חוששים שמאזינים לכם? מה אומר החוק על הקלטות סתר?

המשמעות של הקלטת סתר היא הקלטה של שיחה בלי שרק הצד השני יידע על כך ולכן היא חוקית, בעוד האזנת סתר מתבצעת כאשר אדם מקליט שיחה שהוא לא צד בה ולכן היא אינה חוקית. אם אתם חוששים שמאזינים לכם, כדאי שתדעו מה קובע החוק

ההבדל בין האזנות סתר והקלטות סתר דרמטי מאוד כי הוא משפיע על איכות החיים ועל הביטחון האישי של כל אחד ואחת מאיתנו. יתרה על כך, מי שלא מפנימים את ההבדלים בין הפעולות הללו עלולים למצוא את עצמם עוברים על החוק. אז כדי לא לעבור על החוק אבל עדיין ליהנות מהיתרונות של הקלטות לצרכי איסוף מודיעין, ניתוח נתונים, מחקר אקדמי ועוד – חשוב להתייעץ עם בעלי מקצוע.

 

איך בעלי מקצוע יכולים לעזור לנו לבחור כיצד לפעול?

התייעצות עם חוקרים פרטיים היא פתרון מעולה עבור כל מי שמתלבטים בין האופן שבו מותר להם על פי החוק לבצע סוגים שונים של האזנות או הקלטות. בין אם מדובר על האזנות סתר או הקלטות סתר, בעלי מקצוע יכולים לסייע לנו לדעת מה מותר ומה אסור לנו. מעבר לכך, הניסיון האישי של אותם בעלי מקצוע יאפשרו לנו להעריך מראש מה יהיו סיכויי ההצלחה של הפעולה – כמו למשל בהאזנת סתר לאיסוף נתונים להגשת תביעה לעומת הקלטות סתר לצרכי מודיעין או חקירות משטרתיות.

 

מה ההבדל בין הפעולות של האזנת סתר והקלטת סתר?

הדבר החשוב ביותר שאותו צריך לזכור הוא שמותר לבצע הקלטת סתר, אך אסור לבצע האזנת סתר. מבחינה פרקטית, ההבדל הוא שהקלטת סתר מתבצעת על ידי אדם שהוא בעצמו צד בשיחה ולכן רק הצד השני לא יודע על כך. לעומת זאת, האזנת סתר מבצעת כאשר אדם מקליט שיחה שהוא אינו צד בה ולכן היא גם אינה חוקית.

 

מה עושים אם חושבים שמאזינים לנו ומקליטים אותנו?

יש כמה פעולות שאותן כדאי לבצע בכל מקרה שבו מרגישים חוסר ביטחון לגבי התנהלות במרחב האישי או הציבורי. ראשית, צריך לחשוב האם מדובר על הקלטת סתר או על האזנת סתר. במידה וחוששים מהקלטות סתר של בני משפחה, קולגות, מעסיקים וכן הלאה – צריך לזכור שזה חוקי ולכן ההתנהלות תהיה מול אותו אדם בלבד. אבל אם מדובר בהאזנות סתר, אפשר לפנות למשטרה ולבקש לחקור. במישור האישי, ניתן גם לערב חוקר פרטי שיכול לנסות ולאתר את אמצעי המעקב או ההאזנה בבית, במשרד או בעסק שלנו.

 

מה העונש על האזנות סתר?

הקלטות סתר הן כאמור חוקיות ולכן אין בגינן עונש, אבל האזנות סתר עלולות להגיע לכדי הפרה חמורה של זכות האדם לפרטיות וביטחון אישי. במקרים של האזנות סתר, הסנקציות נעות בין קנס לעונש מאסר.

בשיחה

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף