חדלות פירעון: סדר נשייה בפירעון החובות

בתור לפירעון החוב של פושטי הרגל עומדים כל הנושים שממתינים לקבל את כספם. אז מול מי מהם פורעים את החוב קודם? וכיצד פועל סדר נשייה בפירעון החובות על פי החוק החדש?  

 

מהי קופת הנשייה?

חייבים שנמצאים בהליך חדלות פירעון, משלמים את חובם לקופה מרוכזת הנקראת קופת הנשייה. לקופה זו נכנסים דמי התשלום החודשיים שנקבעו במסגרת צו פתיחת ההליכים, נכסים וכספים נוספים (אם קיימים ואם ניתן לממש אותם) שיביאו למיצוי מהיר ויעיל יותר של ההליך.

 

עיקרון העדיפות ועיקרון השוויון

תהליך הפירעון לאחר צבירת הסכום המתאים מתבסס על שני עקרונות משפטיים חשובים: עיקרון העדיפות, שמחלק את הנושים לסוגים שונים ובהתאם לכך קובע את רמת העדיפות של כל סוג. ועיקרון השוויון, שלפיו כל הנושים מאותו הסוג, יקבלו את כספם באותו מועד ובאופן שוויוני – יחסית לשיעור החוב כנגדם.

 

סדר נשייה בחדלות פירעון

לפי החוק, כל נכסי קופת הנשייה יחולקו לפי סדר פירעון קבוע. רק במקרים חריגים שבהם התכנית לשיקום כלכלי שנקבעה לתהליך מורה אחרת, תבוצע חלוקת הכספים בהתאם לאותה התוכנית.

 

סדר הנשייה על פי החוק הוא באופן הבא:

חובות מובטחים – אלו הם חובות שיעבוד (קבוע או צף), כמו למשל רכב שנקנה במימון (משועבד לחברה המממנת) או משכנתה (שעבוד לבנק), כולל ריביות והצמדות. חובות בשעבוד קבוע קודמים לחובות בשעבוד צף, כאשר חובות מובטחים בשעבוד צף ממוקמים במקום הרביעי בעדיפות בסדר פירעון החובות.

קופת חיסכון

הוצאות על הליכי חדלות הפירעון – פעולות הנאמן או גורמים נוספים בתהליך חדלות הפירעון ישולמו במקום השני בסדר הנשייה, כולל אגרות ושכרו של הנאמן, דו”חות וכד’.

חובות בדין קדימה – מיסים: חובות מס הכנסה, ביטוח לאומי, מע”מ, חובות מס בפריסת תשלומים וכד’. בסוג זה של נושים ישנה עדיפות פנימית: תחילה פירעון שכר עבודה שמגיע למועסק או פיצויי פיטורין, לאחר מכן חוב ניכויים במקור של מעסיק, חוב מזונות, חוב למע”מ, חוב מס שנמצא בהסדר פריסת תשלומים קודם להליך.

חובות בשעבוד צף – אלו הם חובות מובטחים שנמסרו כערובה להבטחת פירעון של חוב קודם. לדוגמה: ערבות על נכס כדי לקבל אשראי.

חובות כלליים – כל חוב שאיננו חוב מובטח, בדין קדימה או חוב דחוי, שאינו כולל ריבית פיגורים. חוב לחברת הסלולרי לדוגמה.

ריבית נוספת – כל ריבית שהתווספה לחובות הקיימים לחייב על חובות דחויים או מובטחים ושלא ניתן לפרוע אותה מאחד הנכסים המשועבדים. קבוצה זו כוללת פירעון על פי חלוקה פנימית: ריבית והצמדה בשיעור לפי חוק ורק לאחר מכן תשלום יתרת ריבית שנותרה לאחר הפירעון.

חובות דחויים – כל חוב מן העבר, ייפרע לפי הסדר הבא: תשלום עונשי כמו קנס או עיצום כספים, תשלום חוב לחברי תאגיד (אם המדובר בתאגיד שנמצא בהליך חדלות פירעון).

סדר הנשייה שהוצג כאן מתייחס לחייבים פרטיים בלבד. לבדיקת סדר הנשייה במקרים של פירוק חברה ולכל מידע נוסף והכוונה בנושא, עורך דין חדלות פירעון דנה פלד לרשותכם.

 

איש מקליד

פשיטת רגל – למי זה יכול להתאים?

עבור אנשים שנקלעו למצוקה כלכלית חמורה, והפכו לחייבים של כספים לנושים רבים, הליך של פשיטת רגל עשוי להיות קרש קפיצה לחיים חדשים. לאחר הרפורמה שהחלה

מחיקת חובות מול הבנקים

כיום יותר ויותר אנשים מוצאים עצמם במצב של חובות מול הבנקים. ניתן לנסות ולהסביר מצב עגום זה, בו מוצאים עצמם מאות אלפי ישראלים (ואף יותר

חשבון בנק בתהליך פשיטת רגל

אם אתם מצויים באחד של פשיטת רגל, אין ספק כי מדובר בהליך קשה מנשוא, אך יחד עם זאת יש כמה דברים שעליכם לדעת ולהכיר. בזכות

עורך דין פירוק חברות

בעולם העסקי, מתרחש תהליך קבוע של הקמת עסקים חדשים מחד, ופירוק של עסקים קיימים מאידך. למרבה הצער, אחד מסממניו הבולטים של משבר הקורונה, הוא שיבוש

מעמד העובדים בעת פירוק חברה

כאשר תאגיד בישראל מגיע למצב בו הוא נקלע להליכי פירוק חברה, יש לא מעט גורמים שעלול להיגרם להם נזק כלכלי בעקבות זאת, ובכללם העובדים בארגון.

פירוק חברה – המדריך המלא!

כשיזם עושה את צעדיו הראשונים בעולם העסקים, נחשפים בפניו בתהליך נושאים בירוקרטיים רבים שאותם הוא נדרש להכיר לעומקם. בין הנושאים הללו ישנם עניינים משפטיים וענייני

הדרך לפירוק חברה על ידי נושים

לא אחת קורה שחברה צוברת חובות משמעותיים לנושים. במקרים רבים, שני הצדדים נכנסים למעגל קסמים. הנושים מבינים שאם החברה לא תמשיך לפעול. החובות של החייב

פירוק שותפות עסקית

פירוק שותפות עסקית הוא לרוב רגע לא פשוט עבור כלל השותפים. בדרך כלל, שותפות שהתחילה ברצון טוב ועם הרבה תקווה מתפרקת משהצדדים מגיעים לכלל מסקנה

אז מה היה לנו עד עכשיו?
שתף/י מאמר זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram