האם ישנן הקלות בעונש על נהיגה במהירות מופרזת

תקנות התעבורה הן מהברורות שבתקנות בספר הדינים הישראלי.

על פניו, הן קובעות כללים נוקשים וברורים בדבר עבירות התנועה, הקנסות המוטלים בגינן והנקודות הנצברות במידה ומישהו עובר עבירת תנועה.

תופתעו לדעת, שגם תקנות אלו אינן סוף פסוק וניתן להשיג הקלות בענישה גם בעבירות תנועה.

כיצד עושים זאת? המשיכו לקרוא וגלו.

 

תקנות התעבורה

כאמור, תקנות התעבורה הן חד משמעיות ולא משאירות שטחים רבים לפרשנות. עם זאת, הן כתובות בשפה משפטית שהאזרח הפשוט יתקשה להבין. כיצד יוכל, אם כן, נהג מן המניין המבקש לדעת את החוק לדעת מה מותר ומה אסור בכביש, ואילו עונשים מוטלים בגין עבירות התנועה?

לשם כך, מופעל אתר בדרכים. באתר זה, תוכלו למצוא את כל המידע הרלוונטי הכתוב בתקנות, בצורה בהירה וקולחת ובשפה פשוטה ובהירה. למעשה, הדרך הטובה ביותר להימנע מענישה בכביש היא לא לעבור עבירות תנועה – קראו את החוקים, דעו מה התקנות אומרות, והימנעו מראש מביצוע עבירה.

 

מה לעשות אם כבר עברתם עבירת תנועה?

אם אתם לא בשלב הצופה פני עתיד, אלא בזה שלאחר ביצוע העבירה של נהיגה במהירות מופרזת, דעו שלא כלו כל הקיצים. ככל הנראה, דו”ח תנועה נשלח אליכם הביתה ואתם נדרשים לשלם אותו. לצד זאת, נזקפות לרעתכם נקודות שהצטברות שלהן תוביל לשלילה בכפוף למעבר קורס נהיגה מונעת, לשלילה זמנית ואף לשלילת רישיון מוחלטת.

התקנות קובעות קנס שונה ומטילות מספר נקודות אחר עבור כל חריגה ממהירות. לא הרי חריגה ב-15 קמ”ש מהמהירות המותרת, כהרי חריגה ב-21 קמ”ש. הראשונה תגרור קנס של 250 ₪ בלבד וללא נקודות כלל, בעוד שהשנייה כבר תחייב בכנס של 750 ₪ ולצידו 8 נקודות.

אולם זכותכם, במקום לשלם את הדו”ח, לבקש את המרתו לאזהרה או להישפט בפני שופט תעבורה. לו תבקשו להישפט ללא ייצוג, או לחלופין תשלחו שאתם רוצים המרה לאזהרה ללא גיבוי משפטי לבקשה, דין בקשתכם להידחות וכנראה שתפסידו במשפט. לעומת זאת, אם תעשו זאת בעזרת עורך דין, סיכויי ההצלחה שלכם ישתפרו משמעותית.

 

איך עורך הדין ישפיע על סיכויי ההצלחה

עורך הדין יוכל לנקוט במספר פעולות להקטנת הקנס. לכאורה, עבירות תנועה הן עבירות באחריות קפידה שלא תלויות במחשבה פלילית. עם זאת, הוכחה שמדובר היה במצב חירום או שחזרתם מאירוע מסעיר (למשל – בדיוק זרקו אבנים על הרכב שלכם כמה דקות לפני) ייתכן שהשופט, או כבר השוטר, ייעתר להמרת הדו”ח באזהרה. לשם כך, על עבירת התנועה להיות ראשונה או לפחות מהראשונות שלכם.

אסטרטגיה אחרת היא ערעור על אמינות מכמונת המהירות. אי דיוקן של מצלמות נודע ברבים זה מכבר. גם אמינות צילומי שוטרים מוטלת בספק. עורך הדין יטען שהצילום אינו מדויק ולא ניתן להוכיח ממנו בבירור מהי מהירות הנסיעה. במידה והוגש נגדכם דו”ח בגין נסיעה ב-24 קמ”ש מעל המותר, למשל, עורך הדין יטען שתיתכן סטיה של 5 קמ”ש במצלמות ומשכך לא הוכח שהנהיגה חרגה ביותר מ-20 קמ”ש מהמהירות המותרת ומדרגת הקנס שלכם תרד.

אסטרטגיה נוספת היא תקיפת עצם התקנות המנהליות. הקביעה לפיה הקנס תלוי בגובה החריגה, ולא שביעור החריגה (כלומר במספרים מוחלטים ולא באחוזים מעל למהירות המותרת) אינה סבירה. לא הרי חריגה ב-22 קמ”ש בכביש 6 כהרי חריגה ב-22 קמ”ש בשכונה שלכם. לענייננו, קילו נוצה לא שווה לקילו ברזל.

עורך הדין יטען שהתקנות לא עומדות בקריטריונים הקבועים בחוק, מתוך תקווה שהשופט ישתכנע ויבטל את הקנס. יש להגיד שסיכויי ההצלחה במסלול זה נמוכים ביחס לאחרים שכן תקיפת תקנה מנהלית אינה עניין של מה בכך, גם כשהיא תקיפה עקיפה.

 

לסיכום

דו”ח הוא לא סוף פסוק. תוכלו לבקש להמיר את הדו”ח באזהרה או להישפט לפני שופט תעבורה. כדי שהבקשה תהיה אפקטיבית ואולי תוביל להקלה בעונש, עשו זאת בליווי עורך דין תעבורה. לרשותכם עורכי דין באתר בדרכים, המוזכר לעיל.

אנשי משפט

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף