך זה מכונה בשם תמלול, כלומר העברת תוכן ההקלטה לצורה כתובה. בעבר תמלול משפטי היה תחת אחריותה של משטרת ישראל, אולם לאחר מספר מקרים שבהם נפלה שגיאה בתמלול המשפטי, הוחלט להעביר את האחריות לידיהם של חברות אזרחיות חיצוניות.
משימה זו היא מורכבת ורגישה מאד, היות שישנם ניואנסים רבים, כגון פסיקים, ניגון של דיבור (סימני שאלה למשל) וכו’, אשר מטבע הדברים מורכב להעבירם לתצורה כתובה.

 

חשיבותו של התמלול המשפטי

לא אחת קורה כי בית המשפט מכריע לחובת אחד הצדדים עקב מילה אחת, ולכן חשוב להקפיד כי ההקלטה תישאר נאמנה למקור בצורה מוחלטת. לכל פסיק או סימן ישנו חשיבות שעלולה להתברר כמכרעת בפסק הדין. אפילו דברים קלים כגון הוספה של מילה, ציטוט שגוי, או שגיאה בתמלול עקב רעשי רקע עלולים לעשות את ההבדל בין ענישה קטנה למאסר של שנים רבות, בין דין אמת לחוסר צדק. לדוגמא, בפרשת הרפז עלו מספר חשדות לזיופים או טעויות בתמלולים המשפטיים, דבר שגרם להקשבה בשנית למאות שעות הקלטה.

 

כללי התמלול המשפטי

עקב חשיבותו הרבה של התמלול המשפטי והשפעתו המכרעת על תוצאות המשפט קבע בית המשפט מספר כללים על מנת למנוע טעויות עד כמה שניתן:

תמלול מקצועי:

בעבר משטרת ישראל הייתה אמונה על תחום התמלול המשפטי, אך בשנים האחרונות הועברה אחריות זו לידי גופים עסקיים. שימו לב כי תמלול עצמאי אינו קביל בבית המשפט, על מנת למנוע ניגוד עניינים. בנוסף החברה נדרשת לצרף חוות דעת של מומחה המעידה על אמינותה של ההקלטה, ואשר נחשבת כשבועה בבית המשפט.

 

זהות הדובר:

יש לוודא כי הדוברים ניתנים לזיהוי ולציין בכל שלב מיהו הדובר.

 

ידיעת המוקלט:

האזנת סתר אינה קבילה בבית המשפט ואף מנוגדת לחוק. כאשר מקליטים אדם הדבר צריך להיות בידיעתו.

 

נאמנות למקור:

על התמלול המשפטי להיות זהה בצורה מלאה להקלטת המקור. חל איסור לחתוך או לערוך בצורה כלשהי שום חלק של ההקלטה או לשנות דברים בין התמלול למקור. על הפלט להיות זהה לחלוטין לקלט. במידה ובית המשפט מוצא טעויות בתמלול הוא עלול לפסול את הראייה.

 

תקינות המכשיר:

על המכשיר ממנו נעשתה ההקלטה להיות תקין בעת ביצוע ההקלטה ובעת הצגת התמלול המשפטי.

 

מה חשוב לבדוק כשניגשים לבחור שירותי תמלול משפטי

עבודת התמלול המשפטי היא עבודה מורכבת אשר דורשת ניסיון, דיוק והכרת כללים רבים. כאשר אתם ניגשים לבחור שירותי תמלול – אל תמהרו. בדקו את פרטי החברה, התרשמו מיכולותיה, בקשו המלצות, התקשרו, וודאו כי אתם עובדים מול חברה מקצועית אשר תביא לכם תוצאה לא פחות ממושלמת. וודאו כי החברה מעסיקה מתמללים בעלי יכולות כתיבה גבוהות, בעלי ניסיון, ובעלי דייקנות שלא מתפשרים, היות וכל פסיק או נקודה עלולים להתברר כבעלי חשיבות מכרעת. אל תתפשרו על פחות ממושלם, הפסיק הזה עלול להתברר כמה שהכריע את פסק הדין שלכם…

 

קניית תמלול

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים