איזה זכויות מגיעות לילדים עם אוטיזם

זכותכם לדעת! הרצף האוטיסטי טומן בחובו אתגרים רבים.

עם זאת, הזכויות וההטבות המגיעות לילדים אלו יכולות להקל ולסייע במקצת.

הדאגה המתמדת, והרצון לקדם ולעזור לילד יכולים לגרום לשגרת טיפול שוחקת.

אנו ממליצים לעצור רגע ולקרוא מה מגיע לילדכם, כדי שיקבל את היחס והטיפול הטוב ביותר!

 

מהו אוטיזם?

אוטיזם היא הפרעה התפתחותית-נוירולוגית, ניתן לאבחן אותה בשנים הראשונות לחיים. הפרעה זו מאופיינת בקשיים רבים, המתבטאת אחרת אצל כל ילד. ישנו קושי לתקשר בצורה יעילה ומותאמת, לרכוש שפה, ליצור דינמיקות חברתיות, להבין סיטואציות חברתיות ולעיתים קיימים ליקויים ביכולות קוגניטיביות, מוטורית וחושיות. דרגות החומרה של האוטיזם משתנות בין ילדים, לכן המונח המדויק הוא: “הספקטרום האוטיסטי”.

 

תביעת ביטוח סיעודי

תביעת ביטוח סיעודי משויכת באופן אוטומטי לאוכלוסייה הגריאטרית ולאנשים שהפכו סיעודיים מסיבות טרגיות. אך חשוב לדעת שישנן אוכלוסיות נוספות הזכאיות לכך. זכותו של ילד על הספקטרום האוטיסטי לתבוע את הביטוח הסיעודי. תשולם גמלת סיעוד אם הילד מוגדר כ”תשוש נפש” או שאין ביכולתו לבצע 3 מתוך 6 הפעילויות: לאכול ולשתות, לשלוט על סוגרים, ללכת, להתלבש ולהתפשט, לקום ולשכב, ולהתרחץ.

 

טיפולים פרא-רפואיים

הילדים זכאים לשלושה טיפוליים פרא-רפואיים בכל שבוע, במימון קופות החולים. לחילופין, הורים שרוצים לשלוח את ילדם לטיפולים באופן פרטי, זכאים להחזר של 117 ₪ עבור כל טיפול. טיפולים פרא-רפואיים כוללים: ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה, קלינאות תקשורת, הידרותרפיה וטיפולים פסיכולוגיים. זכאותם לכך היא בתנאי שאינם מקבלים את הטיפולים האלו במוסד החינוכי אליו רשומים או במרכז טיפולי מטעם המדינה.

 

הסעה עם ליווי

חוויית ההסעה עלולה להיות מציפה ומורכבת עבור הילד. לכן, כל ילד על הרצף האוטיסטי זכאי לקבל מלווה אישי וצמוד, גם בנסיעה הלוך וגם בחזור. תפקידו של המלווה הוא להיות עם הילד כאשר הוא עולה להסעה בבוקר, לנסוע איתו את כל הדרך עד היעד, ובצהריים לאסוף אותו מהמקום בו נמצא ולנסוע איתו הביתה.

 

ומה עם ההורים?

גם להורים מגיעות הטבות ישירות, ביניהן:

  1. כאשר הילד גר בבית ותלוי בהוריו, ההורים זכאים להטבת מס גם בצורה רטרואקטיבית של שש שנים אחורה.
  2. ההורים זכאים לקבל עד 15 ימי מחלה מהעבודה אם הילד זקוק להם. ימים אלו יהיו על חשבון ימי מחלה/חופשה שלהם, ומקום העבודה מחויב לאפשר להם זאת.
  3. גם כאשר הילד כבר מעל גיל 18 וממשיך להתגורר בביתם, ההורים זכאים ל33% הנחה בארנונה.
  4. ההורים זכאים לקבלת קצבה עבור ילדם מגיל 3 חודשים ועד 18 שנים. גובה הקצבה תלוי בחומרת הליקויים ועד כמה הוא תלוי במטפלים העיקריים שלו.

 

לסיכום

כל הורה רוצה לגדל את הילד שלו בצורה הטובה ביותר. גידול ילד על הספקטרום האוטיסטי יכול להיות לעיתים משימה לא פשוטה כלל. לשם כך נועדו ההטבות והזכויות, מטרתן להקל עליכם מבחינה כלכלית ונפשית. זכותכם לדעת ולקבל את המגיע לכם! גם אם מדובר במילוי ניירת ובירוקרטיה, אל תתפשרו.

מאזניים

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף

ליטיגציה: המדריך המלא

הליטיגציה היא מילה שלא שומעים אותה באוזננו ביום יום. מי שמכירים אותה היטב הם בעיקר אנשי המשפט שעוסקים בתחום זה, כמו למשל עורכי דין ושופטים