חובותיי מצטברים מידי יום – מה הפתרונות שיש ברשותי?

בשנה האחרונה ליותר ויותר אנשים מצטברים החובות – יש צורך להמשיך לחיות, לאכול ולגור בבית, על אף שמקורות ההכנסה שהיו יציבים בעבר אינם בהכרח יציבים באותה המידה היום.

הצטברות חובות יכולה להיות דבר מדאיג מאוד, אך באמצעות התכוננות נכונה לכך ניתן לצאת מן הביש.

במאמר זה יוצגו מספר פתרונות אפשריים, המגיעים מעולם דיני חדלות הפירעון שתפקידם לעזור לכם להשתקם כלכלית ולהצליח לפתוח דף חדש. הפתרונות השונים מתאימים לסטטוס חובות אחר, ויש לקחת זאת בחשבון כאשר שוקלים לבחור בפתרון כזה או אחר.

 

איחוד תיקים

ככל שהחובות המצטברים הם לאנשים אחרים, התיקים שנפתחים בהוצאה לפועל, על מנת לנסות ולפדות את החובות, נפתחים במקומות שונים. המשמעות של ריבוי התיקים הפתוחים בלשכות השונות של ההוצאה לפועל היא שקשה מאוד לנהל את התיקים ולעקוב אחר סטטוס החוב בכל אחד ואחד מהם.

כאשר מנוהל תיק בהוצאה לפועל, יש להגיע להסדיר פדיון חוב בכל פעם מחדש עם פקיד ההוצאה לפועל. במסגרת זו נכסים מסוימים עלולים להיות מעוקלים ויש לשלם את החובות בהתאם להוראותיו של הפקיד.

אחד הפתרונות שיש לבצע בשלב הראשון הוא לאחד את התיקים. המשמעות של איחוד התיקים היא הפיכה של התיקים בלשכות השונות לתיק אחד. אותו התיק ינוהל עם על ידי פקיד אחד. המשמעות של האיחוד היא שמלאכת הניהול נהפכת להיות פשוטה הרבה יותר – ניתן לראות את כל החובות ולהגיע לתוכנית לפירעון של כולם.

הפרוצדורה של איחוד תיקים היא פשוטה ומהירה יחסית ויכולה להיעשות מול פקידי הלשכות מבלי צורך לערב את הנושים בבחירה זו. עם זאת, חשוב לדעת שלא ניתן לאחד את כל התיקים שכן ישנם חובות מסוימים שנמצאים בסטטוס אחר (למשל פירעון חובות מזונות).

 

הליכי חדלות פירעון

במידה ולא מצליחים באמצעות איחוד התיקים לנהל את החובות ולהגיע לתוכנית מוסכמת שבה החובות יפרעו במלואם, יכול להיות שישנו צורך בפתיחה של הליכי חדלות פירעון, המכונים גם פשיטת רגל. במסגרת ההליכים האלו מגיעים להסדר ובו משלמים רק חלק מן החובות ופטורים מן השאר.

במסגרת ההליך הזה, שהוא הליך “פולשני” יותר, משום שממונה נאמן המנהל את הנכסים וההון של פושט הרגל על מנת לייצר תוכנית כלכלית שבה כל הנושים מגיעים לפירעון חלקי. במסגרת ההתקשרויות עם הנאמן הנושים מציגים את דרישותיהם והנאמן פועל לפי עקרונות מוכתבים מראש.

לא לכל הנושים אותו המעמד במסגרת הליכי חדלות הפירעון, שכן נושים מסוימים, למשל בנקים כאשר ישנה משכנתא מתועדפים על פני נושים אחרים, אך המדרוג הפנימי הזה לא משפיע על חדל הפירעון שכן סך התשלומים שהוא ישלם יהיה זהה.

לסיכום, בפני אנשים שסך החובות שלהם תופח ותופח עומדות שתי אפשרויות עיקריות לניהול החוב, או איחוד תיקים או חדלות פירעון. למידע נוסף https://www.yml-law.co.il

 

ספירת כסף

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים