זימון לחקירה במשטרה – איך לפעול נכון

תוכן עניינים

זכותך לדעת! הידעת? למעלה מ50% מהשכירים בישראל זכאים להחזר מס, גובה החזר עומד על 8,000 ש"ח בממוצע! לא צריך עו"ד כדי לבדוק זכאות, לבדיקת זכאות במחשבון קל ונוח לחצו כאן.

בישראל מתקיימים סוגים מגוונים של הליכים פליליים במסגרתם המשטרה או רשות חוקרת אחרת מזמנים אנשים שונים לחקירה. בין אם מדובר בחקירה במשטרה, או בחקירה ברשות ניירות ערך או ברשות חקירה אחרת, ההליך עשוי להוביל להעמדה לדין במידה ויימצאו ראיות לביצוע עבירה על ידי הנחקר. מסיבה זו יש חשיבות להכרת כללי החקירה, להכיר את ההבדל בין חקירה באזהרה כחשוד לבין תשאול ולפנייה לעורך דין פלילי בהקדם האפשרי. מהם זכויותיכם במידה וזומנתם לחקירה, ומאלה טעויות נפוצות כדאי להימנע?

 

זימון לחקירה באזהרה כחשוד

אם יש לכם זימון לחקירה במשטרה באזהרה, עליכם להכיר שתי זכויות עיקריות להן אתם זכאים:

  • הזכות לשמור על שתיקה: זכותכם לשתוק במשך כל החקירה ולא לענות לשאלות המופנות אליכם.
  • הזכות להיוועץ בעורך דין: זוהי זכות שמומלץ לממש תמיד שכן היוועצות בעורך דין בשלב המוקדם ביותר שיתאפשר תסייע לכם להכיר את תרגילי החקירה שעשויים להיות מופעלים עליכם. בנוסף, עורך דין פלילי ייעץ לכם אם לעשות שימוש בזכות הראשונה – האם לשתוק במהלך החקירה או למסור את גרסתכם. חשוב מאוד לעשות שימוש בזכות להיוועץ בעורך דין שכן זה עשוי למנוע הגשת כתב אישום או עיכוב ומעצר.

נקודה חשובה נוספת בהקשר של הזכות להיוועץ בעורך דין, היא שזכותכם לדרוש עורך דין לבחירתכם, ולהשהות את החקירה עד קבלת הייעוץ ממנו.

 

זימון לתשאול או מתן עדות

ההבדל בין תשאול לבין חקירה באזהרה, היא שמוסר העדות לא מזומן כחשוד, אלא מוסר עדות לגבי דברים שראה או שנמצאים בידיעתו. מסיבה זו הזכויות הניתנות למוסר העדות שונות מעט מהזכויות הניתנות בחקירה באזהרה:

 

הזכות לחיסיון מהפללה עצמית

בניגוד לחקירה באזהרה, אין למוסר העדות זכות לשתוק אך יש לו זכות שלא למסור מידע העלול להפלילו, זאת בהתאם לסעיף 47 בפקודת הראיות וכן סעיף 2(2) לפקודת הפרוצדורה הפלילית.

 

הזכות להיוועץ בעורך דין

כמו בחקירה תחת אזהרה, גם בתשאול עומדת הזכות להיוועץ בעורך דין, והיא חשובה לא פחות בתשאול שכן בכל רגע סטטוס החקירה עלול להפוך מתשאול לחקירה באזהרה, וסטטוס עד עלול להשתנות לחשוד. עורך דין יסייע לשמור על זכויותיכם ולמנוע מכם לגרום לעצמכם נזק. חשוב מאוד להבין שלבקש לראות עורך דין לא גורם לכם להיתפש כחשודים, מכיוון שזוהי זכות בסיסית שמסייעת לכם בכל מצב.

 

היעזרו בשירותיו של עורך דין פלילי

חשוב להיוועץ בעורך דין בפלילי בהקדם האפשרי: אם מתאפשר לכם ברגע שזומנתם לחקירה, מה טוב.  כאמור, זכותכם להיוועץ בעורך דין לבחירתכם, ולהתעקש שהחקירה תושהה עד קבלת הייעוץ. מומלץ מאוד לפנות לעורך דין פלילי ממשרד רב ניסיון ומוביל. מנשה-רון משרד עורכי דין הוא משרד עורכי דין פלילי המוביל בתחומו, ששותפיו בעליו ניסיון רב בתחום הפלילי ויוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים נוספים. לעורכי הדין במשרד ניסיון רב בליווי נחקרים, חשודים ועדים בסוגי חקירות והליכים פליליים שונים.

פטיש בית משפט

זכותך לדעת! הידעת? למעלה מ50% מהשכירים בישראל זכאים להחזר מס, גובה החזר עומד על 8,000 ש"ח בממוצע! לא צריך עו"ד כדי לבדוק זכאות, לבדיקת זכאות במחשבון קל ונוח לחצו כאן.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו
עורך דין פלילי אלון ארז
עו"ד פלילי אלון ארז - זמין לייעוץ
לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו
או השאירו פרטים בטופס:
מידע נוסף
האם כדאי שתתקשרו לעורך דין פלילי?

המשטרה מחפשת אתכם? הוזמנתם לחקירה? אתם יודעים שעברתם עבירה פלילית כלשהי ורוצים לקבל ייעוץ מה עליכם לעשות ומה יהיה הצעד הנכון לכם? אם כך, כדאי

עורך דין פלילי לייצוג בעבירות רצח

מתוך אינספור עבירות שכל אדם עלול לעבור, אין ספק שהעבירה החמורה ביותר שיש היא רצח. יכולים להיות לא מעט הסברים לביצוע עבירות כאלה וכמובן שיש

המדריך המלא לחקירה פלילית במשטרה

חקירה פלילית היא ללא ספק אירוע מלחיץ שיכול להשאיר צלקות בנפשו של הנחקר. כדי למנוע נזקים ארוכי טווח כתוצאה מהחקירה מומלץ לשמור על כמה כללים

כתב אישום: הסבר מלא ומקיף

מרגע הגשת כתב אישום אדם מפסיק להיות חשוד בביצוע עבירה והופך נאשם. למצב משפטי זה השלכות רחבות היקף, ובמאמר קצר זה נסקור את המשמעויות של

איומים מכל הסוגים

אם יש משהו שכולנו עדים לו בשנים האחרונות במדינת ישראל, זו האלימות ההולכת ומתחזקת. יותר ויותר מקרים של אלימות חוזרים ונשנים אצלנו בארץ, בין אם

הונאה בכרטיסי אשראי

הונאת כרטיסי אשראי הפכה להיות בשנים האחרונות אחת מעבירות הרכוש השכיחות ביותר. מצד אחד התופעה גורמת לאי נעימות ולנזק כספי רב לאדם שהכרטיס שייך לו,

מעשה סדום

עבירת מעשה סדום המוגדרת בתור סעיף 347, לחוק נחשבת בספר החוקים בתור אחת מהעבירות החמורות

קרא עוד »